Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» » »DIY bonsai strom
V zime, rovnako ako v inom ročnom období, žiadne zelené predmety poteší oko. Najmä ak sa tieto položky podobajú teplému letu. Preto ma moja dcéra požiadala o kúpu bonsaje. Samozrejme som nesúhlasil. Okrem skutočnosti, že skutočný dospelý strom bonsaje je nekonečne drahý, ani ja, ani neviem, ako sa starať o túto neobvyklú rastlinu. Na internete nájdete, samozrejme, články o pestovaní a starostlivosti o tieto trpasličie stromy, myslím si však, že to nepomôže.
DIY bonsai strom

Bez praktických zručností bude rastlina jednoducho chorá a stratí líšky. Koniec koncov, starostlivosť o bonsai v domovskej krajine týchto rastlín v juhovýchodnej Ázii je celá doktrína a dokonca aj spôsob života. Už som to videl s priateľmi - ako keby sa všetko urobilo dobre. Udržiavali požadovanú teplotu, orezávali, kŕmili sa špeciálnymi hnojivami pre tento druh a dokonca pre neho kúpili malý parný zvlhčovač, ale strom bol neustále chorý, plešatý a zakrpatený. Jasné podnikanie, o akomkoľvek rozkvetu a reči nemohlo ísť. Myslím si, že tieto krásne rastliny nanešťastie jednoducho nie sú schopné fyzicky sa v našich severných zemepisných šírkach, v ktorých žijem, úplne rozrastať a uspokojovať. Preto som sa rozhodol nevyhodiť veľa peňazí do vetra, ale pokúsiť sa urobiť niečo podobné, iba neživé. Umelý. Čo nie je také náročné a rozmarné. Po sledovaní niekoľkých malých videí o týchto stromoch na internete a ich vizuálnom študovaní som sa začal venovať práci.

Bude potrebovať


 • Drôty (1 mm hrubé a 2 metre dlhé).
 • PVA lepidlo.
 • Tabakový prach.
 • Penová špongia.
 • Akvarel farby alebo kvaš.
 • Plavidlo s nízkymi stranami.
 • Piesok alebo pôda.
 • Univerzálne lepidlo (môžete „Moment“).

Potrebný nástroj:
 • Kliešte (2 kusy).
 • Kliešte alebo nožnice (na rezanie drôtu).
 • Tretia ruka z spájkovacej súpravy.
 • Lepiaca kefa

Výroba bonsai stromu


Najskôr pripravte drôt.
DIY bonsai strom

Je lepšie, ak je to možné, narovnať ho, aby bolo v budúcnosti vhodnejšie ho zložiť. A pridáme ho na základe požadovaného rastu stromu. Napríklad som si vybral 15 cm, meráme 15 cm od začiatku drôtu a ohýbame ho o 180 stupňov. Pokračujeme v ohýbaní až do konca drôtu. Ukázalo sa takto:
DIY bonsai strom

Teraz upneme jeden koniec cievky pomocou klieští a pomocou druhých klieští zoberieme druhý koniec cievky a otočíme cievku do zväzku.
DIY bonsai strom

Nie príliš tesné. Aby ste mohli vetvy z dvoch alebo troch žíl rozvetviť do samostatných vetiev. Najprv rozvetvíme do stredu najhrubšie vetvy - tri až štyri žily drôtu.
DIY bonsai strom

Skrútime ich tak, aby sa nerozpadli.
DIY bonsai strom

Ohnuté konce ohryzneme z ich vrcholov a výsledné vetvy rozdelíme na niekoľko samostatných vetiev po celej dĺžke.
DIY bonsai strom

DIY bonsai strom

Vo všeobecnosti improvizujeme, pripevnite k tomuto káblovému zväzku akýkoľvek tvar stromu, ktorý sa vám páči. Môžete dať tvar štíhlej borovice alebo rozľahlej javora.
DIY bonsai strom

Po dokončení vetiev sa teraz postaráme o korene. Tam je v zásade všetko rovnaké, iba pobočky sú oveľa kratšie. Mali by ste získať niečo také:
DIY bonsai strom

„Kostra“ stromu, ktorý sme dostali, je teraz potrebné pokryť ho „kôrou“ a „listami“. Na simuláciu kôry som použil tabakový prach, ktorý som mal od leta po boji s voškou na záhrade. Predáva sa tiež v akomkoľvek železiarstve. Potrebujete tiež lepidlo PVA.
DIY bonsai strom

Kefu nalepte na celý povrch budúceho stromu a okamžite ju posypte tabakovým prachom.
DIY bonsai strom

Raz to samozrejme nestačí. Po zaschnutí lepidla (20 - 30 minút) postup zopakujte 3-4 krát. Kým všetok viditeľný drôt na celom povrchu kmeňa a vetiev nezmizne pod kôrou. Dali sme ho bližšie k vykurovaciemu telu (kde je teplejšie) a nechajte ho zaschnúť až do nasledujúceho rána.Do tej doby, strom vyschne, môžete urobiť lístie. Ak to chcete urobiť, musíte jemne (čo najmenší!) Roztrhať penovú špongiu.
DIY bonsai strom

Nerežte nožnicami, to znamená, že ich neroztrhajte na malé kúsky, aby bol tvar kusov nedobrovoľný a rôzny. Čím viac chcete korunu stromu, tým viac musíte vyzdvihnúť špongie. Roztrhané kúsky nalejte do misky alebo do malej misky, rozriedte ju vodou alebo kvašom, hustým zeleným koncentrátom (asi polievková lyžica), nalejte do misky s roztrhnutou špongiou a dôkladne premiešajte paličkou, lyžičkou alebo rukami.
DIY bonsai strom

Ak je špongia rovnomerne zafarbená, nalejte ju na čistý povrch a nechajte ju zaschnúť až do rána.
DIY bonsai strom

Teraz je na rade riad, v ktorom strom „porastie“. Je vhodné, ak ide o guľatý alebo oválny kontajner so spodnými stranami. Nalijeme do nej zem, navlhčíme ju a v strede vytvoríme vydutie, napríklad kopec.
DIY bonsai strom

Nalejte celú túto záležitosť z výšky 3-4 lyžice. polievkové lyžice lepidla PVA a rozprestreté po celej zemi tak, aby sa v budúcnosti kopec neoslil a nestratil tvar. Na vrchol posypte suchým pieskom (môžete ho premiešať s nasekanými suchými listami) a tiež ráno položiť na teplé miesto.
DIY bonsai strom

DIY bonsai strom

Ráno skontrolujeme strom, aby na ňom nezostal žiaden holý drôt.
DIY bonsai strom

Ak je všetko v poriadku, vyskúšame ho na hotových jedlách so zemou a označíme vytrhávajúce korene tam, kde to bude v budúcnosti.
DIY bonsai strom

DIY bonsai strom

Potom je všetko jednoduché - vrchy vetiev (1,5 - 2 cm) natierame univerzálnym lepidlom a okolo miest pokrytých lepidlom natierame maľovanou strúhankou roztrúsenej špongie.
DIY bonsai strom

DIY bonsai strom

DIY bonsai strom

Čakáme 10-15 minút, kým lepidlo nezaschne a strom postavíme na vyznačené miesto. To je asi všetko. Za pár dní sa krajina potiahnutá lepidlom zmení na kôru a pevne uchopí korene stromu. Pod stromček (alebo blízko neho) môžete voliteľne umiestniť niekoľko kameňov.
DIY bonsai strom

Podľa môjho názoru stojí za vykonanú prácu úsilie a čas - zo strany strom vyzerá veľmi živo a prirodzene. Môžete ju odlíšiť od súčasnosti iba po bližšom preskúmaní. Všeobecne platí, že dcéra dostala to, čo chcela, a ja som sa vyhýbal odpadu a problémom starostlivosti o rozmarný živý strom.
DIY bonsai strom

Pozrite si video
Vráťte sa
Komentáre (0)

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky