DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Bir web kamerası kullanarak ev ve dış mekan video izleme sistemi.

Tamamıyla yaratıcı bir süreçte veya bir oyunda bir bilgisayarda otururken, sadık köpeğim sık sık beni kabuğuyla şaşırttı, beşinci noktamı en sevdiğim sandalyeden ayırmak, bahçeye çıkmak ve orada kim olduğunu görmek zorunda kaldım. Postacının içeri girip basını bir kutuya koyduğu ya da çocukların gürültülü bir şekilde bahçeden geçtikleri ortaya çıktı. Genel olarak, boşuna endişelendim. Böylece fikir, farenin bir tıklamasıyla gözlerini ekrandan çekmeden çitin üzerinden bakmaya geldi.

Bu iş için web kamerası en uygun olanıdır. Birincisi, ucuz bir şekilde, diğer CCTV sistemlerine kıyasla, ikincisi, ek bir donanım kurulmasına gerek yoktur. Kamerayla birlikte gelen sürücü, kamerayı yatay ve dikey olarak döndürmenizi ve hatta görüntüyü çevirmenizi sağlayan oldukça iyi bir programdır. Sabit sürücünüze bir video kaydedebilir veya fotoğraf çekebilirsiniz. Ayrıca ayarlanabilir parlaklık, kontrast ve renk. Sokaktaki aydınlatmaya ve günün saatine bağlı olarak görüntüyü ayarlamak için çok yardımcı olur. Ancak karanlıkta kamera bir köstebek gibi kör, ancak görüntüleme alanı için ek aydınlatma kurarsanız bu şey tamir edilebilir.

Asıl zorluk kamera kablosunu uzatmaktı, çünkü böylesine uzun bir USB kablosu alamadım. Ayrıca koruyucu bir kutu imalatı ve doğru yerde video kamera montajı.

Kablo ile başlayalım. Kabloyu uzatmak için, kamerayla USB fişi arasında yarıya kadar soğuk bir şekilde kesin, telin her iki ucundaki koruyucu kılıfı birkaç santimetre çıkarın. Ve orada dört damar görüyoruz, hatta bir örgü bile. Yaşasın! farklı renklere sahipler, zaten daha açık. Bu da istenen uzunlukta beş tel gerekir. Kamerayı bilgisayarınıza kurmayı planladığınız mesafeyi dikkatlice ölçtüğünüzden emin olun, kabloyu mümkün olduğu kadar kısa tutmaya çalışmanız gerekir.

Örgü ekranın görüntü kalitesini ne kadar etkilediğini bilmiyorum, ancak ekransız on metre uzatma kablosu aldım. Görüntü kalitesinde herhangi bir yabancı girişim ve bozulma gözlemlemiyorum. Kabloları mümkün olduğunca ince, ancak her zaman yalıtımlı olarak almanız önerilir. Bu amaçlar için emaye sargı uygun değildir. Yirmi renkli telli bir telefon kablosu buldum. Koruyucu kılıfı dikkatlice kesmek ve gerekli beş kabloyu çıkarmak zorunda kaldım. Teller farklı renklerde ise elbette iyidir, ama aynı zamanda bir renge de sahip olabilirsiniz ... Sadece bu durumda, hiçbir şeyin karışmaması için çevirmeye ihtiyaçları olacak.

Kabloyu evinizin duvarlarında açılan deliklere geçirerek yerleştiriyoruz. Ve zaten masaüstümüzde USB fişini ilgili renklere sahip olarak lehimliyoruz ve tüm lehimleme noktalarını dikkatlice izole ediyoruz. Döngünün çalışabilirliğini kontrol etmek için etkinleştirebilirsiniz.

İç ve dış mekanlarda aydınlatmada büyük bir fark olduğu not edilmelidir. Bu nedenle, ilk katılımdan sonra, hiçbir şeyin işe yaramadığı anlaşılabilir. Panik yapmanıza gerek yok, özellikle de kabloları bozmadığınızdan eminseniz. Programdaki ayarları açmak ve parlaklığı açmak veya bayrakları değiştirmek gereklidir. Program İngilizce idi, ben güçlü değilim, bu yüzden içeri girerek hareket ettim ve başarı geldi.

Resim göründüğünde, devam edebilirsiniz. Sokak web kamerası yerleştirildikten sonra son yapılandırma tekrarlanacaktır.Web kamerası kapalı alanda çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu yüzden onu havadan koruduğunuzdan emin olun. Akıllı olabilirsin, ama bunun için plastik bir şişe parçası kullandım.Belki bu estetik açıdan hoş değildir, fakat Lelik'in dediği gibi ucuz, güvenilir ve pratiktir. Yolumu takip etmeye karar verenler için 1,5 litrelik bir şişe ikiye böldüğümüz için, alt kısmı olan bir yarıya ihtiyacımız var. Koruyucu kasanın - boksun tasarımı fotoğraftan anlaşılır.

Evet, ve bir başka önemli detay da güneşlik. Hiçbir koşul altında doğrudan güneş ışığının kamera merceğine düşmemesi için opak malzemeden yapılmış olmalıdır. Bir araba kamerasından lastik kullandım. Kameramızı lastik bir şeritle sararız, böylece mercekten dört santimetrelik bir tepe oluşur ve şişemize yerleştirilir. Kamera standı engellerse, şişedeki şişeyi kesmesine izin verilir, kabloyu da atlayabilirsiniz. Sadece gelecekte, kamerayı mutlaka kesilmiş olarak bu kesmeyle kurmanız gerekir. Kamera, gözlenen nesnenin üzerine yerleştirilmelidir ve üst, alt ve mercek aşağıya bakacak şekilde yatırılabilir. Bu, atmosferik yağışların kameraya girmesini önler. İki metre yüksekliğinde sağlam bir çit var. Kamera, kapıdan iki buçuk metre ve bir buçuk metre uzaklıkta ve 30 cm derinliğinde bir avluya kuruludur. Kurulumdan sonra, programı tekrar ince ayar yapmanız gerekecektir. Resim kesinlikle Hollywood değil, ama insanlar şahsen oldukça tanınır.

İki yıldır böyle bir “oyuncağım” oldu ve yaz sıcağında çalışıyordu, ancak ülkemizde komik değil, gölgede 40 ° C'nin üzerinde, özellikle de kamera güneş ışığına asıldığı ve kış donlarında -20'ye dayanabileceğinden!

Yuri Yatsenko
Geri git
Yorumlar (5)
 1. NOTFRONT
  #1 NOTFRONT misafir 31 Mayıs 2010 19:57
  2
  Kameranın hassasiyetini arttırmak için, matris ve lensin lensi arasındaki IR filtresini çıkarmak gerekir.
 2. Toja
  #2 Toja misafir 26 Kasım 2011 10:24
  0
  Bir cep telefonundan kameram var, nasıl monitör ve kayıt cihazı yapacağımı söyle
 3. saska
  #3 saska misafir 3 Ocak 2012 04:04
  0
  Ve uzun süredir web kamerasıyla bir video gözetim sistemi yapmak istedim, ancak uzun bir kablo nedeniyle kamera bir bilgisayar tarafından algılanmayı reddetti.
  Ancak, kameranın bozulmaması için bunu yapmadım, en ucuz USB uzatma kablosunu 1,5 metre aldım, sonra yarı yarıya kestim ve kablolarla uzatdım.
  Uzatma kablosunun 6 metre olduğu ortaya çıktı ve fotoğraf makinesi algılanmak istemiyordu; Belki kameranın içindedir?
 4. NOTFRONT
  #4 NOTFRONT misafir 3 Ocak 2012, 16:12
  0
  korumalı uzatma kablosuna ihtiyacınız var! Kabloyu sıradan kablolarla büyütemezsiniz. kırpmak
 5. Ivan
  #5 Ivan misafir 16 Kasım 2016 14:41
  3
  [b] saska [/ b],
  web kamerasının telini uzatırken, kamera yusbi portundan toplamda 5 V değerinde değildir. Günümüzde standart bir bükümlü Internet kablosu ile yusbi uzatma kablosu bu amaç için uygundur, 50 metreye kadar uzatma mümkündür

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları