DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Basit flaşör zamanlayıcı NE555
NE555 çipinde, jambonlar arasında oldukça yaygın olan çok basit bir flaşör monte edilebilir. Devre az sayıda eleman içerir ve bir veya iki LED'i kontrol etmenizi sağlar.

NE555'te basit flaşör diyagramı


NE555 zamanlayıcıda basit flaşör

Mikro devrede, dikdörtgen palslar üreten bir multivibratör kuruludur. Bu atımların uzunluğu, 10 μF rezistör 220 kOhm'luk bir kapasitör seçilerek değiştirilebilir. Devre dönüşümlü olarak yanan iki LED kullanır. Ancak, yalnızca bir LED kullanmak istiyorsanız, ikincisi devreye dahil edilemez - bu, tüm cihazın performansını etkilemeyecektir.
Devreye 3 V güç verilir, ancak güç 3-15 V aralığında olabilir, mikro devreler bunu sağlar, ancak gücü yukarı doğru değiştirirken, LED devresindeki dirençleri seçmek gerekir. Flaşörü 12 V'tan beslerseniz, dirençleri 1,5-2 kOhm ile değiştirin.
NE555 zamanlayıcıda basit flaşör

Montajdan sonra, flaşörün yapılandırılması gerekmez ve çalıştırıldıktan hemen sonra yanıp sönmeye başlar. 220 kOhm'luk bir direnç yerine, LED için istenen yanıp sönme frekansını ayarlamak için bir değişken veya ayar rezistörü lehimleyebilirsiniz.
NE555 zamanlayıcıda basit flaşör

Breadboard üzerindeki devreyi yırttı. Ayrıca, minimum bileşenlerden dolayı, cihazın tamamı menteşeli kurulumla monte edilebilir ve sıcak tutkal dökülür. Bu düzeni arabamda kullandım, sonuçtan memnunum, her şey bu güne kadar kararlı bir şekilde çalışıyor.

NE555'teki acil durum lambasının montaj ve çalışmasını izleyin.


Geri git
Yorumlar (1)
  1. vampir
    #1 vampir misafir 30 Mart 2019 07:34
    0
    LTspice XVII, çılgınca bir saatin, muhtemelen eski bir kapasitöre veya hasarlı bir yongaya (555) sahip olduğunu buldu.

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları