Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» »Ktorý nôž bude mať ložisko
Niekedy je potrebné drážku vonkajšieho krúžku ložiska pozdĺž priemeru alebo konca. Ktorý nôž by ste mali zvoliť pre túto operáciu na sústruhu vzhľadom na vysokú tvrdosť ložiskovej ocele?
Ktorá fréza vezme ložisko

Trocha teórie ...


Po kalení a následnom temperovaní pri nízkej teplote by tvrdosť ložiskovej ocele mala byť najmenej HRC 62. Okrem toho obsahuje približne 1% uhlíka a 1,5% chrómu, čo zabezpečuje kvalitu kalenia ložiskových ocelí v celom objeme výrobku.
Vytvrdenie tohto kovu sa uskutočňuje pri teplote 830 ° C v oleji, po čom nasleduje temperovanie počas najmenej dvoch hodín pri teplote 160 stupňov Celzia.
Je zrejmé, že nie každý nástroj bude schopný spracovať ložiskovú oceľ s vyššie uvedenými charakteristikami. Napríklad tvrdosť nástrojových ocelí tried P6M5K5, P9, P9M4K8, P18 nie je vyššia ako HRC 59 a stupňa U7, U8, U10, U12, P6 v závislosti od režimu temperovania po kalení v rozmedzí od HRC 59 do HRC 63.

Testovanie nožov


Vzhľadom na to, že niektoré nástrojové ocele, ktoré majú menšiu alebo porovnateľnú tvrdosť, zjavne nie sú vhodné na obrábanie ložísk, pokúsime sa na tieto účely použiť dva frézy: z ocele T15K6 a s vnútornou vložkou (iné názvy: borazón, kubonit, kingsongit, kiborit).
Za účelom presnejšej inštalácie ostrého noža v držiaku nástroja „prerezáme“ jeho základňu a zafixujeme ložiskový krúžok v skľučovadle stroja čo najpresnejšie v šikmej polohe.
Ktorá fréza vezme ložisko

Ktorá fréza vezme ložisko

Pokúsime sa spracovať čelnú plochu krúžku rýchlosťou 315 ot / min v niekoľkých priechodoch s minimálnou hrúbkou odstránenia triesok a bez použitia reznej kvapaliny (chladiacej kvapaliny).
Ktorá fréza vezme ložisko

Z vizuálneho hľadiska vyzerá kvalita spracovania celkom dobre, no fréza je matná a vyžaduje nové zaostrenie.
Ktorá fréza vezme ložisko

Po druhýkrát pri naostrovaní frézy je hlavný uhol záporný, používame chladivo a znižujeme rýchlosť otáčania kazety z 315 na 250 ot / min. Takisto prvýkrát používame minimálny prietok.
Ktorá fréza vezme ložisko

Ktorá fréza vezme ložisko

Na prvý pohľad vyzerá obrábacia plocha celkom hladko, ale fréza opäť zlyhala a súčasne nielenže bola nudná, ale aj rezná hrana vložky bola odštiepená.
Ktorá fréza vezme ložisko

Teraz skúste rezačku s doštičkou od Elbor pri rýchlosti 315 ot / min bez použitia chladiacej kvapaliny.
Ktorá fréza vezme ložisko

Vnútorné a bočné povrchy ložiskového krúžku spracujeme niekoľkými priechodmi.
Ktorá fréza vezme ložisko

Ktorá fréza vezme ložisko

Povrchy ošetrené elfmi vyzerajú veľmi vysoko a samotná vložka netrpí vôbec, hoci na kovovom ráme sú na niektorých miestach viditeľné triesky a trhliny.
Ktorá fréza vezme ložisko

Ktorá fréza vezme ložisko

Po treťom prebrúsení vyskúšame použiť frézu T15K6 pri nízkej rýchlosti 115 ot / min, pretože priemer ložiskového krúžku je stále 105 mm. Ale už na samom začiatku drážky bola žacia doska poškodená - musela byť štiepaná a operácia sa musela zastaviť.

zistenie


Keby sme iba narazili na chybnú frézu T15K6, potom to jednoznačne nie je vhodné na obrábanie ložiskových ocelí za akýchkoľvek rezacích podmienok.
Ďalšou vecou je fréza s vložkou od elbor.Zabezpečil kvalitu spracovania a pritom neutrpel vôbec.
Ktorá fréza vezme ložisko

Pozrite si video


Komentáre (2)
 1. Oleg Goryunov
  #1 Oleg Goryunov Návštevy 17. augusta 2019 14:05 hod.
  0
  Existujú ešte modernejšie keramické materiály na spracovanie kovov s tvrdosťou viac ako 70 - 80 jednotiek Rockwell, jedná sa o VOK-60 a VOK-72. Najodolnejší je hexonit, ktorý dokáže dokonca spracovať tvrdé zliatiny.
 2. Hosť Victor
  #2 Hosť Victor hostia 18. augusta 2019 11:59
  0
  Je ticho spracovaný rezačkou T5K10. Pri nízkych rýchlostiach a posuve.

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky