DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Yağ filtresini sökmenin 5 yolu
Bu değiştirme elemanı, bir sonraki motor yağı değişimi ile birlikte her 7-15 bin kilometrede bir otomobil motorunda değiştirilmelidir. Genellikle motora alt kısmında tutturulur ve elde edilmesi o kadar kolay değildir, ancak iki eliyle kavramaları mümkün olmadığından, kapatılması daha da zordur.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Ek olarak, değiştirmeden değiştirmeye kadar geçen süre boyunca, filtre yuvası toz, kir, çeşitli yağlı tortular ve ellerle kaplanır, gerekli yapışmayı bulamaz, parçanın yüzeyi boyunca kayar.
Bu değiştirilebilir ürünü bir elinizle bükmek mümkün değilse ne yapmalı?
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Aşağıdaki basit ama oldukça kullanışlı ve etkili cihazları kullanmalısınız.

1. Metal bir bant ve bir somun ile bir cıvata şeklinde bir striptizci


Cihaz, uçları kıvrık braketteki yarıklardan geçen, ortasına göre simetrik olarak yerleştirilmiş, cıvatanın üzerine vidalanmış bir somunla dayandığı metal bir banttan oluşur.
Bant bir halka çevresi oluşturur ve uçları hareketli somunun iki karşıt tarafına kısa vidalar ile sabitlenir. Cıvatayı sökerseniz, somun aşağı kayar ve ilmeğin çapı artar. Cıvata vidalandığında, somun yukarı gider ve halka kısalır. Alt kısmındaki braket bir dairenin yayı boyunca yapılmıştır.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Çektirme halkası, yağ filtresi muhafazasının üzerinde serbestçe dolaşır ve somunun cıvata boyunca yükselmesi ve metal halkanın uçlarını çekmesi nedeniyle cıvatayı sıkarak sıkılır.
Döngü filtre yuvasını sıkıca sardığında, çektirme, çıkarılabilir düğüme sağlam bir şekilde sabitlenmiş bir tür kaldıraç haline gelir. Şimdi, filtreyi yuvasından yırtmak için sadece çektirme koluna saat yönünün tersine küçük bir kuvvet uygulamak kalır.
Bundan sonra, çektirme çıkarılabilir ve filtre yalnızca bir elin parmaklarıyla gevşetilebilir.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

2. Yengeç tipi çektirme


Gezegensel mekanizmaya bir tür benzerliktir: bir merkezi silindirik dişli ve her biri birincisine giren, aynı boyutta ve tipte üç uydu dişlisi.
Dış dişliler merkezin çevresine eşit olarak çevre çevresine, yani birbirlerine 120 dereceye yerleştirilir. Hepsi, güçlü ve sert yuvarlak bir diske ve dişlilerin arkasında yuvarlak açılı üçgen bir plakaya eksenleriyle sabitlenmiştir.
Merkez dişli, merkezi dişlinin ekseni uzerinde levhanın ön tarafına yerleştirilmiş bir somun aracılığıyla bir anahtar vasıtasıyla dönmeye sürülür. Aynı zamanda, uydunun yan dişlileri ekseni etrafında bir devirden daha az bir devirde dönmeye başlar, bu da bu tür bir kelepçenin çalışması için yeterlidir.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Yağ diski kasası, L-biçimli dairesel kesitli parantezler tarafından kenetlenir; bunlar, merkezdeki yan dişlilerin jeneratörlerine dik olan kısa kenarı dik olarak kaynaklanır, böylece aralarındaki açı da kesinlikle 120 derecedir. Dahası, braketlerin uzun gövdeleri birbirine paralel olmalı ve somunun yerine zıt yönde yönlendirilmelidir. Daha iyi bir kavrama için, zımbaların uzun kenarları, en azından ortasından sona doğru, çıkıntılı bir uzunlamasına çentik ile donatılmıştır.
Parantezler radyal olarak düzenlenmişse, bunların içindeki koşullu silindirin maksimum çapı vardır. Somunu sola veya sağa döndürmek, braketleri bir araya getirir ve koşullu silindirin çapı azalır.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Bu cihazın kullanımı oldukça basittir: Yağ filtresinin braketlerini tutun ve somunu sola döndürmek için anahtarı kullanın, böylece filtreyi yuvasından döndürün. Somun sağa döndürüldüğünde, filtre tersine bükülür.

3. Zincir çektirmesi


İçindeki ana eleman, bir ucunda tutamağın “boynuzuna” sabitlenen braket ile birlikte sabitlenen, diğer ucu serbest olan bir zincir parçasıdır. Ancak, zincir “korna” dan atlamamak için uç bağlantıya, uçları boşanmış bir pim yerleştirilir.
Yağ filtresini sökmek için, zincir gövdesi üzerine itilir, serbest uçtan çekilir ve tutamağın üzerindeki iki dişe vurulur. Kelepçenin açılmasını ve gevşetilmesini sağlamak için filtre yuvasının etrafına sıkılmış zincir kavramasının izin vermemesini sağlarlar.
Şimdi, çektirme kolunu saat yönünün tersine çevirmek sadece el ile kalır ve filtre kolayca sökülür. Zinciri ters yönde atarsanız, düğmeyi saat yönünde çevirerek, filtre orijinal yerine takılabilir ve dayanağa kadar sıkılabilir.
Gevşetmeyi veya bükmeyi tamamladıktan sonra, zincir kendiliğinden gevşettiğinden ve filtre yuvasından çıkarılabildiğinden kuvveti kulptan çıkarmak yeterlidir.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

4. Ayarlanabilir anahtarı


Belki de bu en uygun cihazdır, eğer ebatları çeneleri yağ filtresinin gövdesini kavramanıza izin verirse, çapı bazen 100 mm'yi aşabilir. Ayrıca onun için, ayarlanabilir anahtarın uzunluğuyla orantılı bir yere ihtiyacınız var. Ve sadece bir binek araç değil, aynı zamanda bir kamyonun motorunda nasıl bulunur? Bu nedenle, bu yöntem pratik açıdan neredeyse işe yaramaz.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

5. Güçlü tornavida


Araba motorlarına monte edilen modern yağ filtreleri çoğunlukla tek kullanımlıktır. Bu nedenle, ilk kullanımdan sonra, hiçbir şey için iyidirler. Yani onları koruyacak hiçbir şey yok.
Bu nedenle, yağ filtresini sert bir şekilde ve tercihen uzun bir tornavida ile keskin bir iğneyle ve dayanıklı bir sapla sökmenin son “barbarik” yolu.
Tornavidanın ucunu, çıkarılabilir parçanın altına mümkün olduğunca yakın olarak filtrenin generatrisine ayarladık. Kasanın yüzeyine dik bir tornavida tutarak, üst ve zıt duvarlardan geçene kadar sapın ucuna bir çekiçle vuruyoruz. Tornavidanın ucu dışarı çıkmalıdır.
Böylece, saat yönünün tersine küçük bir çaba harcamak için yeterli olan bir hazırlık kolu yarattık ve filtre kolayca sökülecektir. Dahası, tornavida ne kadar uzun olursa, vidaları sökmek için o kadar az güç gerekir. Dezavantajı önceki durumdakiyle aynıdır: çok fazla alan gerekir.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Sonuç Notu


İlk üç cihaz el altında değilse ve son ikisini kullanacak yer yoksa, yağ filtresinin vidalarının sökülmesi. Zımpara kağıdı kullanmayı deneyin.
Bunu yapmak için, elinize eldiven takın, orantılı bir kaba zımpara kağıdını kesin, filtre muhafazasını alın ve filtreyi iki elinizle hareket ettirmeye çalışın. Genellikle bu başarılı olur, çünkü filtreyi kapatmak ve dişi sıkmak için halka şeklindeki lastik contanın kırma kuvvetini aşmanız yeterlidir.
Yağ filtresini sökmenin 5 yolu

Videoyu izle


Geri git
Yorumlar (8)
 1. Misafir Leonid
  #1 Misafir Leonid misafir 19 Ekim 2018, 09:40
  1
  "İsveççe" anahtarını kapatıyorum.
 2. Misafir alex
  #2 Misafir alex misafir 22 Ekim 2018 09:33
  6
  düz deri kemer
 3. Misafir Sergey
  #3 Misafir Sergey misafir 23 Ekim 2018, 02:05
  0
  5 yol uyguluyorsun, sonra mağazaya gidip bir striptizci alıyorsun.
 4. Misafir Roman
  #4 Misafir Roman misafir 23 Ekim 2018 07:52
  0
  En son ayarlanabilir bir anahtarla yarım tur kaydırdığımda, sürünme çok uygun değil, en hızlı ve en güvenilir yoldur.
 5. komisyona ilk adım atmak değil
  #5 komisyona ilk adım atmak değil misafir 23 Ekim 2018, 09:22
  1
  en basit ve asla ucuz - otomatik profesörler ..
  Sadece güçlü bir ip al. filtrenin etrafına sarın .. ipin ucunu bir direğe veya kalın bir tüpe bağlayın. ve bir patlama ile gevşetin. erişilemeyen yerlerde bile.
 6. alabilir
  #6 alabilir misafir 23 Ekim 2018, 09:32
  4
  Başka bir yolu daha ucuz. filtre etrafına sarılmış güçlü ip. ipin ucu tahta el veya boru şeklindedir. iki el çekme ile bir ve daha iyi.
 7. Misafir Alex
  #7 Misafir Alex misafir 1 Mart 2019, 04:59
  0
  Gençlerindeki dedeler motorun karterindeki yağı boşaltmak için bir cıvatanın sonuna bir mıknatıs yerleştirmeyi öğrettiler. Tüm motosikletlerde bir fincan şeklinde bir girinti vardı. Birçok şekilde yazılmıştır. Bir otomobilde daha verimli olacağını düşünüyorum: Carter'ın altındaki talaşların çoğu filtreye düşmeden yatmaktadır. IMHO.
 8. Perm L-Çingene
  #8 Perm L-Çingene misafir 8 Mart 2019 3:34
  0
  Zaman kayışı herkese yardımcı olacak

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları