Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» »Spojenie kovových nitov
Elektrické nitovacie zváranie sa v priemysle bežne používa na spájanie tenkých plechových štruktúr. Na domáce účely je často ľahšie variť s pravidelným švom, ale existujú výnimky. Bodové zváranie môže byť potrebné na opravu karosérie automobilu, na opláštenie dodávkových automobilov, pavilónov atď. Avšak na pozadí nízkej popularity tohto spôsobu zvárania je toho málo ľudí oboznámených, preto by ste ho mali podrobnejšie zvážiť.
Spojenie kovu s nitmi

Zváranie pred otvorom


Pre začínajúcich zváračov je potrebné začať vyrábať elektrické nity s predbežným vyvŕtaním otvoru v hornom plechu, aby ste získali potrebné skúsenosti. Pri zváraní ocele s hrúbkou 3 mm by mal byť jej priemer 6-9 mm.
Spojenie kovu s nitmi

Elektróda sa aplikuje na spodný obrobok otvorom v hornej vrstve. Ak sa používa tenká oceľ, jej zapaľovanie by malo začať od stredu, potom pomaly posúvať a pokračovať v ukladaní kovu na okraji, pohybujúc sa v kruhu smerom nahor. Na hrubom kove s veľkou dierou musíte elektródu na okraji zapáliť a pri pohybe v kruhu niekedy zasuňte do stredu.
Spojenie kovu s nitmi

Spojenie kovu s nitmi

Na získanie spoľahlivého nitu je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel:
 • Pre rýchle zahriatie dolného obrobku je lepšie na zváracom stroji nastaviť prúd 110A.
 • Umiestnite najmenej 2 nity, aby ste zabránili skrúteniu spojovaných častí.
 • Tenké obrobky tesne stlačte, aby ste predišli spáleniu horného kovu;
 • Čím vyšší je prierez kovu, tým väčší je priemer otvoru pre inštaláciu nitu.
 • Nit je nastavený naraz bez prestávok. Vďaka tomu sa všetka troska zhromaždí na vrchu a môže sa zraziť, čím sa získa čistá huba.

Inštalácia elektrického nitu horením bez otvoru


Po skúsenostiach so zváraním spojov môžete okamžite vyskúšať elektrické nity bez vŕtania horného plechu. Táto metóda je vhodná na bodové zváranie tenkých plechov. Elektróda je pripojená ku križovatke a je udržiavaná až do charakteristického zvuku horenia hornej časti. Hneď ako list prehorí, je potrebné pomaly nadvihnúť elektródu a nanesením kovu uzavrieť výsledný otvor.
Spojenie kovu s nitmi

Spojenie kovu s nitmi

Na tenké kovové rutilné elektródy sa dajú použiť elektro nity. Na vážnejších obrobkoch je najvhodnejší hlavný povlak. Ak sú vyrobené najmenej 2 nity, potom nebude možné spojiť časti v žiadnom smere nárazu. Varenie s nitmi je rýchlejšie a hospodárnejšie z hľadiska spotreby elektród, preto je táto metóda skutočne užitočná.
Spojenie kovu s nitmi

Spojenie kovu s nitmi

Pozrite si video


Vráťte sa
Komentáre (2)
 1. Hosť Jurij
  #1 Hosť Jurij hostia 16. augusta 2019 15:50
  1
  Na zváranie tenkých kovov je lepšie použiť zváranie pomocou bežnej podložky. Na hornú vrstvu sme položili podložku, cez jej otvor sme spálili tenkú vrstvu a vyplnili otvor pre podložku kovom. Takéto spojenie je omnoho spoľahlivejšie.
 2. Hosť Eugene
  #2 Hosť Eugene hostia 17. augusta 2019 06:53
  0
  Všeobecne platí, že existujú nuansy. Až do 2 mm sa vyrába bez vŕtania otvorov. Nemalo by sa ozývať horenie hornej časti, pretože to naznačuje, že časti nie sú pevne stlačené a to znamená, že kvalita bude pochybná.

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky