DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Klima nasıl kurulur
Nereden başlamalı? Split sistem (klima) satın almadan önce, soğutma (ısıtma) için hangi alanı kapsayacağını bulmanız gerekir. Bunu yapmak için basit bir hesaplama yapabilirsiniz. Klimayı kurmak istediğiniz odanın alanı (bundan sonra bölünmüş sistem olarak anılacaktır) 20 metrekareden fazla değilse, yedinci model bölünmüş sistemi satın alabilirsiniz. Soğutma alanı 21 ila 27 metrekare ise, dokuzuncu modelin bölünmüş bir sistemini satın almanız gerekir (montajcılar ve yöneticilerden buna sırasıyla dokuz veya yedi denir). Bu nedenle, bir bölünmüş sistem seçerken, daha önce de anladığınız gibi, hangi alanı serinleyeceğini hesaplamanız, onu üçe bölmeniz gerekir, ve sonra hangi bölünmüş sistemin hangi modelini satın almanız gerektiği açıkça anlaşılacaktır. Örneğin, 36 metrekarelik bir alanı soğutmanız (ısıtmanız) gerekir: bu alanı üçe bölün ve ihtiyacınız olan ayrık sistemin sayısını alın; örnekte 12. olacaktır. Ama size bir sonraki sefere 12. modelin kurulumunu anlatacağız.
Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

21 metrekarelik bir soğutma alanı için tasarlanan 7. model split sistemin kurulum işlemini açıklamaya devam ediyoruz. Yani, mağazaya gittiniz, kurulum için 7. model split sistemi seçtiniz, satın aldığınız için ödeme yaptınız ve şimdi split sistem sizin yerinizde. Önce bölünmüş bir sistem kurmaya karar verdiyseniz ve bunun için ustaları çağırdıysanız, bilmeniz gerekenler burada. İlk olarak, çalışmaya başlamadan önce, varlığınızdaki kurucuların (kurucuların) teslimat sırasında yapmamışsanız paketi açması ve vakaların bütünlüğü için dış ve iç ünitelerin görsel incelemesini yapması gerekir. Dış muayenede herhangi bir kusur olmadığı ortaya çıkarsa, bölünmüş sistemi kurmak için çalışmaya başlayabilirsiniz. Ancak birdenbire, bloklardan birinde bir çentik, çizik veya örneğin bir çatlak olduğunu fark ederseniz, derhal mal alışverişini talep eder. Herhangi bir mekanik kusur ile bölünmüş bir sistem kurmak yasaktır.
Klima nasıl kurulur

Kurulum ekibi iki kişiden oluşur. Kutuyu bir mezura kullanarak iç ünite ile açtıktan sonra, montajcı bölme sisteminin kasanın plastik duvarına sabitleneceği şeritle olan mesafeyi ölçmelidir. Bu ölçümler, bölme sisteminin seviye kullanılarak monte edildiği duvarı işaretlerken dikkate alınır. Tahtanın duvara tutturulduğu yerlerde, seviyeyi küçük bir açıda kullanarak bölme sisteminin kenarından (bu gereklidir) işaretlemeden sonra, deliğin açılacağı bir yer planlandığı ve bölmenin kenarından daha düşük olması gerektiğine dikkat etmek önemlidir. sistemi. Bu, evaporatörün çalışması sırasında oluşan suyun drenaj borusu boyunca yerçekimi yoluyla sokağa akması için yapılır. Delik ayrıca küçük bir açıyla delinir, ancak montajcılar bu gerekliliği yerine getirmezse, ayrık sistemden gelen su kendiliğinden tahliye olmaz ve ayrık sistemin kurulu olduğu yerde duvara akmaya başlar.
Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Bir montajcı işaretleme yaparken, ikinci montajcı iç ve dış ünitelerin nasıl ve ne kadar kabloyla bağlanacağını belirler. Bu konuda zorluklar varsa (deneyim eksikliği), kurulumcu bunu kurulum talimatlarında görebilir. Bu durumda, kurulum için bir üçlü ve bir çift tel yeterlidir. Aynı zamanda blokların bağlandığı ve soğutucu akışkanın dolaşacağı boruların çapını da belirler. Bu arada, bölünmüş sistemlerin neredeyse tüm modern modelleri zaten şarj edildi ve çalışırken Freon 410'u kullanıyor.Bu nedenle, tesisatçı telleri bağladıktan sonra, üniteler arası boruların somunlarının yuvarlanıp bağlanmasına devam eder. Hangi kabloların hangi terminallere bağlandığını hatırlamak önemlidir, çünkü bunlar aynı zamanda dış üniteye de bağlanacaktır. Birleştirme ve haddeleme işleminden sonra, tesisatçı yalıtımı iyileştirmek ve bantla sarmak için borulara özel bir esneklik koyar. Bu, ara bağlantı yolunda yoğunlaşma oluşmasını önleyecektir.
Klima nasıl kurulur

Duvara braket ile işaretlendikten sonra, 2 numaralı montajcı bir delik açmaya başlar, şu anda, 1 numaralı montajcı, deliğin dışarı çıkacağı yerde, 1 numaralı duvarcı, duvarın parçalarının insanlara veya park etmiş arabalara düşmemesini sağlar. Ve şimdi, delik hazır, taşlar yakalandı, çubuk monte edildi, montajcı destekleri monte etmeye başladı, fotoğraf bunun için neye ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Bizim durumumuzda braketleri balkonun duvarına tutturduğumuzdan, kısa çapa çivileri, 12 çaplı bir matkap, bir zımba, bir çekiç ve çapaları bükmek için bir ağızlık kullanıyoruz. Genellikle, balkonlardaki çapa açıklıkları geçer, bu nedenle işlerin yapıldığı tesisin sahiplerini derhal uyarmak daha iyidir. Destekleri sabitledik, dış üniteyi üzerine monte ettik ve sabitledik. Delinmiş delikte (matkabın çapı en az 32 mm olmalıdır) yalıtımlı bloklar arası yoldan geçtik. Ardından, iç üniteyi duvara sabitlenmiş bir brakete asar ve paleti ve harici ayırma sistemini bağlamak için çalışmalar yaparız. Tesisatçı iç ve dış üniteler arasındaki boruları bağladıktan sonra, vakum kompresörünü bağlarız ve en az on dakika boyunca özellikle invertörün ayrık sistemleri ile bir vakum üretiyoruz. Ardından telleri bağlayıp drenaj borusunu sabitleriz. Ancak tüm bu çalışmalar tamamlandıktan sonra, montajcı şartlara bağlı olarak ayrık sistemin çalışabilirliğini test etmek için soğuk veya sıcak olarak başlatabilir.
Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur

Klima nasıl kurulur
Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları