DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Mutfak mobilyalarının kendi elleriyle restorasyonu
Bu tamiratlara gelince, soru kesinlikle eskisinin uyup uymayacağı konusunda ortaya çıkıyor mobilya yeni iç Ve cevap her zaman olumlu değildir. Eski mobilyalar oldukça sağlam olabilir ve herkese uyabilir, ancak renk şeması için uygun değildir. Ve sadece rengi güncellemek istediğim oluyor. Makalede mutfağı nasıl en az para, zaman ve emek maliyeti ile güncelleyebileceğinizi anlatmak istiyorum. Bu arada, dolap mobilya cephelerini güncellemenin birçok farklı yolu vardır:
 • - yeni ön kapılar sipariş edebilirsiniz (bu, yeni mobilyalardan daha ucuza gelir ve kurulum ve ölçümlerde daha az çalışır);
 • - Mobilya cepheleri için kendinden yapışkanlı bir film satın alabilirsiniz;
 • - yapılabilir Oymacılık;
 • - Ama boyayabilirsin.

Aslında, son seçenek tartışılacak - benim için en düşük maliyetli gibi görünüyordu.
Başlamak için, bununla ilgili karmaşık bir şey yok, asıl şey bir arzuya sahip olmak. Benim durumumda, bir daire satın aldıktan sonra eski mobilyalardan mutfak mobilyaları bana bırakıldı. Sovyet zamanları bir dizi, ama oldukça iyi korunmuş. Bu nedenle bir apartman dairesi satın almak çok pahalı bir olay olduğu için, onu olduğu gibi bırakmaya karar verdim ve sadece rengini değiştirip bence sıkıcı cepheyi canlandırdım.
İşte daha önce ne geldi:
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

İlk önce hangi alanı boyayacağımızı hesaplamanız gerekir. Bunu yapmak için, genişliği, yüksekliği ölçün ve birbiri ile çarpın. Doğru bir hesaplama yapmak için yola çıkmadım, doğru miktarda boya almak için bölgeyi bilmem gerekiyordu. Bir tarafa boyadım. Bunu her iki tarafta da yapmak niyetindeyseniz, daha önce elde edilen sonucu sırasıyla 2 ile çarpın. Ancak her iki tarafı da boyamak için tüm kapıları çıkarmanız gerekir, aksi takdirde düzgün boyayamazsınız. Bunu yapmak için zamanım olmadı, bu yüzden daha basit bir seçenek seçtim - sadece cepheyi boyamak için. Bunun için bir kavanoz benim için yeterliydi. (fotoğrafa bakın)
Mobilya boyası için ise mağazalarda çok sayıda farklı üretici ve kompozisyon var. Sprey kutularında da boyalar var, ama odada onlarla böyle alanları boyamadım. Kapılarda renklendirme kulpları için bir sprey kabı aldım. Cephe için akrilik boyayı sevdim, bu boya kokusuz ve çabuk kurur. Renk moru, yarı parlak. Boya vernikli, boyalı ve lamine yüzeylere sürülür. Daha az zaman harcamak için, özel yüzey hazırlığı gerektirmeyen böyle bir boyayı seçtim - zımparalama. Burada yüzeyi yıkamak ve sodadan arındırmak için yeterince iyi.

İş için ihtiyacınız olacak:


 • - boya;
 • - eldivenler;
 • - silindir;
 • - fırçalar;
 • - küvet (silindir için tepsi);
 • - maskeleme bandı;
 • - maske (Kalemi bir sprey kutusuyla boyarken maskeyi kullandım).

 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Böylece, her şey çalışmaya hazır olduktan sonra, renk seçilir, ihtiyacınız olan her şey satın alınır, sonra devam edebilirsiniz. Başlangıçta, zemin gazete, polietilen veya streç film ile kaplıdır. Sonra yüzeyi hazırlayacağız. Boya alırken, hangi yüzeye yönelik olması gerektiğine dikkat etmeniz gerekir. Pek çok boya, yüzeyin ön zımparalanmasını gerektirir, bu seçenek mümkün olan en kısa sürede yardım almadan çalışmayı planladığımdan, hiçbir şekilde bana uymuyordu.
Boya talimatlarında belirtildiği gibi - yüzeyi iyice yıkamanız, kurumaya bırakmanız ve ardından her şeyi bir soda çözeltisiyle silmeniz gerekir. Yüzeyin yağdan arındırılması için bu gereklidir ve boyanın yüzeye yapışması daha iyidir. Bu nedenle, bu nokta ihmal edilemez, aksi takdirde tüm çalışmalar boşuna olacaktır, boya yüzeyde eşit bir şekilde uzanmayabilir veya ikinci katmanın uygulanması sırasında sıyrılmaz.
Her şey iyice yıkandıktan sonra, varsa tüm kutuları çıkarırız.Onları hemen bir gazeteye veya polietilene koyarız, bir süre sonra onlara geri döneriz. Eğer sökülebilen aksesuarlar varsa, kapatırız, aksi takdirde cepheyi boyamak çok elverişsiz olacaktır. Benim durumumda, kollar tüm uzunlukları boyunca kapıların dibinde bulunur ve çıkarılamazlar.
Bir rulo ile boyadım. Boyayı rulo ile düz yüzeylere uygulamak daha kolaydır ve boya daha düzgün bir şekilde yayılır. Ancak kenarlar bir fırçayla sonlandırılmalıdır.
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Elbette bir katman yapamaz. Boyamın talimatlarında, ikinci katı uygulamadan 12 saat önce yazılmıştı, bu yüzden bir gün işi bitirmedim.
Kapılar kuru iken zaman kazanmak için kalemleri boyadım. Kalemler çıkarılırsa, bu daha iyidir, çünkü kalemleri çıkarmak zorunda kalmamıştım, boya kuruyana ve yapışmasını durdurana kadar birkaç saat beklemem gerekiyordu. Bir sprey kutusundan kalemler boyadı. Karmaşık bir şeklin yüzeyi - ve bir fırçayla boyamak son derece rahatsız edici ve altının rengini başka bir şekilde bulamadım.
Sprey kutusundan boyamaya devam etmeden önce, boyanacak yüzeyin kenarlarına maskeleme bandı uygulanmalıdır. Maske takmanız önerilir, çünkü küçük parçacıklar birbirinden ayrılır ve içeride çalıştığımız için bile gereklidir.
Kutuyu dikey olarak yaklaşık 20 santimetre mesafeden tutarak boyayı spreyliyoruz.
Çıkarılabilir işlemin aksesuarları sadeleştirilmişse, kolları bir filme veya torbalara koyun ve boyayı püskürtün. Bir katman yeterli.
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Şimdi çekmecelere dönebilirsiniz. Ayrıca sınırları belirlemek için maskeleme bandı kullanıyoruz.
Çekmeceleri boyamaya hazırlanırken, ilk önce kalemleri boyamaya karar verdim, çünkü boya spreyden birkaç kez daha hızlı kurur ve bu nedenle ana yüzeyi hemen hemen boyamaya başlayabilirsiniz.
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Kalemler kuruduktan sonra, cephenin kendisini boyayabilirsiniz. Maskeleme bandını çıkarın ve kutunun genişliğine bağlı olarak bir fırça veya rulo ile boyayın. Benim durumumda, bir rulo ile yatay olarak boyamak, sonra kenarları bir fırçayla çalışmak benim için daha uygun oldu.
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Boyanın kullanma talimatı, ikinci katı uygulamadan önce en az 12 saat beklediğini söyler.
Ertesi gün, ikinci kat boyayabilirsiniz. İkinci katın uygulanması daha kolaydır, çünkü yüzeye yapışma daha iyidir ve son renk görünürdür ve göz sonuçtan memnundur. Burada tüm köşeleri ve yan parçaları dikkatlice çözmelisin, lekelere izin vermemeye çalış.
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu

Bütün süreç bu. Karmaşık bir şey yok, arzusu olan herkes üstesinden gelebilir.
Her şey kuruduktan sonra, şablon görüntüler uygulayarak onu tek renkli olarak seyreltebilirsiniz. Fantezi sınırsız olabilir ve, neyse ki, bugün birçok şablon seçeneği var. Ayrıca kendiniz bir şablon da yapabilirsiniz, bu ne kadar zamanınız olduğuna bağlıdır. Acelem vardı, bu yüzden hazır kendinden yapışkanlı bir şablon aldım ve kalan altın boyayı bir sprey kutusundan uyguladım. İşte ne var:
 Kendin yap mutfak mobilya restorasyonu
Geri git

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları

Kadife para çantası

Yaz sezonu için "Sunny" çanta

Yorum yapmak için
Yorumlar (0)