DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » » »Kottan divanda bir örtü dikeriz
Bugünlerde kot pantolon herkes tarafından giyilir - büyükbabalardan torunlara ve tamamen bebeğe. Alındı, hakaret edildi, sonra yıpranmış pantolonlar (genellikle "adımda") - yenilerini satın aldılar. Aynı zamanda kot pantolonun en güzel kısmı neredeyse yeni kalıyor. Kabartmalı dikişler, yüksek kaliteli dikişler, sıklıkla nakışla göze çarpan cepler, sevimli saplamalar, kayışlar, etiketler tasarımın en özel ürünüdür ve el işçiliğidir. Bunu attığım için çok üzgünüm!

Öte yandan, el yapımı kot için - malzeme en kolay değil. Kumaş, hem uygun (tercihen özel) iplikler hem de güvenilir bir dikiş makinesi gerektiren oldukça ağır ve yoğundur. Kotları yırtmak da “şeker değildir”: kural olarak sıkıca dikilir ve vicdanlıdır - dişlerinizi bile ısırırlar. Kumaşı daha fazla çalışmaya hazırlarken, acı çekiyorsunuz. Bu nedenle, yeniden yapılanma için en sık önerilen öneri bir etek yapmak, ilginç bir etek dikmek ve üst kısmı değişmeden bırakmaktır (kemer, boyunduruk ve daha az ne kadar ihtiyaç duyulur). Ama kumaş harika! Güzel, güçlü, iyi siler ve "yaşla" etkisini kaybetmez. Ve benim fikrim için çok önemli olduğu ortaya çıkan birçok kişi var.
Bir koltukta kottan kot dikeriz

Gerçek şu ki, bir köpeğimiz var - tarif edilemez bir güzellik ve şefkatin altın avcısı. Ve bu köpeğin kendine has bir özelliği var: kilim ve yatak takımları. Bütün bu ekonomi düzenli olarak yıkanmalı ve kurutulmalı, fakat kalın (çok katmanlı) olduğu için zayıf ve uzun süre kurur. Eureka! - Her halı için bir örtü, bir çift yapmanız gerekir. Ağır kumaştan (kıpırdatmayacak şekilde) ve dayanıklı (yeterince uzun süre dayanacak şekilde). Ve bu malzeme için kot pantolon sadece uygun değil, ideal.
Bir koltukta kottan kot dikeriz

Toplanan tüm kotlar yıkandı ve dikmeler yapıldı. Yırtılma işlemi önemli ölçüde basitleştirildi. Çoğu modern model, “kayan döngü” yöntemi kullanılarak çizilir ve tüm ipliği bir seferde germek için doğru kenarı bulmanız yeterlidir. Aynı zamanda bir dikiş varsa, elbette eski moda bir şekilde - makas, bıçak vb.

Projem için sadece kayışı, adım dikişini (fermuar da elbette) ve iç dikişini açıyoruz. Bundan sonra, ortaya çıkan yarıları düzenler ve dış (yan) dikişin düz bir yüzeye nasıl uzandığını dikkatlice inceleriz. Erkek kotunda neredeyse düzdür ve “heyecanlandırmaz”. Bu, bu parçanın değişiklik yapılmadan işe alınabileceği anlamına gelir. Kotlar karmaşık bir kesim ile olsaydı, o zaman yan dikişler de çözülmüş.

Perçinleme meselesini ayrı ayrı çözün. Küçük ve düz bırakılabilir ve büyük ve kabartmalı en iyi şekilde çıkarılabilir. Onlardan delikler küçük, neredeyse farkedilemez kalır. Yan kesiciler (penseler) veya küçük pense ile daha rahat sökmek (ısırmak) daha uygundur.

Hazırlamanın bir sonraki aşaması, cepleri dikmek, yani; Cebin üst kısmı kenara yakın dikilir ve dikişlerin uçlarını sabitler. Sonra, özellikle diz bölgesinde, delikler ve güçlü çizikler ile çalışmaya devam ediyoruz. En güvenilir yöntem dekoratif yamalar (saçaklı veya saçaksız) uygulamaktır ve en hızlı yol bu yerde bir cep dikilmesidir. Sadece kotun istenmeyen kısımlarından dikişe yakın kesin ve deliğin üzerine dikin.

Dekoratif yamaları kenarlarından 0,5-0,8 cm mesafede yoğun bir “zikzak” ile ayarlamak ve ardından iplikleri dışarı çekerek bir saçak yapmak daha uygundur. Bu tür yamaların formu herhangi olabilir. Bunlardan, bütün bir desen bile oluşturabilirsiniz. Başka bir kolaylık - yeni bir delik olması durumunda, genel yamayı ihlal etmeden aynı yamayı dikebilirsiniz. Ormanda yürüyüşler için en sevdiğim “köpek” pantolonumda, en farklı kot pantolonlardan oluşan bir koleksiyon zaten toplanmış durumda.

Hazırlanan kot parçaları, bir desene göre veya “göze” göre bitmiş bir şeye monte edilebilir - kesimin karmaşıklığına bağlıdır. Bir kanepe yastığı ya da küçük bir yatak için örtü, monte edilmiş bir dikdörtgen şeritten dikilir.Boyutlar montaj sırasında ve dikişler için izin alınarak kontrol edilir. Gerekirse, fermuar dikilir, ancak geleneksel yastık kılıflarında olduğu gibi "zarf" ilkesine göre bir bağlantı elemanı olmadan da mümkündür. Karmaşık kesim ve büyük parçalar daha fazla zaman ve çaba gerektirir.
Bir koltukta kottan kot dikeriz

Bir koltukta kottan kot dikeriz

Benim için gerçek bir sınav, köpeğimin yazın çoğunu geçirdiği bir sokak kanepesinin örtüsü idi. Kanepenin çerçevesi, Sovyet döneminden kalma iki eski sandalyeden yapılmıştır. Önce tüm döşemeleri kaldırdılar, sonra iki yan duvar söküldü (koltuklardan birinde sağ, diğeri solda kaldı). Yanları olmayan koltukları yanlarından oynattılar ve mevcut fabrika deliklerinden kendi cıvatalarıyla çektiler. Koltuklarda ve sırtta bir mobilya zımba ile pamuklu bir örtü dolduruldu. Garajda alet ve süpürge almak için zamanımız yoktu ve köpek zaten yeni platformda yatıyordu. Bu yüzden kanepeyi sevdim ve kapakla acele etmeliyiz.

Kapak için desen sadece yanlardan yapıldı, çünkü orta kısım çok geniş bir dikdörtgen. Her şeyle ilgili her şey için kot altı çift aldı. Çok başarılı bir detay - dış kontur boyunca dikilmiş kayışlar. Onlardan ve çizgilerden, hatta düğmelerden, perçinlerden tasarruf etmek mümkündü. Dışarıdan gelen yan duvarlardan birinde, dekorasyon için “işlenmemiş” bir açık cep vardı. Kanepenin kenarındaki harfler köpeğimin adına eklenir. Stili korumak için özel olarak farklı kumaş türlerinden yapılmıştır: hepsi kottur - hepsi farklıdır, hatta bir çek bile vardır.
Bir koltukta kottan kot dikeriz

Bir koltukta kottan kot dikeriz

Dava, bir yıldır güvenli bir şekilde bahçede yaşamaktadır. Çünkü kış kaldırılmaz, çünkü koltuk gölgelik altındadır, yağmur ve karla korunaklı. Güvenilirliğini ve rahatlığını ikna ederek, bahçe yastıklarına kot örtü yapmayı planlıyorum. mobilya. Hem bir bahçem hem de bir evim olacak - “tüm kotların kotu”!
Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları