Kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Derme çatılı çerçeveli sera
Çeşitli perakende mağazalarından satın alınan çeşitli prefabrik seraları gördükten sonra, bu yapıların kırılganlığı hakkında güçlü bir fikrim vardı. Özellikle, bir çocuk tasarımcısından pratik olarak vidalarla galvanizli ince plakaların montajını güldürdüm. Bahçe arsam bir tepe üzerinde yer almaktadır, hemen hemen hiç ağaç yoktur, açık alan vardır, bu nedenle rüzgar çok kuvvetlidir ve seranın “fabrika” prefabrik konstrüksiyonu tuzlanmasına dayanmaz. Daha sonra, rüzgarlı havalarda kurulum sırasında, varsayımımın doğruluğuna ikna oldum, kuş tüyü gibi windage nedeniyle neredeyse sabitlenmiş bir polikarbonat levha çıktı ve 50 kilo ağırlığındaki bir merdiveni geri attı.
Buna ek olarak, görev, 8 metre uzunluğunda 3 metre genişliğinde, içinde ortalama yüksekliğe sahip bir kişiyi serbestçe hareket ettirebilecek bir serayı elde etmekti. 1.8 metreye kadar. Bu nedenle, kendi tasarımımın metal profilinden yapılmış bir çerçeve ile polikarbonat bir sera yapmaya karar verdim.
Çerçeve temel olarak hafif metal bir borudan ve köşeden özetlenmiştir. "Çatı" nın tasarımı her zamanki üçgen olan çıkıntı tipinde güvenilirlik açısından test edilmiştir. Sırtın yüksekliği bölgenizdeki hava koşullarına bağlı olarak değişebilir, ben 45 derecelik bir kiriş açısı ile seçtim, böylece kar kış aylarında kolayca yuvarlandı. Kirişler monte edilirken enine kirişle takviye edilmiş, üçgene bağlanır.

Ev yapımı sera çerçeve

Ev yapımı sera çerçeve


Standart polikarbonat levhalar aşağıdaki boyutlara sahiptir: kalınlık 4 mm, genişlik 2.1, uzunluk 6 metre. Polikarbonatın kalitesine dikkat çekiyorum, Rus üretici Sunnex'i kullandım, diyelim ki orta kalitede, daha dayanıklı ve yoğun bir malzeme var, bu sapma, yapı ve ağırlıkta, ultraviyole verimde göze çarpıyor. Seçim sizindir, ancak yük altında kar veya rüzgârdan atılmaması için tasarruf etmeyin.

Ev yapımı sera çerçeve


inşaat geleneksel olarak küçük bir temel atmaya başladım, çünkü benim durumumda seranın iyice sabitlenmesi ve bozulmaların önlenmesi gerekiyordu. İnce temel blokları ve betonarme traversler uyguladım. Çerçevenin seranın tüm çevresine güçlü bir şekilde tutturulması için cıvatalar, traverslerin “normal” deliklerine döşenmiştir. Parçalara kaynak yapılmış tüm çerçeve yapısının montajı sırasında, bu bağlantı elemanları, üst ızgaranın daha da monte edilmesi için bir sabitleme servisi olarak görev yaptı (ancak, çerçeveyi destekleyen asistanlara ihtiyaç vardı).
20 x 40 mm metal profil borusundan 1 metreye kadar ızgaralı Caracas, aksi takdirde polikarbonat kışın buzlu kardan düşebilir. Alttaki uçları köşeden 35 * 35 mm yaptı, böylece kapı bağlantı noktasında kapanacaktı.

Ev yapımı sera çerçeve


Önemsiz bir an değil, çerçeveyi polikarbonatı en ekonomik şekilde kesecek şekilde tasarlıyoruz, yani yan duvarları 1.05 metre yüksekliğinde, levhayı yarım boyda keserek hesaplıyoruz. Çatıya iki tabaka sabitlemek ve 2 metre uzunluğunda bir parça daha kesmek için 2.1 metre uzunluğunda kirişler.

Ev yapımı sera çerçeve


Kapıya ek olarak, serada havalandırma için iki pencere sağladım, binanın sonunda ve yan tarafında, hafif bir profilden 20 x 20 mm kaynaklı. Pencereleri piyano menteşelerine yerleştirdim, oldukça ince ve çerçeveye tam oturması için polikarbonat ile etkileşime girmiyor.

Ev yapımı sera çerçeve


Polikarbonattaki tüm bağlantılar ve delikler silikondan ve aralığın altından montaj köpüğü ile geçmiştir. Kaynak yerindeki çerçeve parlatılmış, pas önleyici bir bileşim ve boya ile boyanmıştır.
Sera inşaatı için malzeme:
- polikarbonat 2.1 x 6 m - 5 tabaka;
- 20 * 40 mm - 120 metre metal profil borusu;
- metal profil boru 20 * 20 mm - 18 metre;
- Bir rondela ve matkapla kendiliğinden vidalanan vidalar - 1000 adet;
- toplam uzunluğu 22 metre olan temel bloklar (traversler);
- temeli döşemek için kum;
- çerçeve için bağlantı elemanları ve cıvatalar;
- antikorozif boya;
- kapı ve piyano menteşeleri, kapı kolları;
- kaynak elektrotları 3 kg.

Ev yapımı sera çerçeve


Seranın Avantajları: üçgen konstrüksiyon; çerçevenin rijit bağlanması; gerekli geometrik boyutlar; kullanım kolaylığı; malzemenin ekonomik olarak kesilme olasılığı; birkaç bağlantı
Dezavantajları: Tavan ve yan çerçeve makasının birleştiği yer, ekonomik açıdan uygun olmayan iki profille olduğu gibi güçlendirildi.
Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları