DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Paslanmış yüzeyleri geri yükleme
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Bu yüzey restorasyon ve pas giderme yöntemi, eski şeyleri çelikten normal görünümlerine geri döndürmek ve korozyon izlerini gidermek isteyenler için uygundur.
Muhtemelen, birçoğunuz büyükannenizden dolabın içinde ya da eski bir evi satın alırken, paslanmış ve eski görünümüne geri dönememesi nedeniyle atılması gereken ilginç antikalar buldunuz.
Bu yöntem, mekanik baskı olmadan demir yüzeyinden pas çıkarır. Elektroliz kullanacağız.
Tabii ki, bu yöntem% 100 iyileşme garantisi vermez, ancak bu bildiğim en etkili yol.
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

İhtiyacınız olacak:


Güç kaynağı


6-30 voltluk düşük voltajlı bir güç kaynağı voltajı ve 10 amperlik bir akım. Şarj cihazını arabadan aldım. Elbette, daha az akımlı kaynakları kullanabilirsiniz, o zaman kimyasal reaksiyonun zamanı orantılı olarak artacak ve uygun bir zaman alacaktır. İşlemi kontrol etmek için kaynağın bir ampermetre ile donatılması arzu edilir.

Plastik banyo


Plastik veya plastik bir kap, kimyasal olarak dirençli bir kaptır. Boyutlar, yüzeyini geri yükleyeceğiniz nesneden birkaç kat daha büyüktür. Yapı boyaları veya karışımları için boş kaplar çok uygundur.
Çözümü saklamak için ikinci bir kaba da ihtiyacınız olabilir. Tabii saklayamazsan tabii. Kullanımdan önce karıştırılması gerekmedikçe, depolama sırasında çözeltinin özellikleri kaybolmaz.

Çamaşır sodası


Kararlı bir kimyasal reaksiyon başlatmanın ana bileşeni yıkama sodasıdır. Kabartma değil, çamaşır yıkamak için kullanılan soda (Soda külü - sodyum karbonat). Ev kimyasalları olan mağazalarda satılır.

Anot için çelik


Anot için çelik gerekir - bir çelik sac, bir demir parçası, donatı, vs. Anot alanı ne kadar büyük olursa, kimyasal reaksiyon o kadar iyi ve hızlı gerçekleşir.

adaptasyon


Tüm yüzeylerin serbest kalması için restore edilmiş bir nesneyi asmak için bir cihaz. Çünkü, dibe sadece bir nesne koyarsanız, dibe temas eden kısımlar toparlanmaya maruz kalmayacaktır. Bir parça plastik boru ve tel aldım.

tel


Araç şarj cihazının kablolarını bozmamak için yazık olmayan kabloları alın.

Güvenlik önlemleri


Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Hepsi sadece açıkta çalışır. Reaksiyon, son derece patlayıcı olan büyük miktarda hidrojen üretir.
Asla bir garajda veya başka bir kapalı alanda çalışmayın.
Hazırlık planı aşağıdaki gibidir:
  1. Kabı istenen suyla doldurun. 3 litre suya 1 çorba kaşığı oranda soda ekleyin. Tamamen çözülene kadar her şeyi taşıyın. Sodaların daha iyi erimesini sağlamak için - mümkünse sıcak su alın.
  2. Öğeyi asmak için cihazı kurun. Suya sulandırmak için bir öğeyi askıya alın, böylece çözeltiye tamamen batırılır. Kaynağın negatif ucunu bağlayın.
  3. Anot çeliğini çözeltiye yerleştirin. Çelik ısırık tamamen daldırılamaz, ancak yarıdan fazla suya batırılmış olduğundan emin olun. Kaynağın pozitif temasını anoda bağlarız. Anot, katottan uzakta, tercihen kabın yanlarına yerleştirilmelidir.

Katot ve anot çok yakınsa, bu durum devrede akımda önemli bir artışa neden olur ve kaynağınıza zarar verebilir.
Ayrıca, yüzey alanını arttırmak için, örneğin birkaç donatı parçası alarak birden fazla anot da kullanabilirsiniz.Anotlar farklı taraflara yerleştirilmeli ve kaynağın artı kısmına bağlanmalıdır. Bu daha iyi olacaktır çünkü nesneyi döndürmek zorunda kalmazsınız ve reaksiyon her taraftan eşit şekilde akar.
Aynı anda birkaç öğeyi geri yükleyebilirsiniz.
Tüm manipülasyonlar yalnızca bağlantısı kesilmiş güç kaynaklarıyla yapılmalıdır!
Tüm teller bağlı olduğundan, her şey takılıdır - şarj cihazımızı açın. Ampermetreye bakıyoruz. Şarj cihazı, devre boyunca akan akımı göstermelidir.

Yüzey restorasyonunu ve pas sökme işlemini başlatın


Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Güç verildikten hemen sonra, yüzeyde kabarcıklar ortaya çıkıyor. Biraz sonra paslı bir örtü görünmeye başlar. Bunlar normal elektrolizin normal belirtileridir.
Tepkime süresi birçok faktöre bağlıdır: akım, anot ve katodun yüzey alanı, çözeltinin sıcaklığı, konsantrasyonu, vb.
Bu süre sadece bir saat kadar yarım saatten birkaç saate kadar değişebilir.
İşlemi her saat kontrol etmeniz gerekiyor. Yani, şarj cihazını kapatır, katodu nesnelerden kaldırırsınız, reaksiyonun nasıl devam ettiğini görün. Restorasyonun her iki tarafta da eşit şekilde ilerlemesi için düzenli aralıklarla çevirin.
Büyük olasılıkla tüm süreç birkaç saat sürecek. Her şey, ürünün ne kadar paslandığına bağlı. Kaynak gereğinden fazla çalışırsa korkunç bir şey olmaz.
Kullanımdan sonra, çözelti bahçede bir yere boşaltılabilir - toksik değildir. Veya başka bir kaba dökün ve bir dahaki sefere kadar bırakın.

Yüzey restorasyonunu özetlemek


Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Geri yüklenen öğeyi son kez kaldırdığınızda, pas yerine, öğenin kurum gibi siyah bir kimyasal oksidasyon tabakasıyla kaplı olduğunu fark edeceksiniz. Bu stand kaldırılmalıdır. Çıkarmak için sert bir sünger ile deterjan tozu tipi "Comet" kullanmak gerekir. Prensip olarak, bu plak birkaç dakika içinde kolayca çıkarılabilir.
Ve işte, öğenizi yeniden yönlendirdiniz, üzerine minimum eylem ve para harcadınız.
Bu sihir değil - elektroliz harikaları.
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu
Paslanmış yüzeylerin restorasyonu

Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları