DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Güç trafosunun işaretsiz karakterizasyonu
Stoklardaki mevcut güç trafosunu kullanmak için, temel özelliklerini mümkün olduğunca doğru bir şekilde bulmak gerekir. Ürün işaretlenmişse, bu sorunu çözmede neredeyse hiçbir zorluk yaşanmaz. Gerekli parametreler, basitçe transformatöre kabartmalı harfler ve rakamları arama çubuğuna girerek kolayca bulunabilir.
Ancak, oldukça sık hiçbir işaret yoktur - yazılar silinir, korozyona neden olur, vb. Birçok modern üründe (özellikle ucuz ürünlerde), hiçbir şekilde işaretleme yapılmaz. Bu gibi durumlarda trafoyu atmak elbette buna değmez. Sonuçta, pazardaki fiyatı oldukça iyi olabilir.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Güç transformatörlerinin en önemli parametreleri


Transformatör hakkında doğru ve en önemlisi güvenli bir şekilde kendi amaçlarınız için kullanmak için bilmeniz gerekenler? Çoğu zaman, bu herhangi bir ev aletinin onarımı veya düşük voltajla çalışan kendi el sanatlarının imalatıdır. Ve bizden önce yatan trafo hakkında bilgi edinmek için aşağıdakilere ihtiyacınız var:
 1. Ağ gücünü uygulamak için ne gibi sonuçlar (230 volt)?
 2. Düşük gerilimi kaldırmak için ne gibi sonuçlar çıkarılmalıdır?
 3. Ne olacak (12 volt, 24 veya diğerleri)?
 4. Bir transformatör hangi gücü üretebilir?
 5. Birkaç sargı ve buna bağlı olarak ve ikili sonuçlar çıkarsa, kafanız karışmaz mı?

Tüm bu özellikler, güç trafosunun markası ve modeli hakkında kesinlikle hiçbir bilgi olmasa bile hesaplamak için oldukça uygundur.
İşi tamamlamak için en basit alet ve malzemelere ihtiyacınız olacak:
 • ohmmetre ve voltmetre fonksiyonlarına sahip multimetre;
 • havya;
 • elektrik bandı veya ısıyla büzülen tüp;
 • tel ile fişi;
 • bir çift sıradan tel;
 • akkor lamba;
 • sürmeli kumpas;
 • hesap makinesi.

İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Ayrıca kabloları soymak için bir takım alete ve lehimleme ve lehimleme için minimum bir sete ihtiyacınız olacaktır.

Primer ve sekonder sargıların tanımı


Bir düşürme transformatörünün birincil sargısı, şebeke gücünü sağlamak için tasarlanmıştır. Yani, normal bir ev prizinde bulunan 230 volt bağlamak gerekir. En basit versiyonlarda, birincil sargının sadece iki çıkışı olabilir. Bununla birlikte, örneğin dört sonucunun olduğu sonuçlar da vardır. Bu, ürünün hem 230 V'dan hem de 110 V'den çalışmak üzere tasarlandığı anlamına gelir.
Peki, transformatörün primer sargısının sonuçlarını nasıl belirleyebilirim? Bu sorunu çözmek için, ohmmetre fonksiyonlu bir multimetreye ihtiyacınız olacaktır. Bununla beraber, mevcut tüm sonuçlar arasındaki direnci ölçmeniz gerekir. En çok nerede olacağı, birincil sargı var. Bulunan bulguların örneğin bir işaretleyici ile hemen işaretlenmesi önerilir.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Birincil sarımı başka bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, transformatörün içindeki yara teli açıkça görülmelidir. Modern versiyonlarda, bu genellikle olur. Daha eski ürünlerde, iç kısımlar tarif edilen yöntemin kullanımını engelleyen boyayla lekelenebilir. Görsel olarak sarım, tel çapı daha küçük olan ayırt edilir. O birincil. Şebeke elektriği beslemesi gerekli.
Düşük voltajın alındığı ikincil sargının hesaplanması için kalır. Birçoğu zaten bunun nasıl yapıldığını tahmin etti.İlk olarak, ikincil sargının direnci primerinkinden çok daha az olacaktır. İkincisi, sarıldığı telin çapı daha büyük olacaktır.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Transformatörde birkaç sargı varsa, görev biraz karışıktır. Özellikle bu seçenek yeni başlayanları korkutuyor. Bununla birlikte, tanımlamaları için metodoloji de oldukça basittir ve yukarıdakilere benzer. Her şeyden önce, birincil sarımı bulmanız gerekir. Direnci diğerlerinden çok daha büyük olacaktır.
Transformatör sargıları konusunun sonunda, birincil sargının direncinin ikincilinkinden daha büyük olduğu ve telin çapı ile ilgili her şeyin tam tersi olduğu konusunda birkaç söz söylemek gerekir. Bu, yeni başlayanların sorunu daha ayrıntılı olarak anlamalarına yardımcı olacaktır, bu da yüksek voltajla çalışırken çok önemlidir.
Transformatörün primer sargısına 220 V'luk bir ana voltaj verilir, bu, örneğin, 50 W gücünde yaklaşık 0.2 A'lık bir akımın içinden geçeceği anlamına gelir (güç voltajla bölünür). Buna göre, burada telin büyük bir kesiti gerekli değildir. Bu, elbette, çok basitleştirilmiş bir açıklamadır, ancak yeni başlayanlar için (ve yukarıda belirtilen problemi çözmek için) bu yeterli olacaktır.
Sekonder sargı akımlarında akış daha belirgindir. 12 V üreten en yaygın trafoyu alın. 50 W'lık güçte, sekonder sarım boyunca akan akım yaklaşık 4 A olacaktır. Bu zaten çok önemlidir, çünkü içinden geçen akımın geçeceği iletken daha kalın olmalıdır. Buna göre, telin enine kesiti büyüdükçe, direnci düşer.
Bu teoriyi ve en basit ohmmetreyi kullanarak, aşağıya inen trafodaki sargının nerede olduğunu, işaretlemeden kolayca hesaplayabilirsiniz.

İkincil voltaj algılama


"İsimsiz" transformatörün tanımlanmasındaki bir sonraki adım, sekonder sargısındaki voltajı belirlemek olacaktır. Bu, ürünün amaçlarımıza uygun olup olmadığını belirleyecektir. Örneğin, 24 V'luk bir güç kaynağı kuruyorsunuz ve transformatör sadece 12 V üretiyor. Buna göre, başka bir seçenek aramanız gerekecek.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

İkincil sargıdan çıkarılabilecek gerilimi belirlemek için, trafoya şebeke gücü sağlanmalıdır. Bu zaten çok tehlikeli bir operasyon. İhmal veya cehaletle, güçlü bir elektrik şoku alabilir, kendinizi yakabilir, evdeki kablolara zarar verebilir veya transformatörün kendisini yakabilirsiniz. Bu nedenle, güvenlik önlemleriyle ilgili çeşitli önerilerde bulunmak, stokları karıştırmayacaktır.
Öncelikle, test sırasında, transformatörü bir akkor lamba ile şebekeye bağlayın. Seri olarak, fişe giden tellerden birinin boşluğuna bağlanır. Lamba, yanlış bir şey yapmanız durumunda sigorta görevi görür veya inceleme altındaki transformatör arızalıdır (kısa devre, yanmış, ıslak vb.). Yanarsa, bir şeyler ters gitti. Transformatörde kısa devre var, çünkü fişi prizden hemen çıkarmak daha iyi. Lamba yanmazsa, kokmazsa veya sigara içmezse, çalışmaya devam edebilirsiniz.
İkinci olarak, prizler ve fiş arasındaki tüm bağlantılar dikkatlice yalıtılmalıdır. Bu öneriyi ihmal etmeyin. Örneğin, bir multimetrenin okumalarını göz önünde bulundurarak, örneğin bükülmüş telleri düzeltmek için oldukça elektrik çarpmasıyla karşılaşacağınızı bile fark etmeyeceksiniz. Sadece sağlık için değil yaşam için de tehlikelidir. Yalıtım için uygun çapta elektrik bandı veya ısıyla daralan makaron kullanın.
Şimdi sürecin kendisi. Kabloları olan sıradan bir tıkaç, birincil sargının terminallerine lehimlenmiştir. Yukarıda belirtildiği gibi, devreye bir akkor lamba eklenir. Tüm bağlantılar izole edilmiştir. Bir voltmetre modunda ikincil sargının terminallerine bir multimetre bağlanmıştır. AC voltaj ölçümü için açık olduğundan emin olun. Yeni başlayanlar genellikle burada bir hata yapar. DC voltajını ölçmek için multimetrenin düğmesini ayarlayarak hiçbir şey yakmazsınız, ancak ekranda herhangi bir aklı başında ve kullanışlı bir okuma elde edemezsiniz.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Şimdi fişi prize takabilirsiniz. Her şey çalışır durumda ise, cihaz size trafo tarafından verilen düşük voltajı gösterecektir.Benzer şekilde, birkaç sargı varsa diğer sargılardaki voltajı ölçebilirsiniz.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Güç trafosu gücünü hesaplamanın basit yolları


Bir düşürücü transformatörün gücüyle, işler biraz daha karmaşık, ancak yine de bazı basit teknikler var. Bu özelliği belirlemenin en uygun yolu, telin ikincil sargıdaki çapını ölçmektir. Bunu yapmak için, sürmeli bir kumpas, hesap makinesi ve aşağıdaki bilgilere ihtiyacınız var.
İlk olarak, telin çapı ölçülür. Örneğin, 1,5 mm'lik bir değer alın. Şimdi telin kesitini hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için çapı (yarıçapı) kare içine almanız ve pi sayısı ile çarpmanız gerekir. Örneğimiz için, kesit yaklaşık 1.76 milimetre kare olacaktır.
Daha sonra, hesaplama için, iletken milimetrekare başına akım yoğunluğunun genel kabul görmüş değerine ihtiyacınız olacaktır. Ev tipi aşağıya inen trafolar için bu milimetre kare başına 2,5 amperdir. Buna göre, yaklaşık 4.3 A akım, numunemizin ikinci sargısından “ağrısız” bir şekilde akabilir.
Şimdi ikincil sargının önceden hesaplanmış gerilimini alıyoruz ve bunu alınan akımla çarpıyoruz. Sonuç olarak, transformatörümüzün gücünün yaklaşık değerini alıyoruz. 12 V ve 4.3 A'da, bu parametre yaklaşık 50 watt olacaktır.
“İsimsiz” transformatörün gücü birkaç yolla belirlenebilir, ancak daha karmaşıktır. İsteyenler kendileri hakkında bilgi bulabilirler. Güç, hesaplama programlarının yanı sıra nominal çalışma sıcaklığı kullanılarak trafo pencerelerinin kesiti ile tanınır.
İşaretlemesiz güç trafosunun karakterizasyonu

Sonuç


Yukarıdakilerden, transformatörün özelliklerinin işaretlenmeden belirlenmesinin oldukça basit bir görev olduğu sonucuna varabiliriz. Önemli olan güvenlik kurallarına uymak ve yüksek voltajla çalışırken son derece dikkatli olmaktır.
Geri git
Yorumlar (10)
 1. Igor
  #1 Igor misafir 6 Ocak 2018 19:03
  1
  Bilmen gereken tek şey Ohm kanunu. Ve bu "püf noktaları" ezberlemek - Ben üç ders-PTUshnik yaptım. Bu arada, transformatörün ana parametrelerinden birini, dielektrik kayıp tanjantını ve CT gibi diğer parametreleri nasıl ölçebilirsiniz? Transformatörün nasıl çalıştığını bilen en az bir kişiye söyle. Ona şapkamı çıkaracağım.
  1. Tula.
   #2 Tula. misafir 7 Ocak 2018, 10:09
   6
   Kendini Dvoeshnik, Igor. Şapkanı çıkar!
  2. Vladimir
   #3 Vladimir misafir 7 Ocak 2018 10:29
   11
   Herkes bir transformatörün nasıl çalıştığını hayal etmiyor, ancak yedinci sınıfa geri döndüğümde sınıf arkadaşlarına bu ünitenin çalışma prensibini açıkladım. Sevgili Igor, şapkanızı çıkarmak için bütün jambon radyo meraklılarına, ellerini ve kafalarını tutanlara çıkarmak zorunda kalacaksınız. Ve bu makale acemi do-it-yourselfers için çok yararlıdır.
  3. Boris
   #4 Boris misafir 7 Ocak 2018 12:20
   1
   Ama pantolonunu çıkarsan iyi olur "profesör".
  4. galip
   #5 galip misafir 7 Ocak 2018, 20:32
   4
   Şapkanı çıkar.
   Transformatör şöyle çalışır: "U-U-U-U-U-U"
  5. Misafir Nikolay
   #6 Misafir Nikolay misafir 8 Ocak 2018 10:15
   2
   geri kalanın üzerinde 220 verir 127
 2. Misafir Alex
  #7 Misafir Alex misafir 7 Ocak 2018 12:54
  1
  elektrik mühendisinin yazarı kendisi müdahale etmedi. demir alanı hakkındaydı, ancak telin döşenmesinin yoğunluğunun dışındaki pencere
 3. Vasili Strelnikov
  #8 Vasili Strelnikov misafir 15 Ocak 2018 05:31
  0
  ..komple kendine özel arkadaşlar ..! Hiçbir bıyık büyük kafalı düşünülmedi ve kızarmış horoz ile hayat herkes için değil ..! Entot eğitim programının biri için çok yararlı olduğuna inanıyorum ..!
  Büyükbaba Vasily ile ... SSCB nükleer test sahasının mutantı ... 2018 ... 15 Ocak ... R.Kh ..
 4. Misafir Sergey
  #9 Misafir Sergey misafir 1 Şubat 2018 12:46
  1
  direnç kalanınkinden çok daha büyük olacaktır

  Yukarıya doğru geçişler var, orada birincil olanların en büyük direnci yok.
 5. Calle
  #10 Calle misafir 7 Ağustos 2018 00:53
  1
  Ve bilinmeyen bir 220v transformatörün primer sargısının nerden olduğunu nereden öğrendiniz?

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları