DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Akustik anahtar - anahtar
Akustik anahtarı

Bildiğiniz gibi tembellik ilerlemenin motorudur. İnsanların hayatlarını otomatikleştirmek için kaç tane farklı elektronik cihaz geliştirdiği - saymak değil. Otomasyon, insan yaşamının tüm alanlarına girmiştir ve şimdi sıradan bir düğme ile ışığı almak ve açmak için bazen çok tembeliz. Önemli değil - bu durumda akustik bir anahtar yeni icat edildi: ellerinizi çırptığınızda, ışıklar hemen yanacak ya da müzik çalacak, ya da başka bir elektrikli cihaz açılacaktır. Böyle bir akustik anahtarın yapılması, bir havya ile çalışma konusunda temel becerilere sahip olan herkes için mümkündür.

Cihaz şeması


Akustik anahtarı

Devrede “mic1” olarak belirtilen elektronik mikrofon, havanın mekanik titreşimlerini elektrik titreşimlerine dönüştürerek devrenin tetiklenmesine yol açar. Burada, herhangi bir hassas hassasiyete sahip herhangi bir elektronik mikrofonu kullanabilir, bunları sıradan ucuz bilgisayar mikrofonlarından veya kulaklıklarından alabilirsiniz. Şemadaki ayar direnci R2, tepki hassasiyetini ayarlar, seçilen mikrofonun duyarlılığına ve odanın gürültüsüne dayanarak deneysel olarak seçilmesi gerekir. Chip DA1 - karşılaştırıcı olarak çalışan geleneksel bir işlemsel yükselteç. Baz için uygun olanlardan herhangi biri, örneğin, TL71, TL01, UA741 kullanılabilir. Rezistör R4 op amp çıkışını eksi noktasına çekerek yanlış alarmları önler. DD2 yongası bir tetikleyici olarak çalışır ve devre çıkışında açık veya kapalı bir durum sağlar. Yerli K561IE8 veya ithal edilmiş analog CD4017'yi kullanabilirsiniz. LED, yükün durumunu gösterir - LED açıksa, log çıkışta tutulur. 1 (açık durumda), eğer LED kapalıysa, log çıkışı verilir. 0 (kapalı durum). Devredeki transistör yükü yükler, burada BC547, KT3102, KT315 gibi düşük güç NPN transistörlerini kullanabilirsiniz. Bir röleyi, güçlü bir yük aydınlatma lambalarını veya elektrikli aletleri kontrol edebilen OUT çıkışına bağlayabilirsiniz. Yük olarak düşük güçte bir şey kullanılıyorsa, örneğin bireysel LED'ler veya LED şerit gibi doğru akımla beslenir, kutuplara dikkat ederek doğrudan devreye, OUT çıkışına bağlanabilir. Bu durumda, transistör daha güçlü olmalıdır, örneğin, KT817.

ayrıntılar


Akustik anahtarı

Akustik bir anahtar oluşturmak için pahalı ya da az bulunan bir şeye ihtiyacınız olmayacak, her şeyi bir radyo parçası mağazasından satın alabilirsiniz. Dirençlerin değerleri o kadar kritik değildir,% 30 içinde değiştirilebilirler. Mikro devreler için, daha sonra başka devrelerde kullanabilmeniz için panel satın almanız önerilir.
Parça listesi:
 • Dirençler: 22 kOhm, 10 kOhm, 470 Ohm, 100 Ohm.
 • Cips UA741, K561IE8.
 • 3 voltluk LED.
 • Diyot KD521.
 • Transistör BC547.
 • Elektret mikrofonu.

Akustik anahtarın montajı - anahtar


Her şeyden önce, bir baskılı devre kartı yapmanız gerekir. Birçok jambonun bildiği lazerle ütüleme teknolojisi kullanılarak yapılır. Sprint-Layout programının PCB dosyası ekte yer almaktadır, yazdırmadan önce yansıtmanız gerekmez.
İndirme kurulu:
[6.1 Kb] (indirme: 242)

Sürecin birkaç fotoğraf:
Akustik anahtarı

Akustik anahtarı

Akustik anahtarı

Baskılı devre kartı delindikten ve konserve edildikten sonra, parçaları lehimlemeye başlayabilirsiniz. Her şeyden önce, dirençler, bir diyot kurulur, ondan sonra her şey. Mikrofon doğrudan karta lehimlenebilir veya kabloyu çıkartabilirsiniz, ancak mikrofonu kartın kendisinden uzak bir mesafeden uzaklaştırmamanız gerekir, aksi takdirde dış parazitin etkisi onu etkilemez ve devre düzgün çalışmaz. Tüm bileşenler kapatıldıktan sonra, doğru kurulumun kontrol edilmesi zorunludur, gerekirse kısa devre için bitişik rayları halkalayın. Akının tahtadan yıkandığından emin olun, çünkü aynı zamanda devrenin doğru çalışmasını engelleyebilir.
Akustik anahtarı

Akustik anahtarı

Devre kesici testleri


Tahtanın kapsamlı bir kontrolünden sonra, ona güç sağlayabilirsiniz - 9-12 volt sabit voltaj. Hiçbir şey sigara içmiyorsa ve LED yanıyorsa, her şey doğru şekilde monte edilir. Şimdi sadece ayar direncini bükmek, istenen yanıt hassasiyetini ayarlamak için kalır. Düğmeyi çok hassas hale getirmeyin, aksi takdirde herhangi bir yabancı gürültü ile tetiklenir. İdeal seçenek, benim görüşüme göre, eğer işlem mikrofonun yakınında patlayan bir ışıkla meydana gelirse, o zaman yabancı gürültüye cevap vermeyecektir.
Akustik anahtarı

Çalışma videosunu izleyin


Anahtarın çalışması videoda açıkça gösterilmiştir:
Geri git
Yorumlar (1)
 1. Eric
  #1 Eric misafir 11 Nisan 2018, 16:33
  0
  Ve iki alkış nasıl yapılır?

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları