DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Kendin yap kömürü
Ocağı yakmak için, bazıları kömür, bazıları gaz, bazıları ise kömür tercih ediyor.
Kömür hakkında bilgi okudum ve kendim için üç ana pozitif niteliğimi belirledim: kömürden daha temiz yanıyor, daha ucuz bir sipariş alıyor ve siz de kendiniz pişirebiliyorsunuz.
Kendin yap kömürü

Kendi kendine pişirilen odun kömürü için birkaç talimatı okudum ve bu yöntem bana en basit ve en ucuz gibi geldi. Başlangıçta, birkaç yıl önce İnternette bir yere “kazdım”, ancak bu videoda adamlar 210 litrelik varilleri borulu kullanıyordu. Benim elimde böyle bir çelik teneke veya kapalı varil yok. Durumdan nasıl çıktım? Şimdi size her şeyi ayrıntılı olarak anlatacağım.

Araçlar ve Malzeme


Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Genel olarak, ihtiyacımız var:
 • Ateşleme odun ve odun odun.
 • Odun doğrama ve doğrama aletleri.
 • Metal kap ve mühürlemek için ihtiyacınız olan her şey.

Ne kullandım:
 • Akülü zincirli testere, normal bir el testeresi olmasına rağmen oldukça uygundur.
 • İnce odun, kama ve çekiç kesmek için Ka-Bar mücadele bıçağı, bir kiremit kesmek için bıçak kullanabilirsiniz (bir dövme yapma ile hikayemdeki gibi, bu yüzden eski bir çim biçme bıçağından bir kiremit kesmek için bıçak yapacağım).
 • Bir bıçağı (veya bir kiremiti ayırmak için bir bıçağı) dövmek için bir tahta blok.
 • Kindling için kırmızı meşe.
 • Kahve bir kap olarak olabilir.
 • Konteyner sızdırmazlığı için alüminyum folyo.

Bir kavanoza kesiyoruz, kazıyoruz ve atıyoruz


Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kameradaki her şeyi düzgün bir şekilde yakalayamadım, çünkü tripodumu bir yerde kaybettim, ama zaten her şeyi anlayacağınızı düşünüyorum.
İlk önce kırmızı meşe çubuklarını kahve kutumun yüksekliğinden biraz daha az gördüm, daha sonra onları yaklaşık 20 mm kalınlıkta parçalar halinde ezdim.
Gözün kalınlığını düşündüm. Ocağı yakmak için bu kömürleri kullanmayı planladığımdan, küçük çubukların benim için işe yaramayacağını düşündüm. Ayrıca, her şeyin bilinmeyen bir sonucu olan bir deney olarak yapıldığını da dikkate alırsanız, yanma için mümkün olan en büyük yüzey alanına sahip çubuklara ihtiyacım vardı.
Sonra konserveyi olabildiğince sıkı bir şekilde tahta ile doldurdum, daha sonra alüminyum folyo ile kapattım. Nemi ve odun gazını gidermek için folyoya küçük bir delik açtım.
Odun oksijenin yokluğunda kokarken, tesadüfen, evde yararlı olabilecek odun gazı yayar. Prensip olarak, bu gazla otomobiller bile yeniden doldurulabilir! Gazlarımız nedeniyle, vakamızda tamamen kapalı bir konteynır, bir saatli bombaya dönüşecek. Delikli alüminyum folyo bu etkiyi önler.

Ateş yak


Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Güvenlik önce gelir!
Yakındaki bir kova veya başka bir su kabı ön şarttır. 2 gündür yağmur yağıyor, ancak yangın aniden ve çok hızlı bir şekilde patlayabilir, bu nedenle herhangi bir anda durdurmaya hazır olmanız gerekir. Elimde yaklaşık 40 litre su vardı.
Yangını, birkaç yıl önce kaynak kurslarında yaptığım, kendiliğinden yapılan çelik bir kapta yaktım. Bunun dışında bir barbekü yapmayı planladım.
Uzun bir sakalım var ve onu çoktan vururdum, bu yüzden uzun sakal giyen herkese tavsiyem: örgülerle örgüler veya gömleğe sokma! Bir örgü la la "balık kuyruğu" iyi bir seçenek olduğuna inanıyorum, üç iplikçikten oluşan geleneksel örgüler oldukça çabuk ayrılıyor.
Uzun saçları olanlar için: Arkadan kavurmamaları için bir örgüde veya bir topuzda arkadan toplayın. Onları tekrar büyütmek o kadar kolay değil. Saç uzunluğum 3 cm'yi geçmiyor, bu yüzden bu soru beni artık rahatsız etmiyor.
Bu yüzden, ateşlemek için bir gaz kaynak makinesi kullanarak biraz hile yapmaya karar verdim. Bir usta olarak atölyemden çam talaşı kullandım ve tutuşmak için kuru çam demetleri aldım - bütün bunlar kırmızı meşe ağacının alevlenmesine yardımcı olacak.
Bir ateş yaktım ve üstüne bir meşe koydum, ama ateş zayıf bir şekilde yandı. Geleneksel kömür hazırlama yöntemi sabır gerektirir, ama gerçekten akşama kadar idare etmek istedim! Bu yüzden yangına bir fan gönderdim ve yaklaşık yarım saat sonra ağacı tamamen kapladı. Bir sonraki adıma geçmenin zamanı geldi.

Bakar ve bekleriz


Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Kahve kabını raflarla kapattım ve yüksek bir yanma sıcaklığı sağlamak için fanı açık bıraktım.
Yaklaşık 20 dakika sonra, teneke kutudan duman başladı, fakat sadece başlangıçta bahsettiğim suyun buharlaşmasıydı.
Yaklaşık bir saat sonra odun gazı gitti. Yaşa! Bu, her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığı ve odunun odun kömürüne dönüştüğü anlamına gelir! Bir saat kadar sonra, yangın neredeyse kayboldu ve odun gazının artık yayılmadığından emin olmak için folyodaki deliğe biraz ateş yakmaya karar verdim. Her şey neredeyse bitti!
Kutuyu iki çubuk yardımı ile ateşten aldım ve kabı tamamen kapatmak için üstüne bir miktar toprak fırlattım - hava oraya girmemelidir, aksi takdirde basınç farkı nedeniyle kömürün daha fazla yanmasına izin verir.
Bir saat kadar bekledim, ardından kutuyu açtım ve bitmiş ürünü gördüm.

Sonuç ve Özet Düşünceler


Kendin yap kömürü

Kendin yap kömürü

Soğutulmuş kutuyu açtım, kiri temizledim, kömürü attım ve küçük parçalarını yaklaşık 5 cm uzunluğunda kırdım. Aslında, ağacın yeteri kadar kömürlendiğinden emin olmak istedim. Ve buna ikna oldum! Yaklaşık 3 litre saf kömür aldım!
Deneyim hakkındaki düşüncelerim:
Boynumu yapmayı bitirinceye kadar, bu kömürün ne kadar iyi olduğunu kesin olarak söyleyemeyeceğim ve elde edilen malzemenin yeterli olmayacağı kesin. Bu nedenle, malzemeleri yenilemek için bu işlemi birkaç kez daha tekrarlamak zorunda kalacağım.
Aslında, alınan kömür miktarına şaşırdım - deneyden sonra, banka sadece yarı doluydu.
Elinizde kahve için böyle bir kutu yoksa, ancak bazı ücretsiz nakit varsa, boya için bir kutu satın alabilirsiniz. Hırdavatçılarda satılan parlak metal kutulardan birini aramanızı tavsiye ederim.
Genellikle kozalaklı ağaçlardan daha yoğun olduklarından ve yanan işlem sırasında, çok fazla katran ve meyve suyunun serbest bırakılmayacağından sert tahta kullanmanızı öneririm.
Umarım talimatlarımdan hoşlanmışsınızdır ve umarım birileri onu yararlı bulacaktır!
Sonunda ocağımı bitirdim ve çıkan kömürü kullandım. Kötü olmadığı ortaya çıktı - kömür hızla ısınırken güçlü bir ısı veriyor.
Kendin yap kömürü

Geri git
Yorumlar (2)
 1. Alexander
  #1 Alexander misafir 29 Ocak 2018 03:11
  4
  Hazır satın almak daha ucuz.
 2. PC
  #2 PC misafir 14 Şubat 2019 11:52
  0
  Belki de sadece yakacak odun ızgaraya koymak ve kömür yakana kadar beklemek daha kolaydır? kızarmak Çok uzun sürmez kırpmak

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları