DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
Merhaba sevgili okuyucular. Bugün elinizin altında çocuğunuzun dikkatini çekebilecek malzemelerden nasıl sevimli bir horoz çıkaracağınızı ve meşgulken çocuk bu oyuncakla oynayabileceğini söyleyeceğim.

Oyuncak Horoz


Üretim için ihtiyacınız olacak:
1. Numune yapılacak kağıt karton;
2. Kumaş, - beyaz, siyah, mavi-yeşil ve turuncu renkler (ancak tadına bakmak için herhangi bir rengi alabilir);
3. Makas, iplikler (renk eşleşmesi), kurşun kalem, iğne;
4. Renkli kağıt, yapıştırıcı, yapışkan bant;
5. Pamuk yünü, cımbız.

Oyuncak Horoz


Boş bir karton levha alın ve ilk olarak üzerine gelecekteki oyuncağın bir örneğini çizin. Numuneyi kestikten sonra, bunun için ayrı bir kanat çizeriz ve kanadı kesip birlikte nasıl görüneceklerini görürüz:

Oyuncak Horoz


Şimdi numuneyi kurucu kısımlarına keseceğiz, böylece kalıp boyunca çalışması daha uygun olacak. Numunenin her bir parçasını ayrı bir maddeyle karşılaştırarak, her bir parçayı sırayla kesiyoruz (her seferinde iki tane (oyuncağın sol ve sağ tarafları için): kafayı beyaz maddeden, kanadın gövdesi ve üst kısmını mavi-yeşilden ve kuyruğundan kesiyoruz. kanadın alt kısmı ("tüyler") - siyahtan. Renkli kâğıttan gözler, tarak, gaga, ayak ve sakal yapıyoruz (içine kartonla, dışarıdan yapışkan bantla yapıştırılarak).

Oyuncak Horoz


Daha sonra, kafanın iki kısmını kesmeye hazırlanıyoruz. Kırmızı sakalı bir gaga dikmek için, iç dikiş nedeniyle, istenen konumlarını karıştırmazlar, yani, dışarıda olmaları için, bu şekilde dikilmeleri gerekir:

Oyuncak Horoz


Oyuncağın dışını gösterir. Buradaki sağdaki kısım ters çevrilmeli, sola ve sonra dikilmelidir. Ancak, tarakları başa dikerken biraz zorlukla karşılaşmamız gerekiyor. Kumaşın alanına sığmayacak kadar geniş (içeriden bir dikiş ile bağlanırsa, kafa içeriden döndürülemez), örnek gösterilmektedir:

Oyuncak Horoz


Tarakı dışarıya dikin ve sonra renkli kağıttan yapılmış gözleri scotch bantla yapıştırın:

Oyuncak Horoz

Oyuncak Horoz


Vücudu numuneden biraz daha büyük, 1,5 cm büyüklüğünde yaptık ve parçalarını içeriden birleştirdik (birini ikiye bölerek ipliklerin istenen tonunu seçtim: mavi ve yeşil). Ayağın ucu içeriye dikilir:

Oyuncak Horoz

Oyuncak Horoz


Şimdi kanatları alıyoruz. Onları dışarıya dikeriz, içine (zevkinize bağlı olarak) yumuşak bir dolgu maddesi (pamuk yünü) veya sert (karton levha) koyarak. Kanatlara dikilmiş, kanatlara uyacak bir karton levha var:

Oyuncak Horoz


Alt yarısını (siyah kumaşın olduğu yerde) dışarıda da dikiyoruz ve sonra üst kumaşın rengine göre bir dikişle kartondan birleştirerek gövdeye dikiyoruz:

Oyuncak Horoz


Başında bir oyuncak gövdeyi denedikten sonra, aniden uçlarının boyunda saptığını fark ettik. Sonra bunu yapmaya çalıştım: Bir kaç dikdörtgen kanatlı beyaz kumaş kesip kesip, uçlarını birleştirip dikiş dikilerek boynuma oyuncaklar diktim; Bu sayede, boynu oyuncağın gövdesine bağlamak daha kolaylaştı:

Oyuncak Horoz


Vücudu ile boynu dikin:

Oyuncak Horoz


Farklı kalitedeki maddelerden dikilirse iki detay birbirine uymayabilir. Örneğin, oyuncağımızda, vücut maddesinin baş malzemesinden daha dayanıklı olduğu ortaya çıktı ve bu nedenle birlikte modele göre dikildiklerinde birbirine uymadılar (vücut çok küçük olduğu için yeniden yapılması gerekiyordu). Bu nedenle, boyun ve kafa ile vücut zaten birbirine bağlandığında, pamukla doldurulmaları gerekir. Sadece kuyruktaki delikten girmemiz için kalır - tüm deliklerden geriye kalan tek şey:

Oyuncak Horoz


Oldukça küçük olduğu için doldurucunun içine yavaş yavaş ve cımbızla sokulması gerekir; Aynı zamanda oyuncağın içerisindeki dolguyu düzeltmeye ve derinlemesine itmeye yardımcı olur:

Oyuncak Horoz


Oyuncağımız pamukla doldurulmuş:

Oyuncak Horoz


Kuyruk ayrıntılarını dış dikişe bağlayın ve kuyruğu pamukla doldurun:

Oyuncak Horoz

Oyuncak Horoz


Bakalım oyuncağımızda nasıl görüneceğini görelim:

Oyuncak Horoz


Nakışlı bir oyuncak horozun karton pençesini yeniden yapmak istedim. Uygun renkte bir kumaş parçası aldım ve pençe için doğru boyutu seçerek, bu kumaştan birkaç kare detay verdim. Uçları keserken, onlardan hafif, oval biçimli bir ayak dikin ve pamukla doldurdum:

Oyuncak Horoz

Oyuncak Horoz


Şimdi kuyruğu, kanatları ve pençeyi kumaştan oyuncağın gövdesine dikeriz, önceki kartonu keseriz, dikişe dokunmadan:

Oyuncak Horoz


Oyuncak oyuncumuz neredeyse hazır; Kuyruğunu yeniden çekmeye karar verdim, öncekinden biraz daha büyük hale getirdim (vücut gibi, onu yaklaşık 1,5 santimetre uzunluğunda ekledim). Horozun kuyruğunun yüksek olması doğru olacaktır - neredeyse kafa yüksekliğine ulaşması gerekir. Eski kuyruğu söküp yenisine diktikten sonra, ayağın konumunu değiştirmeye karar verdim, böylece oyuncağı koymak daha uygun olacaktı (kendi başına duruyor):

Oyuncak Horoz


Şimdi yumuşak oyuncaklarımız hazır. Çocuk, karmaşık zanaatı takdir ederek onunla oynamaktan mutlu olacak.

Saygılarımla, Vorobyov Dinara.
Geri git
Yorumlar (0)

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları