DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Mekanik su kaçağı önleme sistemi
SU KAÇAKLARININ KORUNMASI İÇİN KAĞIT VE BAHAR SİSTEMİ

Hasarlı bir mikser veya bir patlama hortumu nedeniyle, birçok insan dairelerde su sızıntısı sorununa aşinadır. Böyle bir talihsizliği önlemek veya daha doğrusu önlemek için, ev yapımı ürünleri ortak parçalardan ve malzemelerden yapmayı öneriyorum.

 

BU SİSTEM NASIL ÇALIŞIR

Yere bir kabloyla bir küresel vanaya bağlanmış bir sensör mekanizması yerleştirdik.Elemente su girerse (kağıt bant), kağıt kırılır. Yay sıkıştırılır ve vinci kaplayan kabloyu çeker.Bu su kesme sistemi, daha dengeli bir şekilde monte edilmiş küresel vanaları kullanır.

Sistem suyu ve manuel olarak kapatmanıza izin verir. Kolu yan tarafa çeviriyoruz ve kablo hareketsiz kalıyor. Fotoğrafta iki kablo görülebilir: Birincisi tuvaletteki sensöre, ikincisi de banyoya gider. Odalardan birine su girdiğinde, sensör tetiklenir, yay, küresel vananın kolunu çeken ve daireye giden su beslemesini kesen kabloyu çeker.


SU BOŞALTIMININ ÖNLENMESİ İÇİN SİSTEM GEREKLİLİKLERİ

Fotoğraf, elemanların bazılarının paslanmaz çelikten yapıldığını gösteriyor (daha dayanıklı çalışma ve daha iyi kayma için). Mekanizma aktive edildikten sonra, peçeteyle nemden silin, ancak daha sonra yeni bantla doldurun. Kablolar 90 derecelik bir açıda ve 2 metreden daha uzun olmayan bir uzunlukta 2'den fazla büküm olmamalıdır. Küresel vana ve sensör farklı odalara yerleştirilebilir.
  

SU BOŞALTIMINI ÖNLEME İÇİN SİSTEM NASIL YAPILIR?

Taban ahşap bir bloktur (uzunluk-360mm, genişlik-50mm, yükseklik-25-30mm), bir kısa uç 93 derecelik bir açıya sahiptir.
Sensör, bir öğrencinin not defterinden kesilen ve birkaç düğmeyle tabanın altına tutturulmuş bir kağıt şerididir.3 Nolu parçanın imalatında, 150x20x50 mm'lik bir meşe çubuğu kullanılmıştır. Tüm kıvrımlar etrafına sarılmış ve daha sonra blok çıkartılmış ve kabloyu bağlamak için bir öğütücü ile kesikler yapılmıştır.4. ve 4. bölümler, 4. bölümün daha iyi kayması için paslanmaz çelikten yapılmalıdır. 3 numaralı parça önce kartondan yapmayı denemek daha iyidir. Kıvrımların yerleri kırmızı çizgilerle gösterilmiştir.


1 Nolu parçanın imalatında bir sorun ortaya çıkar - 6 mm çapında genişletilmiş bir delik.

Aşağıdaki gibi çözdüm - bir delik açtım, içerden vidaya altı koydum. Vida deliği tamamen örtmelidir. Bundan sonra, ikinci delik delinir.


Parçalar 4, 4a, 4b, yayın tabandan bir vida ile birlikte bükülür (önceden bir kablo, parçaların 4a ve 4b oluklarına vidalanır).


SİSTEM AYARI

Sistemin imalatında ve ayarında, bir bilyeli valf ile vidalanmış bir yivli 20 cm uzunluğunda bir boru parçası kullanılması arzu edilir. Bu cihazda, tüm mekanizmanın çalışmasını evde değil, garajda, atölyede yapabilir veya sistemin çalışmasını arkadaşlarına gösterebilirsin. Cihaz ayrıca, 2 ve 2a numaralı parçaları bağlamak için delikler açarken de kullanışlıdır. Bunu yapmak için, bu parçaları daha önce aralarına yerleştirilmiş olan bağlantı borusu ile bir mengene içine tutturun. Küresel vananın sapı kapalı konumda olmalı ve kablonun sapları ve çocuklardaki yuvaları olmalıdır. 2 numara eşleşmeli. Bundan sonra, No. 2 ve No. 2a parçalarına aynı anda delikler açılmaktadır.


Bölüm 5'de iki delik vardır: birincisi parmak içindir (yayı çektiğimizde), ikincisi kanca içindir. Parça numarası 5, yayın gerginliğini, dönüşler etrafında döndürerek ayarlayabilirsiniz.


Taban (ahşap çubuk 360 x 50 x 25) daha uzun yapılabilir ve ayar yapıldıktan sonra çubuğun fazla bölümünü keser. Tabanımın uzunluğu belirli bir yay ile eşleştirilir.

Uzatılmış durumda, yay kuvveti, çalıştırma 4.5 kg sonunda, yaklaşık 10 kilogramdır.Ana durum: 1 ila 1.5 kilogram arasında sabit bir kuvvetin kağıt bandına etki etmesi gerekir (bu çabayı değiştirmek için açıyı azaltmanız veya arttırmanız gerekir). Ölçüm için ev tipi yaylı terazileri kullanabilirsiniz.

Bir hırdavatçıdan (kapı yayı) bir bahar satın aldım, üç parçaya böldüm.
Eski Riga çamaşır makinesinden paslanmaz çelik aldım. Bir mağazada bir tel halat satın aldım, saç örgüsünün fazla kısmını zımpara ile temizledim, ev tipi gres ile yağladım. Piyasada dişli bir boru aldım ..

Çubuğun kısa ucu 93 derecelik bir açıya sahip olmalı, aynı açı ortak temasları ile birlikte 3. ve 4. bölümlerde olmalıdır.

Testler nemli bir odada yapıldı, bir yıl sonra bir kağıt kaseti ıslatmaya çalıştım - her şey çalıştı - küresel vana tamamen otomatik olarak kapatıldı.

Genel görünüm:Su kaçağını kontrol eden ve önleyen mekanik sistem

 


Geri git
Yorumlar (8)
 1. NOTFRONT
  #1 NOTFRONT misafir 26 Aralık 2011 18:01
  0
  [Orta][/ merkez]
 2. Veeh
  #2 Veeh misafir 13 Ocak 2012 20:25
  0
  Bu fikir harika. Ancak 1000 r ve ev yapımı kontrol sistemi için elektro-valf benim için daha güvenilir görünüyor ve kesinlikle monte edildikleri yerlerin görünümünü bozmazlar ve yanlışlıkla onları bağlarsanız kağıda oturmak ve çekmek zorunda değilsiniz.
  Ama orijinal ve iyi düşünülmüş
 3. otodidakt
  #3 otodidakt misafir 11 Haziran 2012 11:05
  0
  Fikir güzel, ama sorun farklı olabilir .. Boru yüzeyinde yoğuşma oluşur, zemine akar. Bu da yanlış pozitiflere yol açar. San-ulami'de düzeni korumak için 2 şeyin uygun olduğu ucuz ve uygun fiyatlı bir yol kullanabilirsiniz - bunlar Çinliler; çalar saat ve telefon. Çalar saatten sadece kasayı ve tahtayı konuşmacı ile birlikte alıyoruz ve telefondan, tahtayı izleri olan tahta, bir parçayı w şeklinde izleri olan makasla kesiyoruz. ve kişileri kapatmak için panele çalar saatten her şeyi lehimleyin. Sensörü suyla ıslatırsanız, sensör kuruyana kadar alarm bip sesi çıkarır!
 4. anonim
  #4 anonim misafir 15 Ağustos 2014 10:01
  0
  Bir otomobilin kapısını kilitlemek için bir elektronik dachik yapmak ve bir yay yerine bir mekanizma yapmak daha kolaydır
 5. züppe
  #5 züppe misafir 13 Kasım 2016 05:26
  2
  Bunu yapmanın en kolay yolu (ve yorumlar) evdeki tüm tesisat ve işleri izlemek ve zamanında değiştirmek.
 6. Alexander
  #6 Alexander misafir 25 Mart 2018, 19:01
  1
  Bir fare kapanı gibi görünüyor ... Ana Rusya'daki Kulibinler henüz tercüme edilmedi.
 7. Misafir Alexander
  #7 Misafir Alexander misafir 16 Mayıs 2018, 13:31
  0
  doğru fare kapanı hakkında. Vinci kulpuna kablo üzerinden kapatmak için yeterli yükü bağlamak daha basittir. yerde bir şeker parçası, bir yük; su çözülürse şeker yükü düşer.
 8. Andrey Mihayloviç
  #8 Andrey Mihayloviç misafir 7 Aralık 2018 11:20
  3
  Sevgili, fikrin tüm şıklığını hissetmediniz. Uygulamanın göreceli sadeliği ve güvenilirliği ya da en önemlisi, enerji bağımsızlığı yatıyor!
  Küçük bir fare bir parça şekeri itebilir, borulardaki yoğuşmaların varlığı, yalıtım yetersizliğinden kaynaklanır, aşırı durumlarda, sensör için kalibrasyon pedleri kullanabilirsin, Çinli bir çalar saat, evde değilsen, elektrik tesisatı, özellikle tesiste elektrik yokluğunda, güvenilir bir çalışma sağlamaz. Güvenlik, elektronik bir sensör iyidir, ama şartlı özerklik, pilleri unuttum ...
  Tabii ki, yapı biraz farklı bir şekilde yapılabilir, ancak fikir kendisi ve gerçekten de, düzenleme güzel ve zarif !!!

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları