DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »PVC borulardan yapılmış basit bir sera
İlkbaharın gelişiyle birlikte yaz mevsimi ve bahçıvan mevsimi başlar. Bu harika zamanda, dinlenmek için zaman yok, çünkü kendi bahçenizden ev yapımı sebzeleri olan kendinizi ve sevdiklerinizi memnun etmek için fide dikmek ve yetiştirmek için zamana ihtiyacınız var. Emeklerinin meyvelerinde hayal kırıklığına uğramamak için birçoğu bunu seralarda yapmayı tercih eder.
Bu basit cihazlar, mahsulü önemli ölçüde iyileştirebilir ve don gibi hava değişkenlerinin etkilerinden kaçınmak için kullanılabilir. Sıcaklığı, aydınlatma derecesini ve nemi kontrol etmek kolaydır. Bir yıldan fazla sürecek şekilde seranın ekonomik ve dayanıklı bir versiyonunu bulmaya devam ediyor. Ve tam da bugün böyle düşüneceğimiz bir sera.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Sera malzemeleri


Seramız 3x5 metre büyüklüğünde olacak ancak boyutları isteğe bağlı olabilir. Çerçevenin malzemesi PVC soğuk su borusudur (HV).
Şartname aşağıdaki gibidir:
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Serası 7x9 metre uzunluğunda plastik bir film ile kaplayacağız. Borulardan kısa yollar atılmamalıdır. Yardımcı elemanlar için uyarlanabilirler - kapı kolları ve kelepçeleri.
İhtiyacımız olan bağlantı parçalarından: birkaç pencere menteşesi, rondelalı kendinden kılavuzlu vidalar veya geniş şapkalar (tercihen eloksal).
aracı: Bir çekiç, metal için bir demir testeresi veya boru kesmek için bir değirmeni, kendinden diş açan vidalar için bir ağızlığa sahip bir tornavida, bir bıçak, bir şerit metre ve bir kalem veya işaretleyici. Her bahçıvanın daima bir çapa ile bir kürek var. İşte başlıyoruz!

PVC borulardan bir sera monte ediyoruz


Seranın tabanını hazırlama


Bir seranın stabilite için sağlam bir temele ihtiyacı vardır. Büyük betonlama yerine, 40 mm çapında boru parçaları kullanıyoruz. Ondan yarım metre uzunluğunu kesiyoruz (toprak gevşek olduğu için daha uzun olabilir) ve 1 metre aralıklarla toprağa sürüyoruz.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Yayları ayarla


Çerçeve bizim durumumuzda yarım daire biçimli olacak seranın şeklini veriyor. Boru parçalarını 32 mm kadar alıyoruz ve büküp raflara yerleştiriyoruz. Tam olarak altı yarım daire biçimli yaylar çıkarması gerekiyor. Yaylardaki rafları aşağıdaki şekillerde tamir edebilirsiniz:
1. Tesisat demiri ile lehimleme - güvenilir bir yöntem, ancak seranın kemerlerini ayrılamaz hale getirmek;
2. Kendiliğinden kılavuzlanan vidalar için - rafların iç deliği bir değirmen veya bıçakla genişletilir, böylece içine daha küçük çaplı bir boru serbestçe yerleştirilir. Bağlantı daha sonra vidalara bir matkap veya tornavidayla kolayca sabitlenir.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Eklemleri sabitleyin


Sera çerçevesini monte etmedeki bir sonraki adım, bağlantı traverslerinin montajı olacaktır. Bunları 5 m uzunluğunda kesimlerden yapıyoruz, bu elemanların sadece üçe ihtiyacı olacak Borular içerisinde aşırı nem birikmesini önlemek için uçlarında uygun çaptaki plastik tapaları lehimliyoruz.
Yaylara bağlanmak için, yazar özel bir montaj kelepçesi (fotoğraf) uyguladı.
Anodize kendinden diş açan vidalar, naylon bağlar veya gereksiz bir alüminyum kablo parçasıyla değiştirin.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Kapıları monte ediyoruz


Sonuç olarak, seralarımızdaki kapıları donatmak gerekiyor. Bunu yapmak için, her kapı için 2 ve 1.15 metrelik bir çift segment alın ve seranın her iki yanındaki kanvasın altına dikdörtgen bir kutu şeklinde sabitleyin.
Kapının çerçevesini, ortadaki haçı takviye ederek aynı çaptaki bir borudan yapıyoruz. Dikdörtgenin etrafındaki yaklaşık 1 cm'lik boşlukları hesaplıyoruz. Menteşeler olarak, kendiliğinden kılavuzlanan vidalara takılabilen basit açıklığın herhangi bir dar pencere menteşesi uygundur.Kapı kolunu kısa bir boru parçasından yapıyoruz ve vidaları klipslerle sabitleyerek vidalara takıyoruz. Sap tarafındaki sertlik için, başka bir çapraz eleman yerleştirilebilir.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Filmi germek


Sera üzerinden kesilmiş plastik filmi kesiyoruz. Borular üzerine sabitlemek için, 10-20 cm uzunluğunda aynı borudan yarım daire biçimli atık plakaları kesebilir ve bunları kendiliğinden vidalayan vidalarla sıkabilirsiniz. Uygun çapta bir kauçuk boru da uygundur. Üzerinden bir uzunluk keserseniz, gerekirse manuel olarak takması ve çıkarması kolay, esnek, sıkı oturan bir kelepçe elde edersiniz.
Seranın dibinde, yazar 20x20 cm kanal yapmayı ve filme toprakla toprak basılmasını önerir.
PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

PVC borulardan yapılmış basit bir sera

Bu tür seraların birçok avantajı vardır. PVC borular her yerden satın alınabilir. Bu malzeme çürümez ve dış mekanlarda yıllarca tahrip olmaz. Borunun çapı seranın boyutuna bağlı olarak seçilebilir ve montaj kelepçeleri kendiniz yapılabilir. Geri kalanı için, böyle bir proje gerçek bir bahçıvan ve ev çiftçiliği için tam bir yaratıcı özgürlük sağlar. Hepsi iyi bir hasat!

PVC borulardan nasıl sera yapılacağını videoyu izleyin


Geri git
Yorumlar (3)
 1. Rubunduk
  #1 Rubunduk misafir 26 Mart 2018, 19:09
  7
  PVC Nedir? Polipropilen! -18 ° C de kırılgan ve kırılgan hale gelir. Aynı zamanda ultraviyole ışınımı tarafından tahrip edilmiştir. İç mekanlarda istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak açıkta, bu malzeme çok kısa ömürlü ve güvenilmez.
 2. Misafir Alex
  #2 Misafir Alex misafir 29 Mart 2018, 14:38
  3
  Bu seranın maliyeti nedir. Bir borunun ortalama fiyatı 300 ruble. 2 m için Bitmiş bir tane almak daha kolaydır.
 3. Misafir Anatoly
  #3 Misafir Anatoly misafir 31 Mart 2018, 05:02
  3
  Boruları birleştirmek için kullanılan kelepçeler çok ilgilendi (bu arada, şartnameye yansıtılmamışlar), lütfen bana nasıl doğru bir şekilde adlandırıldıklarını ve nereden alınacaklarını söyleyin.

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları