Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» » »Sadrokartónový strop
V súčasnosti je ťažké nájsť človeka, ktorý by nadšene hovoril o pripravovanej oprave. Vyhliadky na opravy v byte sú mätúce aj pre tých, ktorí majú priamu súvislosť so stavebným priemyslom. Čo môžeme povedať o bežných majiteľoch domov! Napriek tomu je potrebné pripomenúť staré ruské príslovie: „Oči sa boja, ale ruky to robia.“ V tomto článku sa dozviete, ako je najjednoduchšie vykonať vlastnú výstavbu zaveseného stropu zo sadry. Na prvý pohľad sa zdá, že úloha je takmer nemožná. Ale vďaka odporúčaniam odborníkov si dokážete poradiť nielen s touto úlohou, ale aj získať cenné zručnosti na vykonávanie podobných prác v iných izbách bytu. Začnime teda.
Strop bude opravený v štandardnej podlhovastej miestnosti s rozlohou 20 metrov štvorcových. m. Od výstavby domu sa na povrchu stropu nevykonávali žiadne opravy, s výnimkou zvyčajného vápna vápna. Tí, ktorí sa prvýkrát rozhodli pre nezávislú výrobu sadrokartónových konštrukcií, odborníci sa neodporúča začať so zložitými tvarmi. Zostaňme preto na konštrukcii jednoduchého jednoúrovňového sádrokartónu. Za účelom pohodlnejšieho vykonávania opráv vo večerných hodinách sa neodporúča odstraňovať svietidlo zo stropu - v našom prípade luster, pokiaľ je to možné.
Pred začatím opráv sa musíte presvedčiť, že byt má všetky potrebné stavebné vybavenie a materiál, konkrétne:

1. úder;
2. skrutkovač (vŕtačka);
3. stavebný nôž;
4. nožnice na kov;
5. lopatka;
6. dlhá úroveň;
7. laserová hladina;
8. ruleta;
9. listy sadrokartónu;
10. priame zavesenia;
11. kovové profily;
12. jednoúrovňové profilové konektory;
13. skrutky;
14. pomocné materiály (základný tmel, hadovitá páska a jemnozrnný brúsny papier).


Krok 1 - označenie.
Majte na pamäti, že táto etapa je veľmi dôležitá, pretože kvalita dokončeného stropu bude závisieť od správnosti a presnosti vedení. S touto prácou je potrebné zaobchádzať veľmi zodpovedne.
Použitím laserovej vodováhy načrtneme čiaru počiatočného profilu vo vzdialenosti 10-20 cm od stropu. Výška označenia samozrejme závisí od výšky miestnosti, ktorá sa má opraviť. Zohľadňuje sa aj potreba skryť komunikáciu alebo vedenie za stropnou konštrukciou. Je potrebné mať na pamäti, že priestor medzi stropmi by nemal byť menší ako 5 cm.
Ceruzkou nakreslite čiaru na stenu po obvode miestnosti. Na strop označíme pre následnú inštaláciu priamych zavesení. Na určenie presnej vzdialenosti sa musí zohľadniť veľkosť sadrokartónu. Listy materiálu sa ukladajú pozdĺž miestnosti, preto by profily mali byť inštalované v rovnakom smere vzhľadom na šírku sadrokartónu. Najjednoduchším spôsobom je položiť profily, ustúpiť 60 cm, vziať si pravítko ceruzkou a nakresliť čiaru pozdĺž značiek.

Druhým krokom je inštalácia rámu.
Počiatočný profil upevňujeme pozdĺž značenia hmoždinkami vo vzdialenosti 40 - 60 cm, preto je potrebné do kovového profilu vyvŕtať otvory vo vopred stanovenej vzdialenosti. Potom ho pritlačte na stenu pomocou dierovača na vytvorenie upevňovacích otvorov na správnych miestach a pripevnite profil hmoždinkami a skrutkami.Ak je miestnosť dostatočne veľká a jeden profil nie je dostatočný, budete musieť ešte jeden zväčšiť pomocou špeciálneho uzáveru.
Na samorezné skrutky inštalujeme priame zavesenia. Tento postup je pomerne jednoduchý: zavesenie je pripevnené k stropu priamo podľa označenia vo vzdialenosti 40 - 50 cm, potom sú na nich zavesené koľajnice, ktoré musia byť pripevnené samoreznými skrutkami.
Vo vzdialenosti 50 - 60 cm kolmo na pozdĺžne čiary vytvárame priečne vedenia. Spoje sa posilňujú pomocou „krabov“.

rámová inštalácia

rámová inštalácia


Ak je potrebné dodať konštrukcii dodatočnú pevnosť, profily môžete opraviť nainštalovaním ďalších zavesení na tých miestach, kde je to potrebné. Pokračujeme v práci, kým dizajn nemá nasledujúcu formu.

rámová inštalácia


Krok 3 - Upevnenie dosiek sadrokartónu.
Pred vykonaním tejto fázy práce je potrebné vykonať elektrické vedenie, všetku potrebnú komunikáciu a vetranie. Otvory na pripojenie svietidiel je možné pred inštaláciou odrezať alebo nechať až do ukončenia procesu.
Inštalácia panelov sa najvýhodnejšie vykonáva tromi: zatiaľ čo plachtu držia dvaja pracovníci, tretí sa zapája do skrutkovania. Odporúčame špeciálne traky. Najvýhodnejšie je pripevniť sadrokartónové dosky pomocou skrutkovača a skrutiek so samoreznými závitmi.
V dôsledku nerovností stien a rohov môžu vzniknúť ťažkosti pri upevňovaní dosiek sádrokartónu. Odporúča sa predbežné zarovnanie spojov so stenou alebo rohom - zatiaľ čo plech bude ležať rovnomernejšie. Pre lepšiu hydroizoláciu by ste ju mali vopred ošetriť špeciálnym základným náterom. Fólie musia byť rozmiestnené tak, aby ustupovali od steny o 2 mm. Tento voľný priestor je potrebný, aby materiál „dýchal“ a nedeformoval sa pri poklese teploty.
Je potrebné poznamenať, že vzdialenosť od okraja plachty k montážnemu otvoru by mala byť približne 1,5 - 2,0 cm. Medzi skrutkami musí byť dodržaná vzdialenosť 10 až 15 cm. 5 mm.

Upevnenie sadrokartónových dosiek


Štvrtý krok - oprava švov.
Po upevnení všetkých listov ich uzemnite. Nerovnosti medzi plachtami musia byť utesnené hadcovou páskou a tmelom. Na vyplnenie škár na stavbe sadrokartónu je celkom vhodný východiskový tmel, ktorý rýchlo zasychá. Potom sa znova objavia nezrovnalosti.

oprava kĺbov


Krok 5 - Dokončovací tmel.
Najskôr je potrebné opraviť tmel hláv skrutiek. Odporúča sa použiť úzku špachtľu (7 cm), vďaka ktorej budú opravené všetky praskliny a nepravidelnosti vzniknuté počas prevádzky. Po dokončení tohto procesu vykonávame dokončovacie tmely. Vyžaduje si to širokú špachtľu. Roztok sa aplikuje na celú plochu sadrokartónu. Vrstva tmelu by nemala prekročiť 2 mm.
Po dokončení práce by mal byť povrch stropu ošetrený šmirgľovou sieťou. Na jeho opravu môžete použiť špeciálne zariadenia. Je možné, že dokončenie povrchovej úpravy môže vyžadovať ďalšiu vrstvu tmelu. K jej konečnému sušeniu dôjde najskôr ako za deň. Potom by mal byť povrch stropu opäť ošetrený brúsnym papierom.

dokončovací tmel

Sadrokartónové stropy


Ako vidíte, v procese vytvárania sadrokartónového stropu nie je nič nadprirodzené. Táto práca je v právomoci každého vlastníka bytu, ktorý sa chce šetriť opravami a nebojí sa naučiť niečo nové. A vývoj vyspelých technológií a moderných povrchových materiálov nám umožňuje zjednodušiť postup a zlepšiť kvalitu dekorácie. Doplňte svoju myseľ, študujte, skúste. A určite uspejete!
Komentáre (0)

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky