DIY kendin yap
Master sınıfları, talimatlar, faydalı ipuçları, yemek tarifleri.
» »Kendin yap güneş kollektörü.
Güneş enerjili su ısıtıcı (kollektör) - Evdeki vazgeçilmez bir asistan. Doğru boyutta ve tasarımda bir koleksiyoncu, birkaç kişiden oluşan bir aileye sıcak su sağlayarak, elektrik ve diğer enerji türlerine harcanan yüzbinlerce ruble tasarrufu sağlayabilir.

Kır evinizde henüz elektrik ve gaz yoksa ve suyu ısıtmak belli bir zorluk çıkarırsa, genellikle çöplükte bulunabilecek malzemelerden bulaşıkları yıkamak ve yıkamak için güneş enerjili su ısıtıcısı yapmayı öneriyorum.
İlk önce arızalı bir buzdolabını bulmanız gerekir, yani arka duvarı üzerine monte edilmiş olan bobini azarlanır.


Bobin çıkarıldıktan sonra, eski freondan kurtulmak için bir su jeti ile yıkanmalıdır.


Çerçevenin üretimi için gelecekte ihtiyaç duyacağımız çıtalarla stoklarız.


Genellikle kapının altına döşenen eski bir kauçuk paspas vardı.


Cam satın almak için de gerekli değildir. Genellikle plastik pencerelerle değiştirildiğinde çöp kutusuna atılan eski pencereden çıkarılabilir.


Kauçuk paspasımız çok büyük olduğu için gelecekteki çerçevenin boyutuna kadar kesmeye karar verildi.


Çerçeveyi rayların dışına vururuz, böylece bobin rayların arasına serbestçe oturur.


Çerçeveye bir rulo ve lastik bir paspas deniyoruz. Şasinin alt rafının bağlanma yerini ve tüplerin çıkışı için kesiklerin yerlerini işaretliyoruz.


Çerçevenin alt rayını monte ediyoruz, kauçuk paspas ile çerçeve arasında folyoyu büyütüyoruz.


Çerçevenin arkasında, çıtaları yapıya sağlamlık kazandırmak için dolduruyoruz.


Yapışkan bant kullanarak, çerçeve ile folyo arasındaki tüm çatlakları dikkatlice yapıştırın. Bu, soğutucu dış havanın kollektöre girmemesini sağlamak içindir.Bobine su sağlamak için bir PVC tüp satın alınmıştır.


Tüplerin ve bobin bağlantılarının sızdırmaz hale getirilmesi yapışkan bant ile sağlanmıştır.


Bobini sabitlemek için, buzdolabından çıkarılmış kelepçeler kullandık. Montaj kelepçeleri de yapışkan bant ile sağlandı. Ancak güvenilirlik için vidalarla sabitlemenizi öneririm.Yapımızı çevre boyunca cam ve tutkalla bantla kaplıyoruz.Ev yapımı güneş kollektörü hazır. En iyi ısıtma için, güneş ışınları kolektörün yüzeyine dik açılarda düşmelidir. Bu nedenle, destekleyici yapısal elemanların bağlanması sona erer.


Camın sıcaktan uzaklaşmaması için, tabanda durması için birkaç vidayı vidalamak gerekir.

Şimdi sıcak su biriktirmek için tankı takmaya devam ediyor.

Dolaşım yalnızca doğal taşınım nedeniyle oluşur. Isıtıldığında, toplayıcıdaki su genişler, daha az yoğunlaşır, toplayıcıyı yükseltir ve borudan depolama tankının üst kısmına girer. Sonuç olarak, tankın altındaki soğutucu su dışarıya zorlanır ve başka bir borudan kollektörün alt kısmına akar. Bu su, sırayla ısıtılır ve depoya yükselir.


1 - sıcak su; 2 - basınç emniyet valfi; 3 - sıcak suyun deşarjı; 4 - kapatma vanası; 5 - besleme valfi; 6 - soğuk su; 7 - soğuk su temini; 8 - tahliye vanası.

Güneş parlarken, su bu devre boyunca sürekli dolaşacak ve giderek daha fazla ısınacaktır. Tankın kollektör üzerine yükseltilmiş olması nedeniyle, soğutucunun kollektörde gece soğutulması sonucu devridaim devresinin etkisinin etkisiz hale getirilmesi, soğuk suyun basitçe sistemin tabanında (kollektörün dibinde) birikmesi nedeniyle toplanır.

Güneş kollektörünün bu kadar basit bir tasarımı, güneşli bir günde suyu ısıtabilir, 70 dereceye kadar.


Geri git
Yorumlar (10)
 1. Alexander
  #1 Alexander misafir 8 Aralık 2013 20:33
  1
  Tüp incedir - yavaş yavaş ısınır, folyonun dışarıdan tutturulması gerekirdi, sonra kollektör içinde daha yüksek bir sıcaklık sağlayacak iç kısımda katı siyah bir yüzey olurdu ve folyo, bu sıcaklığın arkadan uzağa gitmesine izin vermeyecekti, tabiri caizse. Genel olarak, bu tür şeyleri ısı yalıtımı ile kaplamak çok güzeldir)) ve tüpü daha kalın alırsanız, aksi takdirde bu 70 derece için bir hafta bekleyeceksiniz (tabii ki 5 litrelik bir tankınız olmadığı sürece)
 2. Sergei
  #2 Sergei misafir 12 Ocak 2014 12:32
  1
  Ve eğer toplayıcıyı çatıya koyarsanız ?, bahçe yok ise ve zemine kurulabiliyorsa? o zaman çalışamayacak ... konveksiyon kendi kendine çalışmayacak ... sirkülasyon pompası koymak için?
 3. Valery
  #3 Valery misafir 23 Ağustos 2014 14:37
  0
  * Dolaşım sadece doğal taşınım nedeniyle oluşur. * - SİZ'de kollektörden çıkan her iki çıkış da aşağıdadır ve doğal dolaşım / ısı değişimi olmayacaktır. Üst borunun indirilmesine gerek yoktur, hemen depoya gönderilir.
 4. Sergei
  #4 Sergei misafir 20 Kasım 2014 15:09
  0
  Alıntı: Alexander
  Tüp incedir - yavaş yavaş ısınır, folyonun dışarıdan tutturulması gerekirdi, sonra kollektör içinde daha yüksek bir sıcaklık sağlayacak iç kısımda katı siyah bir yüzey olurdu ve folyo, bu sıcaklığın arkadan uzağa gitmesine izin vermeyecekti, tabiri caizse. Genel olarak, bu tür şeyleri ısı yalıtımı ile kaplamak çok güzeldir)) ve tüpü daha kalın alırsanız, aksi takdirde bu 70 derece için bir hafta bekleyeceksiniz (tabii ki 5 litrelik bir tankınız olmadığı sürece)

  Aslında, her şey hayal ettiğiniz gibi kasvetli değil. 5 mm çapında bir tüp boyunca, su, yaklaşık 1 m / s hızında laminar olarak hareket eder ve 6 g / s'den daha fazla bir su hacmini aktarır. Suyun tüm kollektörden baştan sona geçmesi için geçen süre yaklaşık 10 saniyedir. Bu süre zarfında su sadece 5 derece ısınırsa (ve pratik olduğunu gösterir), o zaman 100 litrelik tankı ısıtmak yaklaşık 4 saat sürer. Aslında, kolektördeki su daha yavaş hareket ederse, kolektörden geçiş sırasında daha da ısınır. Belki de tanktaki suyu ısıtmanın zamanı daha da kısalır.
 5. Dmitry
  #5 Dmitry misafir 6 Ocak 2015 17:18
  0
  Emilebilir olabilecek enerjiyi yansıtmak aptallıktır.
  Folyoyu lastik paspasın diğer tarafına koyarsanız, çok daha etkili olur. Kauçuk ısıtılır, folyo diğer yandan ısı kaybını azaltır (folyo yerine başka bir ısı yalıtkanı kullanmak mümkündür ve gerekli olur), hava kauçuktan ısıtılır ve radyatör ısıtılır. Ve cam bu en sıcak havanın çıkmasına izin vermezdi.
  Tek sorun ısıtılmış bir lastik paspastır. Sıcak lastik dumanının sağlığa çok iyi geldiğini sanmıyorum.
 6. Alexander
  #6 Alexander misafir 10 Ocak 2015 14:48
  0
  Sadece radyatörü ısıtmak için gereklidir ve daha fazlası gerekmez ... Fakat folyo yerine, arkadan termal olarak izole edilmiş siyah metal bir levha kullanılırsa, verimlilik artabilir.
  Ve yapmalısın
  - renkli ayna filmi aynaya içe doğru olacak şekilde camın üzerine yapıştırın;
  - Hava boşluğu olan birkaç renkli pencere monte edin ...
 7. Nurullah
  #7 Nurullah misafir 17 Ocak 2015 12:23
  3
  Odanın içindeki folyo, aksine, ışığı tamamen yayar. Bir metal levha kullanmanız gerekir, inceltebilirsiniz. Radyatör ve tabaka arasında termal temas sağlanması zorunludur. parlak olmayan bir boya ile siyah boyalı "güneş" olan bir radyatör ile levha. İyice arka yalıtın. Cam şeffaf olmalıdır, aksi takdirde radyatör değil ısınır.Birkaç bardak yapmanız tavsiye edilir - katmanlar arasında sıkı hava boşluklu bir çift camlı pencere. Boru temini: aşağıdan yukarıya, yukarıdan dışarıya. Büyük bir tüp kesiti olan bir radyatör kullanmak daha iyi olacaktır - kollektörden alıcıya daha iyi ısı çıkması nedeniyle verimlilik artar.
 8. Alexander
  #8 Alexander misafir 8 Ocak 2016 19:58
  1
  Folyo gereksiz. Yüzey ne kadar koyu olursa, ısı o kadar artar. Folyoyu çıkarırsanız, bobinin ısıtılması sadece güneş ışığından kaynaklanmayacaktır. İçeride, camın altında, koyu renkli kauçuk veya başka bir siyah yüzey hala havayı ısıtır. Cam yerine şeffaf polietilen kullanabilirsiniz. Ayrıca ruhun namlusunun etrafında, namludan 5 cm - 20 cm daha büyük herhangi bir çerçeve yapın, her tarafa polietilen sarın. Böylece rüzgar namluyu esmez. Namluyu siyah boya. Güneşli bir günün sonunda, yaz aylarında herkes duşa dayanamaz. Yıkama için kullanıyoruz. Güneş kollektörleri dahi bir şeydir.
 9. BENDER39
  #9 BENDER39 misafir 25 Nisan 2018 08:01
  0
  Genel olarak, eğer su haznesini net bir kutuya koyarsanız, su güneşte çok fazla ısınacaktır, ve işte böyle bir bok var Ve orada bir folyo var mı? Kauçuk paspasın anlamı ne? Ve durgunluk yerine, siyah bir film kullanabilirsiniz, cehennem sıcak olur ve siyah film kutusuna bir tank koyarsanız, su soğuduğunda sadece sabahları yıkamak zorunda kalacaksınız
 10. Sanya Balıkçısı
  #10 Sanya Balıkçısı misafir 26 Mayıs 2019 11:56
  0
  Tankı ruhumun üstüne siyah boya ile boyadım, üstüne bir cam kutu koydum, bulutlu havalarda bile su sıcak ... borularla ortak çiftlikler yok ... ve evet, drenaja ılık su eklemek, şamandıralı bir hortum eklemek ... işte bu ..

Ayrıca okuyun

Çamaşır makineleri için hata kodları