DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Basit kızılötesi sensör
Bir engelin varlığını rapor edecek en basit kızılötesi sensör yalnızca bir transistörle yapılabilir. Bu ev yapımı ürünün daha pratik bir uygulaması yoktur, ancak bir engel varlığının kızılötesi sensörünün çalışmasını gösteren teoriktir. Tabii ki, hiç kimse basit robotlar inşa ederken pratik bir uygulama yapmayı rahatsız etmiyor.

Kızılötesi engel sensör devresi


Basit kızılötesi sensör

Devrenin çalışması çok basittir. Bir kızılötesi LED, insan gözüyle görünmeyen bir spektrumda kızılötesi radyasyon yayar. Eğer radyasyon yolunda bir nesne belirirse, kızılötesi ışınlar cisimden sıçramaya başlar ve LED'e geri döner. Bu ışınlar için bir tuzak kızılötesi bir fotoğraf elemanıdır (IR fotodiyot). Yansıyan ışınlar çarptığında direnci düşer. Sonuç olarak, transistörün taban devresindeki akım artar ve transistör açılır. Transistörün yükü yanmaya başlayan mavi bir LED'dir. Çıkışa bir zil sesi bağlayabilir ve bir bip sesi duyabilirsiniz.
Sensörde bir engel yoksa, o zaman ışınlar yansıtılmaz ve transistör açılmaz.
Transistör aynı yapıya sahip olabilir, Sovyet KT315 veya KT3102 alabilirsiniz.

Sensör montajı


Devre menteşeli kurulumla monte edilir. Yapılandırma gerekmez - hemen çalışır. 3.7 V pil ile beslendim.
Basit kızılötesi sensör

Kızılötesi sensörler robotik süpürgeler, çeşitli kontrol sistemleri kullanır, geleneksel bir yazıcıda her zaman bunlardan birkaç tane veya daha fazlası vardır.
Basit kızılötesi sensör

Basit kızılötesi sensör

Kızılötesi sensör videosunu izleyin


Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları