DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Termistör ve termokupl arasındaki fark

ısıl çift


Bir termokupl, özelliklerinde farklı olan ve birlikte lehimlenen iki iletken iletkenden oluşan bir sensördür. Ölçüm, iletkenler arasında oluşan bir termal elektromotor kuvveti (voltaj) oluşumu nedeniyle oluşur. Soğuk veya sıcak kaynağa bağlı olarak, sensördeki akım pozitif veya negatif bir değer arasındaki yönünü değiştirir. Sensör özel ayarlar gerektirmez, sadece okumaları referans cihazla karşılaştırmanız gerekir.
Bir termistör ve bir termokupl arasındaki fark

Sensörün ölçüm aralığı -270 ila 2500 derece arasında değişir ve alaşımların içinde kullanılan iletkenlere bağlıdır. Örneğin, bir termokupl içindeki bir tungsten-renyum alaşımı, 2500 dereceye kadar sıcaklıkları ölçebilir.
Sensörün dezavantajı, bir elektronik amplifikatör ve bir sinyal dönüştürücünün varlığını gerektiren küçük bir çıkış sinyalidir. Ölçümün doğruluğu cihazın büyüklüğüne bağlıdır, yanlış seçimle birlikte sıcaklık hatası 2,5-4 santigrat dereceye ulaşır.
Bir termistör ve bir termokupl arasındaki fark

Termokupl aşağıdaki endüstrilerde yaygın olarak kullanılmaktadır:
 • bilimsel araştırma ve tıpta;
 • sanayide (metal ürünlerin imalatı);
 • otomatik kontrol sistemlerinde (CNC makineleri).

termistör


Termistör, değişken direnç prensibi ile çalışan yarı iletken bir cihazdır.
Bir termistör ve bir termokupl arasındaki fark

Sıcaklık değiştiğinde, iç direnç seçilen sensör tipine bağlı olarak değişir. Bu elektrik yarı iletkeninin iki çeşidi vardır:
 • NTC termistörü (sıcaklık arttıkça direnç azalır);
 • PTC termistörü (sıcaklıkla direnç artar).

Sensörün özellikleri arasında doğruluğunu ölçülen sıcaklıktan ayırt edebiliriz. Termistörün hatası sadece 0.05 santigrat derecedir.
Ölçüm aralığı: Herhangi bir ölçüm aralığında -50 ila +300 derece.
Bir termistör ve bir termokupl arasındaki fark

Sensörün dezavantajları:
 • sıcaklık arttıkça servis ömrü kısalır. Üretici 1000 saate kadar çalışma garantisi verir;
 • Doğru bir okuma için referans metre ile kalibrasyon gereklidir.

Özetlersek


Sıcaklık okumalarının doğruluğu, termistör sensörleriyle kesinlikle daha yüksektir, ancak termokupllar geniş bir ölçüm aralığına sahiptir. Termistörün yapıldığı malzeme zamanla düşer, termokupllar daha uzun yaşar.
Sensörlerin sıcaklığını belirleme yöntemleri farklıdır. Her tür için, okumaları kontrol etmenizi sağlayan kendi cihazınıza veya kontrol cihazınıza ihtiyacınız vardır.
Ana seçim kriteri, ölçüm aralığı olarak düşünülebilir. Sıcaklık 300 derecelik bir eşiği geçerse, bir termokupl kullanılmalıdır. Aksi takdirde, fazla ödeme yapmanın bir anlamı yoktur, bir termokupl daha pahalı bir sipariş olduğundan, ucuz termal dirençlerle başa çıkabilirsiniz.

İlgili videoyu izleyin


Geri git
Yorumlar (3)
 1. Misafir Vladimir
  #1 Misafir Vladimir misafir 21 Mart 2018, 20:16
  2
  Yazar elektrikte hiçbir şey anlamıyor: termokupllarda değil, termistörlerde değil, yarı iletkenler yok ve olamaz. Fakat resimdeki sıcaklık sensörlerinde onlar (yarı iletkenler). Termokupl - bir ucunda lehimlenmiş (veya oldukça kaynaklanmış) iki tel. Termokupllar HC (krom-kalomel), XA (krom-alümel), vb. Termistörler küçük ince tel bobinleridir (en çok bakır). Hem bu, hem de diğeri, bağlantı için fişleri olan bir kutunun ucundaki paslanmaz çelikten bir kasaya yerleştirilir.
  1. Alexey
   #2 Alexey misafir 22 Mart 2018, 19:29
   0
   Ne yazık ki, büyük bir kısmının ne hakkında yazdığını bilmeyen bu tür yazarlar ve insanlar okuyor ve inanıyor ...
  2. Misafir Alex
   #3 Misafir Alex misafir 25 Aralık 2018 14:27
   2
   Vladimir, (Termistörler küçük ince tel bobinleridir (çoğunlukla bakır)) - bunu nereden aldınız? Sonuçta, bu tamamen doğru değil, insanları yanıltmayın. Ve yarı iletken termistörler (termistörler ve pozistörler) ve birçok ev aletinde yaygın olarak kullanılırlar. Literatürü okuyun.

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları