DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Bilgisayar için hassas mikrofon
En basit bilgisayar mikrofonu, girişe bağlı bir Çin kapsülüdür. Bu mikrofon kapsülü aynı zamanda bir bilgisayar girişi tarafından desteklenmektedir. Alan etkisi transistöründe yükselticili kondansatörlü bir mikrofondan oluşur.
Böyle bir kapsülün hassasiyeti bazen yeterli olmaz, ses seviyesinin normal olması için yüzünü sıkıca tutturmanız gerekir.
Tek bir transistörde mikrofon kapsülü için çok basit bir ön amplifikatör devresini sizlerle paylaşmak istiyorum. Böyle bir şema mevcut bilgisayar kulaklığını değiştirebilir veya kasada ilave bir mikrofon yapabilir, örneğin bir şırıngadan. Ya da sadece küçültün.
Kapsül bulmakta bir sorun olmamalı: telefonlarda, kulaklıklarda, Çin kaset kaydedicilerde ve hemen hemen her yerde kullanılırlar.
Devre bir bilgisayar girişi tarafından desteklenmektedir ve ek bir güç kaynağına ihtiyacınız yoktur.

Hassas bir mikrofon devresi oluşturmak için ihtiyacımız olan:


1. Transistör BC547 veya KT3102, KT315'i deneyebilirsiniz.
2. Nominal değeri 1 kOhm olan R1 ve R2 dirençleri. Kapsülün altında R1'in hassasiyetini arttırmak, nominal değeri 0,5 - 10 kOhm'dur.
4. Nominal değeri 100-300 pF olan seramik kapasitörleri disklere yerleştirin. Başlangıçta "çiviler" veya amplifikatörün uyarıları yoksa ihmal edilebilir.
5. Elektrolitik kondansatör 5-100 uF (6.3 -16 V).
Bilgisayar için hassas mikrofon

Öncelikle, mikrofon kapsülü bağlantısının polaritesini belirleriz. Bu basitleştirilmiştir: eksi her zaman duruma bağlanır. Ardından devreyi monte edilmiş bir kurulumla bile en azından bir mini panoya monte ediyoruz. Ön amplifikatörün tüm hassasiyeti, transistörün ve seçilen rezistörün R1 kazancına bağlı olacaktır. Genellikle, amplifikatör hemen monte edilir ve çalışır, hassasiyeti bir kenar boşluğu ile yeterli olmalıdır.

Ön amplifikatör devresi olmayan bir kapsül üzerinde kayıt yapılır.
Bilgisayar için hassas mikrofon

Ön amplifikatör devresinden kapsül üzerinde kayıt yapılır.
Bilgisayar için hassas mikrofon

Çıplak gözle fark görünmez. Artık mikrofonun boynundan sarkması ve ona bağırması gerekmiyor. Masanın üzerine koyabilir ve fazla çaba harcamadan konuşabilirsiniz. Duyarlılık çok yüksek olursa, işletim sistemindeki ayarlarla her zaman kolayca azaltılabilir.

Geri git
Yorumlar (2)
 1. bir şey kızarmaz
  #1 bir şey kızarmaz misafir 7 Mart 2018 10:49
  0
  el kancaları?
 2. anonim
  #2 anonim misafir 11 Mart 2018 15:39
  2
  çalışmıyor

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları