DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »3,7 V aküden 220 volt
Bataryadan 37 V'ta 220 volt

Günlük yaşamda, çoğu zaman ağdaki yüksek voltajı çeşitli cihazlara bağlamak için gereken birkaç volta düşüren güç kaynaklarıyla karşılaşırız. Ancak ters dönüşümü yapabilirsiniz. Ayrıca, program tamamen karmaşık değildir.
İki durumda kullanışlı olabilir:
 • Sahada sadece 220 volt ile çalışan ekipman ve cihazları bağlamak için.
 • Elektrik kesintisi durumunda.

Unutma, denemenin her zaman eğlenceli olduğunu. Örneğin, bu tasarımı pratik uygulama amacı olmadan basitçe ilgi çekici olmayan bir şekilde birleştirdim.
Doğru, sunulan dönüştürücünün düşük güçte olduğu ve TV gibi büyük bir yüke dayanamayacağı belirtilmelidir. Ancak, örnekte görüldüğü gibi, ondan enerji tasarruflu bir ampul çalışıyor.

Transdüser İmalatı


Sadece birkaç ayrıntıya ihtiyacımız var:
 • Eski bir telefon şarj cihazından transformatör.
 • Transistör 882P veya bunun iç analogları KT815, KT817.
 • Diyot IN5398, bir KD226 veya 10 volt orta veya yüksek güce kadar ters akım için tasarlanmış başka bir analog.
 • Direnç (direnç) 1 kOhm'da.
 • Küçük breadboard.

Doğal olarak, lehim ve akı, tel kesiciler, teller ve multimetre (test cihazı) içeren bir havyaya ihtiyacınız olacaktır. Tabii ki, bir baskılı devre kartı yapabilirsiniz, ancak çeşitli ayrıntılara sahip bir devre için, folyo textolite veya getinakların çizilmesi ve aşındırılması için iz düzenleri geliştirmek için zaman harcamamalısınız. Transformatörü kontrol ediyoruz. Eski şarj cihazının panosu.
3,7 V aküden 220 volt

Lehimli trafo.
3,7 V aküden 220 volt

Daha sonra, trafoyu kontrol etmemiz ve sargılarının sonuçlarını bulmamız gerekiyor. Bir multimetre alıp, ohmmetre moduna geçiriyoruz. Buna karşılık, tüm sonuçları kontrol ediyoruz, birkaç "çağrı" olanı buluyor ve dirençlerini kaydediyoruz.
1. İlk 0,7 Ohm.
3,7 V aküden 220 volt

2. İkincisi, 1.3 ohm'dur.
3,7 V aküden 220 volt

3. Üçüncüsü 6.2 ohm'dur.
3,7 V aküden 220 volt

En yüksek direncin birincil olduğu sargı, kendisine 220 V verilmiş, cihazımızda ikincil, yani bir çıkış olacaktır. Gerisi düşük gerilimden kurtuldu. Bizimle birlikte, birincil (0.7 ohm'luk direnci olan) ve jeneratörün bir parçası (1.3'lü direnç) olarak hizmet edeceklerdir. Farklı transformatörlerin ölçüm sonuçları değişebilir, aralarındaki ilişkiye odaklanmanız gerekir.

Cihaz şeması


Dönüştürücü devresi

Gördüğünüz gibi, en basit olanı. Kolaylık sağlamak için sargıların direncini belirledik. Transformatör doğru akımı dönüştüremaz. Bu nedenle, transistöre ve sarımlarından birine bir jeneratör monte edilir. Girişten (batarya) primer sargıya bir titreşim gerilimi sağlar, sekonderden yaklaşık 220 volt gerilim çıkarılır.

Dönüştürücüyü monte ediyoruz


Bir breadboard alırız.
3,7 V aküden 220 volt

Üzerine bir transformatör yerleştirdik. 1 kilo-ohm'luk bir direnç seçin. Trafonun yanındaki tahtanın deliklerine yerleştiriyoruz. Direnç terminallerini, transformatörün karşılık gelen kontaklarına bağlamak üzere bükeriz. Lehimleyin. Aynı zamanda, kartın fotoğraftaki gibi herhangi bir kelepçeyle sabitlenmesi uygundur, böylece eksik "üçüncü el" sorunu ortaya çıkmaz. Lehimli direnç.Çıktının ekstra uzunluğunu ısırıyoruz. Isırılmış direnci olan bir tahta yol açar. Sonra transistörü alacağız. Ekran görüntüsünde olduğu gibi transformatörün diğer tarafındaki panoya monte ediyoruz (Parçaların yerlerini, devre şemasına göre daha kolay bağlanmaları için seçtim). Transistör kablolarını büküyoruz. Onları lehimleyin. Yüklü transistör. Bir diyot al. Transistöre paralel olarak panele monte ediyoruz. Lehimliyiz. Programımız hazır.
3,7 V aküden 220 volt

3,7 V aküden 220 volt

Sabit bir voltaj (DC girişi) bağlamak için telleri lehimleyin. Ve yüksek voltajlı atımlı kablolar (AC çıkış).
3,7 V aküden 220 volt

Kolaylık sağlamak için timsahlarla birlikte 220 volt kablo alıyoruz.
3,7 V aküden 220 volt

Cihazımız hazır.

Dönüştürücüyü test etme


Gerilim uygulamak için 3-4 voltluk bir batarya seçiyoruz. Yine de başka bir güç kaynağı kullanabilirsiniz.
3,7 V aküden 220 volt

Polariteyi gözlemleyerek alçak gerilim giriş kablolarını lehimleyin. Cihazımızın çıkışındaki voltajı ölçüyoruz. 215 volt çıkıyor.
Bataryadan 37 V'ta 220 volt

Uyarı. Güç bağlandığında parçalara dokunmanız önerilmez. Özellikle kalbinizle (iki yüz volt olmasına rağmen, akım zayıfsa) sağlık probleminiz yoksa bu o kadar tehlikeli değildir, ancak “çimdiklemek” nahoş edici olabilir.
220 voltluk bir floresan enerji tasarruflu lamba bağlayarak testi tamamladık. "Timsahlar" sayesinde bu işlem lehim havyası olmadan kolayca yapılabilir. Gördüğünüz gibi, lamba yanıyor.
Bataryadan 37 V'ta 220 volt

Cihazımız hazır.
Konsey. Radyatöre bir transistör takarak dönüştürücünün gücünü artırabilirsiniz.
Gerçek pil kapasitesi uzun süre yeterli değil. Dönüştürücüyü sürekli olarak kullanacaksanız, daha kapasitif bir pil seçin ve bunun için bir dava açın.

Videoyu izle


Geri git
Yorumlar (12)
 1. Misafir Michael
  #1 Misafir Michael misafir 8 Nisan 2018 08:53
  6
  ve TV \ small \ çalışacak
 2. Misafir Vlad
  #2 Misafir Vlad misafir 10 Nisan 2018, 09:23
  0
  hayır
 3. Alexey
  #3 Alexey misafir 11 Nisan 2018 08:01
  0
  Ve ne tür bir güce sahip olacak?
 4. ilk isim
  #4 ilk isim misafir 11 Nisan 2018 12:28
  1
  Aldığınız 220v, ancak ampuller dışında başka bir cihaz için 50Hz yoktur.
  1. Alexey
   #5 Alexey misafir 12 Nisan 2018 15:30
   0
   Modern darbe teknolojisi, yaklaşık 50Hz umurumda değil. En azından onu sürekli besle. 320v'nin ana özelliği sabit bir bileşendi.
   1. Alexey
    #6 Alexey misafir 14 Nisan 2018 00:25
    2
    Popüler bir yanlışlık. Neredeyse tüm anahtarlama güç kaynaklarının girişinde, genellikle 1n4007 diyotlarda çevrilen diyot köprüleri bulunur. Resimdeki CCL istisna değildir. Özelliklerine bakın: yüksek frekanslar için tasarlanmamışlardır ve kolayca çarpabilirler. İhtiyacın var mı? Ekipmanınızı çıkarmak istemiyorsanız - bu tür ev yapımı ürünleri kullanmayın!
    Durumdan kurtulmak için bir seçenek olarak, tarif edilen cihazın çıktısındaki hızlı diyotlara bir redresör koymayı önerebilirim, örneğin FR106. Bu durumda, elektrikli ekipmanın giriş diyot köprüsü aşırı yüklenmeyecektir.
    Evet, ve yine: Telefonlar için modern batarya şarjları, geri dönme dönüştürücü devresi kullanılarak yapılır ve oradan bir "transformatör" alırsanız, bu bir hata olacaktır: bu tür kaynaklarda, çok sargılı bir indüktör yerine bir transformatör kullanılır. Görünüşe göre, onları ayırt etmek imkansız olabilir, ancak kullanımda radikal farklılıklar var ve ev yapımı ürününüz başlamıyor ya da herhangi bir yararlı güç veremeyecek.
 5. Misafir Andrey
  #7 Misafir Andrey misafir 11 Nisan 2018, 13:53
  4
  Diyagram n-p-n yapısının bir transistörünü gösterir, bu bir hatadır. p-n-p devrenin çalışması için gereklidir.
  veya gücün polaritesini ve diyotun polaritesini değiştirin.
  1. Misafir Vadim
   #8 Misafir Vadim misafir 24 Nisan 2018, 02:11
   0
   ayrıca fark ettim
 6. Colin
  #9 Colin misafir 14 Nisan 2018, 10:02
  1
  Ne ilkel!) Geçen yüzyılda başardık! Trans şarj cihazından mı? Yani, güç 5 watt olacak.
 7. sakin
  #10 sakin misafir 16 Nisan 2018, 13:26
  0
  Yapabilirsin ama neden? Benim düşünceme göre, ticari olarak imal edilmeyen veya fabrika ürünlerini parametrelerden daha fazla aşan bir işçilik yapmak gerekli. İhtiyacınız kadar bir kuruş Çince watt invertör satın alın. Arkadaşlarınızdan bilgisayar uzmanlarının çalışmalarında yazılı olmayan kesintisiz bir cihaza ilgi duymalarını isteyin (birçok ofiste bunlardaki pilleri değiştirmezler, sadece yeni cihazlar satın alırlar). Tehdit Birçok şey tasarladım ya da tekrarladım.
 8. maksimum
  #11 maksimum misafir 6 Kasım 2018 06:51
  0
  Bu cihazı şemadaki gibi n-p-n üzerine monte ettim, elbette işe yaramadı. P-n-p B772 ile teslim edilen diyot 207 çalışıyor, ancak 440-450v birkaç tane veriyor. Neyi yanlış yaptığımı kim söyleyebilir?
 9. Misafir Pavel
  #12 Misafir Pavel misafir 23 Aralık 2018, 20:48
  0
  Voltaj çıkışta o kadar düşük ki LED lambasını bile yakmıyor ve kahya sadece yanıp sönüyor

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları