DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Bataryayı geri almanın en etkili yolu
Size selamlar arkadaşlar. Bugün size kurşun-asit bataryalarda kapasiteyi geri kazanmanın en etkili yolunu anlatacağım.
En doğru çalışma süresinde bile akü her gün kapasitesini kaybeder. Ve bir noktada, ücreti araba motorunu çalıştırmak için yeterli değil. Bu örnek soğuk havaların ortaya çıkmasıyla birlikte artmaktadır.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Doğal olarak, otomobil meraklısı aküyü şarj eder ve bir süre sonra akünün şarj olmadığını ve şarjın normal olduğu voltajı görür - 14.4-14.7 V veya daha yüksek (şarj cihazı olmadan 12.6).
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Daha sonra, bir yükleme tapası varsa, kontrol edilir ve yük altında gerilimin şiddetli bir şekilde boşaltıldığı ortaya çıkar. Her şey pilin kapasite kaybına işaret ediyor. Bunun nedeni plakaların sülfatlanmasıdır.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Genellikle doğru kullanımla bu yaklaşık 5 yıl sonra olur. Bu çok iyi bir göstergedir. Ve bir çıkış yolu var - yeni bir batarya satın almak. Ancak, tasarruf etmek istiyorsanız (piller artık ucuz olmadığından) ve pil ömrünü birkaç yıl daha uzatmak istiyorsanız, bakımını yapmanız gerekir. Ve basit değil, ama pili canlandırabilir özel.

Hangi piller geri yüklenebilir?


Bu yöntem, kullanımı sırasında ciddi akıma veya mekanik hasara maruz olmayan piller için uygundur. Ve geçici, doğal sülfatlaşma sonucu kullanılamaz hale geldiler.
Bu yöntem, iç plaka plaka dökülmesi, kutuların iç devresi, şişme veya başka mekanik hasarların olduğu şarj edilebilir piller için uygun değildir.
Metot plakaların kükürtlenmesi için mükemmeldir ve popüler olarak akünün "kutupsal tersine çevrilmesi" yöntemi olarak adlandırılır.
Pil kurtarma işlemini üç aşamaya ayıracağım.

Akü Kurtarma İşlemi


Birinci Aşama: Hazırlık


İlk şey gerekli değildir, ancak akünün yüzeyini kirden temizlemek için yapmanız gerekir. Tüm yüzeyi deterjanla yıkayın.
Ardından, yanlarda şişlik ve şişkinlik olmadığında, kasaya zarar gelmediğini görsel olarak doğrulayın.
İkincisi, tüm tapaları açın ve elektrolit olduğundan emin olun. Kutulardan birinde değilse, durumda hiçbir çatlak olmadığından emin olmanız gerekir.
Ardından, bir el feneri kullanarak içindeki plakaları inceleyin - saçılma olmamalıdır. Burada sadece biri için açıkça sülfat görebilirsiniz - plakaların üzerinde beyaz bir kaplama.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Her şey yolundaysa, her kutuya distile su ekleyin. Her bölmenin elektrolit yoğunluğunu ölçmek gereksiz olmayacaktır.

İkinci Aşama: Klasik Kurtarma Yöntemi


Pil kutuplarının tersine çevrilmesinden önce, klasik hale gelen normal kurtarma yönteminin test edilmesi gerekir.
Bir adım: Bataryayı tam olarak 14,4 V şarj edin.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

İkinci Adım: Halojen ampul veya başka bir yük ile aküyü 10.6 V'a kadar boşaltın (voltaj aynı yük altında ölçülür).
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Bu iki adımın döngüsünü 3 kez tekrarlıyoruz ve pili tam olarak şarj ediyoruz. Makinenin kullanımında yük çatalı veya marş motorunun kapasitesini kontrol ediyoruz. Batarya iyileştiyse - iyi - çalışmaya devam edin.Değilse veya yeterli değilse, üçüncü aşamaya geçin.

Aşama Üç: Batarya Ters


Bu batarya geri kazanma yöntemi, mevcut olanların en etkili olanıdır. Ve bataryayı vakaların neredeyse% 90'ında yeniden canlandırıyor.
Bir adım: Aküye halojen lamba şeklindeki bir yükü asıyoruz ve aküyü deşarj ediyoruz. Lamba yaklaşık bir gün sonra söner (hepsi ilk pil kapasitesine bağlıdır). Kalıntıları boşaltmak için aküyü lamba 2-3 gün daha bağlı olarak bırakıyoruz.
İkinci Adım: ters akım akü şarjı. Şarj cihazını tam tersi şekilde bağlarız: artı eksi ve eksi artı. Şarj cihazınızı bozmamak (veya kısa devre korumasını önlemek için), aynı halojen lambayı akülerle seri olarak bağlarız. Ve pili ters kutuplarda şarj edin. Gerilim 5-6 volta yükseldikten sonra, lamba devreden çıkarılabilir. Şarj akımını akü kapasitesinin yüzde 5'ine ayarlamanız önerilir. Yani, eğer kapasite 60 amper-saat ise, o zaman şarj akımını ters yönde 3 Amper olarak ayarlarız. Şu anda, elektrolitli tüm kutular aktif olarak görülmeye ve hissetmeye başlıyor - ters işlem devam ederken bu normaldir.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

12-14 V'luk gerilim görünene kadar yaklaşık bir gün şarj ediyoruz.Sonuçta artı çıkışta eksi ve eksi artı bir tam şarj olmuş bir piliniz var.
Pili yeniden kurmanın en etkili yolu

Üçüncü Adım: Yine bataryayı halojen lamba ile birkaç gün tamamen boşaltırız. Sonra doğru şarjı artı artı eksi eksi yaparız. 14.4 V'a kadar ücret alıyoruz.
Bu konuda tüm eylemler tamamlandı.

Akü Kurtarma Sonucu


Genel olarak, sonuç batarya kapasitesini fabrikanın% 70-100'üne çıkarmaya yardımcı olur, elbette istisnalar da var.
Özellikle, benim durumumda kapasiteyi% 95 arttırmayı başardım - bu mükemmel bir sonuç. Beyaz sülfat kalıntıları plakalardan kayboldu ve yeni bir batarya gibi siyaha döndüler. Elektrolit daha şeffaf ve temiz hale geldi.

Akü Kurtarma Videosu


Yaklaşık 10 yaşında olan tamamen “bitmiş” bir bataryanın tamir edildiği bir video izlemenizi tavsiye ederim.
Başlangıçta, güç kaynağının polaritesinde bir değişiklik olan bir "birikim" var ve neredeyse en sonunda tam bir geri dönüş döngüsü zaten verildi.
Geri git
Yorumlar (18)
 1. Oltaviro oltaviro
  #1 Oltaviro oltaviro misafir 24 Aralık 2017 12:13
  5
  Jel sürüşünde mi?
 2. Dimasik
  #2 Dimasik misafir 24 Aralık 2017 02:33
  7
  Daha çok bakarız
 3. Sergei
  #3 Sergei misafir 25 Aralık 2017 09:56
  10
  Jel için, bu yöntem onu ​​tamamen öldürebilir. Onlar için, özel şarj cihazları, jel dolumunun kaynamamayacağı ve kabarcıkların kapasiteyi azaltacak şekilde oluşmayacağı şekilde gider.
 4. Valery Ratnikov
  #4 Valery Ratnikov ziyaretçi 1 Ocak 2018 12:59
  4
  Bunu 55a asit asitinde yaptım, her şey ortaya çıktı, fakat sonra bir miktar beyaz taneleri kavanozlara döktüler ve değişen kutupları bıraktım. Batarya 8 yaşındaydı, 8 tane daha sürdü, sonra makine gitti ve hikaye kayboldu.
  1. Sagat
   #5 Sagat misafir 22 Ocak 2019, 2: 08'de.
   3
   Tünaydın !!!
   Sadece 16 yaşında 8 ve 8 daha fazla anlamıyorum, bir şeyden şüpheliyim.
 5. Pavel Skvortsov
  #6 Pavel Skvortsov misafir 14 Ocak 2018 06:00
  4
  Bu yardım etti. Ben restore edilmiş :-) gitmek
 6. Bir roman
  #7 Bir roman misafir 20 Ocak 2018, 19:38
  7
  Zaman ve emek kaybı. Sonuç neredeyse sıfır.
  1. Nick
   #8 Nick misafir 13 Mart 2018 09:40
   1
   Eh, tam olarak sıfır değil, ancak böyle bir restorasyondan sonra yaklaşık +5 yıl çalışma =)

   Ben 12 yaşında opelevsky Akum var, iki kez restore, herhangi bir donda yeterli kapasiteye sahip, hiçbir sorun yoktur.
 7. Misafir Yuri
  #9 Misafir Yuri misafir 20 Ocak 2018 11:43
  24
  15 yıl boyunca bir batarya adam olarak çalıştığımda, 5 yıl boyunca çalışan bir bataryanın bir anıt inşa edilmesi gerektiği sonucuna vardım.Uygulamadan: eğer akü 5 yıldan fazla çalışmadıysa sülfatlanır. Ne yapmalı? - kolormeti açmak! Eğer batarya çalışıyorsa, pozitif levhaların ana kafesi çürür ve aktif kütle parçalanır. Burada yukarıda açıklanan tüm tavsiyeler ölü bir kümes hayvanı gibidir. Batarya bölümünün çalışmasındaki başarısızlık vakalarının% 50'si - eksi plakaların bloğa bağlanma alanındaki artı plakanın yırtılmış kısmını eksi olarak kapatmak. Tamir sadece batarya bölümünün bir açıklığıdır ... Fakat pistte kötü bir havada ayakta durma hayranıysanız, uzatılmış bir el ile “ışık” ister - bu makale tam size göre. Yeni pilin üzerine birkaç parça kağıt koyarak, siz ve yolcularınız, Rus konuşma ahlakının ideomatik türünün tüm cazibesini yaşayacaksınız!
  1. AlexPanych
   #10 AlexPanych misafir 22 Ocak 2018 13:14
   5
   Bir şey uymuyor. Birkaç yıl boyunca Batya ve ben 5 yıldan daha az süren tek bir pil yoktu. Ve birçoğu vardı: Kazaklar, 2 Muskovit, 3 perde, Ford Tourneo, Kia Karnavalı, Citroen Berlingo. Zamanla 70 yıldan fazladır. Elbette piller değişti.
   Tabii ki, istatistikler pil adamdan daha azdır))
   Fakat istatistiklere nasıl giremedik - şaşırtıcı!
  2. Misafir MICHAEL
   #11 Misafir MICHAEL misafir 21 Temmuz 2019, 06:02
   0
   BÜTÜN YAŞAMI ÜZERİNE BİR AKTARIM VAR, ASLA BİR FABRİKA İLE BİR PROBLEME YOKTUR. YATACAK YER YERİ 23 YIL)))
 8. dede
  #12 dede misafir 3 Şubat 2018, 07:58.
  1
  Bütün bunlar harika! Yanlış kutuplamaya karşı koruma olmadan şarj cihazını nereden alacağınız tam anlamıyla burası! ???? Görünüşe göre, SADECE doğaçlama cihazlar olabilir. Veya birisi bu Korumanın nasıl devre dışı bırakılacağını (kalıcı veya geçici olarak) söyleyebilir. !!!! Bu harika olurdu !!!
  1. başka bir dede
   #13 başka bir dede misafir 19 Nisan 2018 18:23
   0
   temel koruma - 12 voltluk 50 watt'lık bir ampule bağlanma, eğer şarj cihazı ampere 5'e kadar toleranslıysa hiçbir şey olmaz.
  2. Misafir Eugene
   #14 Misafir Eugene misafir 6 Ağustos 2018 15:13
   0
   Dikkatlice okuyun, pil tamamen boşalmış olmalıdır
 9. Stas
  #15 Stas misafir 22 Ekim 2018, 5:44
  0
  “Sıfıra” boşalmış bir bataryada, sadece birkaç saat içinde sülfasyon işlemi başlar - plakaların kurşun sülfat ile kaplanması. Sülfat ne kadar derin olursa, bataryanın çalışmasının olasılığı o kadar düşüktür. Yani, deşarjdan hemen sonra - şarj oluyor. Tercihen, düşük akımlar. Eğer önümüzdeki günlerde hiçbir yere gitmiyorsanız - mükemmel.
 10. Viktor Fischer
  #16 Viktor Fischer misafir 17 Mart 2019, 02:34
  2
  Batarya 0 volta boşalırsa, onunla uğraşmanın bir anlamı yoktur, batarya kapasitesi ilk bataryaya geri yüklenmeyecektir.
 11. Misafir Valery
  #17 Misafir Valery misafir 14 Nisan 2019, 02:29
  0
  Farklı makinelerdeki profilaksiden sonra, pil yaklaşık 7 yıl boyunca çalıştı, sonra 3 kopek için sattım ve 2 yıl daha çalıştığını söylediler: Mucizevi bir şekilde, karışım her bölmeye 1 ölçü bir ölçüm tapası ile döküldü. Hem eski bataryalar hem de yeni bataryalar için önerildi.
 12. barıştıran
  #18 barıştıran misafir 5 Mayıs 2019 11:12
  1
  Elbette, pilinizin iyileşmeden sonra arttığını taklit edebilirsiniz, ancak dürüst olalım - bu bir aldatmaca veya dikkat edilmeyen bir işlemdir.
  Öncelikle, plakayı tekrar sıvaya yapıştıramazsınız. Şarj edecek misin? Evet! Ancak bu işlem geçicidir ve herhangi bir sonuç vermez, çünkü eğer akünüz arızalanırsa, sürüş tarzını veya aracın çalışma dışı kalma süresini değiştirmeden kullanmanız veya elektrikçiyi kontrol etmeniz gerekir. Başka bir bataryada yine krandetler.
  İkincisi, böyle bir şey var - bir garanti süresi. Bu boş bir kelime değildir, çünkü ilk veya iki yılda bir acb eksikliğinin tezahürü için verilir. Kısa devre, açık devre, kaçak veya düşük kaliteli elektrolit gibi.
  Ya pilleri şarj etmek, ısıtmak ya da geri yüklemekle uğraşın ya da daha önce verilmiş olan TEM'i, yani düşük kaliteli bir pili değiştirmek için kullanın.

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları