DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» » »Animasyonlu Gravür

Yedi yıl sonra, Japala adını taşıyan Jani Ponkko, ilk işini gravür ve arka aydınlatma akrilik ile yaptı. Sonra basit bir mouse pad oldu. Yıllar boyunca modlamada çok yeni keşfedildi. Teknik daha mükemmel hale geldi ve modderler çok fazla tecrübe kazandılar. Ancak o zamandan beri, günümüzde en sık bir akrilik levha oyma işleminde kullanılmaktadır. Ancak birkaç kişi ile çalışabilirsiniz. Bu yeni olanaklar açabilir: çok renkli aydınlatma, 3D modellerin inanılır bir görüntüsü, hatta animasyonlar. Gianni Ponkko size birkaç kat akrilik, dremel ve LED katmanı ile neler yapabileceğinizi gösterecek.


Adından da anlaşılacağı gibi, çok katmanlı tasarım teknolojisi iki veya daha fazla akrilik katmandan oluşur. Her katman kendi desen ve rengine sahip olabilir. Sonuç etkileyici olacak.

Japala, ilk kez 2002'de çok katmanlı akrilik gravürden bahsetti. Sonra bir deneme projesi yaptı - yanıp sönen kırmızı topu olan bir anime kızının silueti. Kızın kendisi bir top, diğer topu ise oyulmuştur.


Öncelikle, akrilik üzerine gravür vurgulamanın ilkesini anlamalısınız. Gravür akrilikten bir dizi ince oyuktur. Onları daha görünür yapmak için vurgulanırlar. Bunun için genellikle yüksek yoğunluklu LED'ler kullanılır. Bu durumda, gravürün yeri ışığı saçar ve izleyiciye ulaşır. Çok katmanlı animasyonda, ilk önce bir katman, sonra ikinci, üçüncü vb. Vurgulanır. Sonuç, animasyonlu neon tabelalara benzer.


Japala, akrilik bir tabakanın arkasına gravürler. Bu, ışığın yayılımını iyileştirir ve görüntüyü daha parlak hale getirir. Sadece görüntünün ayna görüntüsünde yapılması gerektiğini hatırlamak gerekir. Modder kendisi bazen bu basit gerçeği unuttuğunu itiraf eder. Bu, keyfi bir resim için çok önemli değil, ancak metin içeren sayfalar atılabilir.

Animasyonlu görüntü için Jani Intel logosunu seçti. Bunun sebepleri var. Bu akla gelen ilk üç element tasarımı. Ek olarak, farklı katmanlardaki görüntüler üst üste binmez, bu da görevi ilk kez kolaylaştırır.


Kısa bir dremel seansından sonra, üç katman da hazırdı. Fotoğraflarda akrilik levhalar biraz bulutlu görünüyor. Endişelenmenize gerek yok, sadece koruyucu film henüz çıkarılmamış.


Kullanılan LED'ler 5 mm kalınlığındadır. Akrilik levhaların kalınlığı sadece 3 mm'dir. Bu nedenle, onlar üzerinde biraz çalışmak zorunda kaldım. Şimdi daha kısa ve daha kompakt hale geldiler, bu da kurulumlarını biraz kolaylaştırdı. Ancak mağazada 3 mm LED varsa, hemen satın almak daha iyidir.

Sonra Japala bir çift LED + direnç üretti. Epoksi tutkal akriliklere zarar verebilir, bu yüzden düzenli tutkal kullanılmıştır.


“Intel” kelimesiyle ve “Inside” katmanı için tek bir LED kullanılmıştır. Ancak oval görüntünün aydınlatılması için karşı tarafta iki LED bulunur.


Akrilik levhaların LED'lerin karşısındaki kenarları alüminyum bantla sarılmıştır. Bir ayna etkisine sahip olduğundan, gravür çizgisinden çıkana kadar bir ışık huzmesi yansıtılır. Buna ek olarak, bu tabakalar arasında ışık yalıtımı yaratacaktır.


Japala, Atmel ATtiny4 çipini kullandı. Sırayla birkaç LED'i açar. Ama modder bu şeyi sadece doğrulama için uyguladı. Kendi planını oluşturmaya karar verildi.


Önceden, bir meraklı solda gösterilen devreyi LED'leri dönüşümlü olarak açacak şekilde ayarlamak için kullanıyordu. LED'lerin anahtarlama hızı 555 yonga ile ayarlanmıştır.Ayrıca, 47 kOhm rezistörü bir potansiyometre ile değiştirirseniz, anahtarlama frekansını manuel olarak değiştirebilirsiniz.

Ancak mevcut ihtiyaçlar için doğru düzeni kullanmak daha uygundur.Temel olarak, neredeyse aynıdır, ancak çıkışlar ayrıca bir NPN tipi bipolar transistöre eklenir. Bu, çok sayıda LED'i kontrol etmenizi sağlar. Lütfen mavi kablonun çıkış 7'den 15'e geçtiğini unutmayın. Bu devrede bulunan konektör 15, bir sinyal alındığında ilk LED'e güç sağlar. Sayı değişebilir
vurgulanan katmanlar. Mavi kabloyu 10 numaradaki çıkışa taşırsanız ve 7'ye başka bir LED bağlarsanız, 4 katman alırsınız.


Bu şema aslında başka amaçlar için geliştirildi - üç renkli arka ışığın ayarlanması. Ancak darbe genişliği modülasyonundaki bir yazılım değişikliği, cihazın mevcut görevler için hızlı bir şekilde hazırlanmasını mümkün kılmıştır. Mikro devrede 8 MHz'lik bir rezonatör ve üç ayrı kanal bulunur. Regülatör, anahtarlama hızını kontrol eder.

Her katmanın dönüşümlü olarak dahil edilme şemasını kullanmak mümkündü. Ancak Janie kolay yoldan gitmedi. Sonunda üç tabakanın da bir anlığına parlamasını sağladı ve aynı anda dışarı çıktı.


Bağlanmış üç tabaka 9 mm kalınlığındaydı.


Ahşap çerçeve oluşturmak için yeni Dremel 400 kullanıldı. Genellikle, modder deneme sürümlerine çok fazla zaman ayırmaz, ancak bu işi sonuna kadar bitirmeye karar verdi.


Tüm katmanlar monte edilir. Önce Intel, sonra Inside gelir. Oval yaprak son gelir. Arka ışık aynı sırada açılır. Kullanılan tasarımda, üst üste binen oyma çizgileri olmadığından dizi önemli bir rol oynamaz.


Animasyonun etkisini takdir etmek için makalenin sonunda videoyu izlemeniz gerekir. Arkasında siyah bir tabaka kullanarak ve onsuz iş arasında göze çarpan bir fark var.

Bu durumda, yazar ışık saçmak için cihazları kullanmamıştır. Bir parça beyaz kağıt veya mat akrilik alabilirsiniz. Bu, ışığın biraz daha iyi yayılmasını sağlayacaktır. Ancak LED ve akrilik levha yüzeyinde zımpara kağıdı ile yürürseniz, bu yöntem sonuç vermeyecektir. Tutkal sonunda her iki yüzeyi de pürüzsüz hale getirecektir.

Bu sona erebilirdi, ancak Japala daha da ileri gitti.


Yeni bir takım test edilirken ejderha deseni yaratıldı - Dremel 290-05.


Bu çalışmada, 4 kat akrilik kullanılmıştır. Birincisi ejderhayı kendisi gösteriyor. Beyaz renkle vurgulanır. Sonra üç alev katmanı takip eder: küçükten büyüğe. Hepsi kırmızıdır ve sırayla açılırlar.
Sonuç, mükemmel bir nefes alan ejderhaydı. Çalışmalarını gösteren bir videonun keyfini çıkarmanızı tavsiye ederiz.


Jani Ponkko, kendisini ateş püskürten ejderhanın etkisiyle şaşırdığını itiraf ediyor. Sadece üç katman alev, animasyon ve yetkin aydınlatma gerçek bir mucize yaratabilir.

Modder, animasyonlu aydınlatma ile çok katmanlı gravürün tüm aşamalarında mükemmel bir iş çıkardı. Temizliğe özellikle dikkat etti. Akrilik veya parmak izleri arasındaki en küçük toz bile olsa, resmin genel izlenimini önemli ölçüde bozabilir. Ancak akrilik temizlerken alkol içeren maddeler kullanmamalısınız, zarar verebilirler. Ek olarak, koruyucu filmi mümkün olduğu kadar uzun süre tutmak gerekir.

Sonunda, animasyonlu çok katmanlı arka aydınlatma teknolojisinin oldukça basit bir resimden etkileyici bir resim çıkardığına dikkat etmek gerekir. Söylemeye gerek yok, bu cihazın uygulama alanında hayal gücü için yeni alanlar.


Proje yazarı: Jani Ponkko
Kaynak: metku.net
Geri git
Yorumlar (1)
  1. Danbaz
    #1 Danbaz misafir 27 Eylül 2011 13:35
    0
    Şimdi, ejderha ağzı açık olsaydı, daha iyi görünürdü. Ve sonra alevin nereden geldiği açık değil, ondan akan bir burun değil mi? Eh, arka tabakaya bir ya da iki tane eklerdim: biraz parlar.

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları