DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Ekstra pic pic denetleyicisi programcısı
Mikrodenetleyicileri kullanan devreler, internette oldukça fazla popülerlik kazanıyor. Bir mikrodenetleyici, özünde kendi I / O portları olan küçük bir bilgisayar olan özel bir mikro devredir. Mikrodenetleyici sayesinde, elektronik bir saat, oynatıcılar, çeşitli LED efektleri, otomasyon cihazları gibi minimum pasif bileşenlerle oldukça fonksiyonel devreler oluşturmak mümkündür.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Mikro devrenin herhangi bir işlevi gerçekleştirmeye başlaması için, onu yakmanız gerekir, yani; bellenim kodunu hafızasına yerleştirin. Bu, programcı adı verilen özel bir cihaz kullanılarak yapılabilir. Programcı, ürün yazılımı dosyasının bulunduğu bilgisayarı, ürün yazılımı mikro denetleyicisiyle ilişkilendirir. AVR ailesinin mikrodenetleyicileri, örneğin Atmega8, Attiny13 ve pic serisi, örneğin PIC12F675, PIC16F676 olduğunu belirtmekte fayda var. Pic serisi, Microchip ve Atmel'in AVR'sine aittir, bu yüzden pic ve AVR firmware yöntemleri farklıdır. Bu yazıda, pic serisi mikrodenetleyicileri çalıştırabileceğiniz Extra-pic programlayıcı oluşturma sürecini ele alacağız.
Bu özel programlayıcının avantajları, devresinin basitliğini, güvenilirliğini, çok yönlülüğünü içerir, çünkü tüm yaygın mikrodenetleyicileri desteklemektedir. Bilgisayar, Ic-prog, WinPic800, PonyProg, PICPgm gibi en yaygın bellenim programları tarafından da desteklenir.

Programlayıcı devresi


Ekstrapik pic denetleyici programcısı

İthal bir MAX232 ve KR155LA3 ile değiştirilebilen yerli KR1533LA3 olan iki mikro devreyi içerir. İki transistör, KT502, KT345, KT3107 veya başka herhangi bir düşük-güç PNP transistörü ile değiştirilebilir. KT3102, örneğin BC457, KT315 olarak da değiştirilebilir. Yeşil LED, gücün kullanılabilirliğinin bir göstergesi olarak hizmet eder, kırmızı LED, mikrodenetleyicinin ürün yazılımı işlemi sırasında yanar. Diyot 1N4007, devreyi yanlış kutuplardaki voltaj beslemesinden korumak için kullanılır.

malzemeler


Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Programcının montajı için gerekli parçaların listesi:
 • Sabitleyici 78L05 - 2 adet.
 • 78L12 dengeleyici - 1 adet.
 • 3v LED yeşil - 1 adet.
 • 3v LED kırmızı - 1 adet.
 • Diyot 1N4007 - 1 adet.
 • Diyot 1N4148 - 2 adet.
 • Direnç 0.125 W 4.7 kOhm - 2 adet.
 • Direnç 0.125 W 1 kOhm - 6 adet.
 • 4 uF kapasitör 16V - 4 adet.
 • Kapasitör 220 uF 25V - 1 adet.
 • 100 nF kondansatör - 3 adet.
 • Transistör KT3102 - 1 adet.
 • KT502 transistör - 1 adet.
 • Microcircuit MAX232 - 1 adet.
 • Chip KR1533LA3 - 1 adet.
 • Güç konektörü - 1 adet.
 • Bağlayıcı COM portu "anne" - 1 adet.
 • Soket DIP40 - 1 adet.
 • DIP8 soketi - 2 adet.
 • Soket DIP14 - 1 adet.
 • Soket DIP16 - 1 adet.
 • Soket DIP18 - 1 adet.
 • Soket DIP28 - 1 adet.

Ayrıca, bir havyaya ve onu kullanabilme özelliğine ihtiyacınız var.

PCB üretimi


Programlayıcı 100x70 mm ölçülerinde baskılı bir devre kartı üzerine monte edilmiştir. Baskılı devre kartı LUT yöntemi ile yapılır, dosya makaleye eklenir. Yazdırmadan önce görüntüyü yansıtmanız gerekmez.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

İndirme kurulu:
[25.33 Kb] (indirme: 631)

Programcı Meclisi


Her şeyden önce, köprüler baskılı devre kartına, sonra dirençlere, diyotlara lehimlenmiştir. Her şeyden önce, panelleri ve güç konektörlerini ve COM portlarını lehimlemeniz gerekir.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Ekstrapik pic denetleyici programcısı

çünkü Baskılı devre kartında mikrodenetleyicilerin parlatılması için çok sayıda panel vardır, ancak tüm sonuçlar kullanılmaz, böyle bir numara alabilir ve kullanılmayan kontakları panellerden çıkarabilirsiniz. Bu durumda, lehimleme için daha az zaman harcanacak ve bu tür bir sokete bir mikro devrenin yerleştirilmesi çok daha kolay olacaktır.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

COM port konnektörü (DB-9 olarak adlandırılır) panele "yapışması" gereken iki pime sahiptir.Tahta üzerinde onlar için fazladan delik açmamak için, pimlerin düşmesinin yanı sıra konektörün metal sınırının yanında bulunan iki vidayı sökün.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Tüm parçaların lehimlenmesinden sonra, kartın akıdan yıkanması gerekir, herhangi bir kısa devre varsa komşu temas noktaları çalacaktır. Prizlerde mikro devre olmadığından emin olun (MAX232 ve KR1533LA3 dahil çıkarmanız gerekir), gücü bağlayın. Stabilizatörlerin çıkışlarında 5 volt gerilim olup olmadığını kontrol edin. Her şey yolundaysa, MAX232 ve KR1533LA3 mikro devrelerini takabilirsiniz, programlayıcı çalışmaya hazırdır. Devrenin besleme voltajı 15-24 volttur.
Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Ekstrapik pic denetleyici programcısı

Programcı kartı, mikrodenetleyiciler için 4 panel ve yanıp sönen bellek yongaları için bir panel içerir. Yazılım mikrokontrolörünü karta monte etmeden önce, pin çıkıntısının programlayıcı kartındaki pin çıkışı ile aynı olup olmadığını görmeniz gerekir. Programcı bilgisayarın COM portuna doğrudan veya bir uzatma kablosuyla bağlanabilir. Başarılı montaj!
Ekstrapik pic denetleyici programcısı
Geri git
Yorumlar (2)
 1. Misafir Sergey
  #1 Misafir Sergey misafir 1 Nisan 2018 07:51
  0
  Umarım makaleyi daha önce yayınlamışsınızdır. 2018'de ne yapılacağıyla, sadece bir programcı, bir hata ayıklayıcı olmadan ve bir com port için - bu tam bir kutup tilkisi.
 2. Misafir Alexander
  #2 Misafir Alexander misafir 19 Şubat 2019 07:37
  0
  Merhaba, fakat bana harflerin kullanıldığı (adlandırmalar) Max 232 ve Kr1533laz mikro devresinin programlayıcısından bahsedin ve kt3102 ve kt502 de hangi tanımlamaları aldı. Ve sonra internette puanladım ve sadece hangi harflerin olduğunu çıkardım ve anlayamadım. Teşekkür ederim

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları