Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» » »Ako sa navždy zbaviť húb na dlaždiciach!
Je to dobré, keď je byt teplý a útulný, prispieva k relaxácii a pohodlnému bývaniu. Pokaziť takúto idylu môže nepozvaný hosť - huba. Medzi dlaždicami v kúpeľni a na miestach, kde sa neustále zvyšuje vlhkosť, sú často pozorované plesňové lézie. Nemenej náchylné na huby sú ďalšie časti bytu, najmä pre tie „odľahlé“ miesta, kde sú všetky podmienky.
Rohové apartmány sú veľmi nepríjemné, pretože roh domu, ktorý nie je chránený pred vonkajšími vplyvmi prostredia, je vždy chladný a vlhký, a teda aj plesňové huby. Život s takými „susedmi“ je mimoriadne nebezpečný, preto stojí za to raz a navždy ukázať ich jednobunkové miesto.

Čo je to nebezpečná huba?


Na prvý pohľad predstavujú kolónie tmavej skupiny iba estetické ťažkosti, ktoré pred hosťami spôsobujú začervenanie. Ale to je len polovica problémov, hlavným nebezpečenstvom sú plesňové spóry, ktoré sa môžu voľne pohybovať vo vzduchu, ktoré dýchajú všetci obyvatelia bytu.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Plesňové spóry môžu spôsobiť zdravotné problémy, ako napríklad:
 • astmatické záchvaty, ako aj choroby horných dýchacích ciest;
 • alergické reakcie vo forme vyrážok a podráždenia kože;
 • zhoršenie celkového zdravia;
 • znížená imunita.

Malé deti sú obzvlášť citlivé na infekciu hubou, ktorá môže mať chronické choroby na celý život.

Metódy ničenia húb


Čo veda a technológia v boji proti plesniam nevynašli: chemické roztoky, špeciálne injektáže, dezinfekčné prostriedky. Z osobnej skúsenosti však poviem, že všetky tieto lieky majú veľa nevýhod:
1. Vysoké náklady - dobrá zálievka stojí cenu dlaždice samotnej, takže by ste mali dať značné množstvo peňazí na boj proti hubám.
2. Detergenty (protiplesňové) nemajú dlhú dobu platnosti a do niekoľkých týždňov od ich aplikácie sa obrázok opakuje rovnako, čo ich núti, aby znova investovali peniaze na nákup takéhoto agenta.
3. Chemická dezinfekcia, ktorú vykonávajú odborníci, vás núti opustiť svoj domov na dlhú dobu, čo tiež spôsobuje nepríjemnosti. Navyše, takáto služba je drahá a nie dlhodobá.
Prestaňte pestovať huby!

Po prečítaní veľa literatúry a po prečítaní toho, čo sa zaoberám, mi napadlo skvelý nápad pokúsiť sa zničiť hubu sám. Keďže na tento postup nie sú žiadne špeciálne peniaze, poviem vám o najúspornejšej a dlhodobej metóde boja proti hubám.
Hlavným cieľom mojej práce nie je ničenie húb, ale aj zabránenie ich opätovného objavenia sa na dlaždiciach a spojoch medzi nimi.
Takže pre celý proces budete potrebovať pár vecí:
 • hasené vápno (za cent, ktoré si môžete kúpiť v každom železiarstve);
 • akýkoľvek prací prášok;
 • sklenená nádoba (v mojom prípade pravidelná 500 ml nádoba);
 • gumené rukavice;
 • gázový respirátor;
 • stará zubná kefka;
 • tenká kefa na maľovanie (je lepšie vziať to najťažšie).

Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Prvou fázou práce je odstránenie huby. Za týmto účelom zoberte 2 lyžice prášku, nalejte horúcu vodu (250 ml), dobre premiešajte a nechajte stáť 5 minút.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Potom musíte nasadiť respirátor a rukavice a ponoriť zubnú kefku do mydlovej vody, prejsť všetkými švami a dôkladne vyčistiť špinu.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Podľa počtu čiernych prúžkov je možné vyhodnotiť, do akej miery sa naočkuje dlaždica a do akej miery je nebezpečná pre život. Po vyčistení všetkých švov musíte všetko nechať tak, ako je, 30 minút a potom celú dlaždicu umyte čistou mäkkou handričkou.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Druhý stupeň je sušenie. Po vyčistení by dlaždice a švy mali dobre uschnúť. Najlepšie je otvorenie okien alebo zapnutie kapoty. Na úplné vyschnutie stačí dve hodiny vetrania.
Tretia etapa je injektáž.Keď som vo svojej praxi mnohokrát použil všetky druhy zálievok typu Ceresit a ich analógy, bol som prekonaný zármutkom, ktorý prišiel už druhý týždeň po procese utesnenia spojov. Drahá zložka odpadla z plánovaného miesta a príbeh s hubou sa opakoval viackrát.
Keď som sa z literatúry dozvedel, že huba nežije v alkalickom prostredí, rozhodol som sa utrieť kĺby obyčajným haseným vápnom a výsledok prekročil všetky moje očakávania. Aby ste to dosiahli, musíte riediť vápno v pomere 1: 1 vodou, nechajte stáť 10 minút a pomocou bežnej kancelárskej kefy naneste roztok na švy.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Potom otvorte okno alebo priehradku a nechajte ju dobre otvorenú. Po vyschnutí dlaždíc musíte na keramickom povrchu odstrániť zvyšky vápna, čo nie je ťažké robiť pomocou mäkkej handričky a kyseliny citrónovej zriedenej vo vode.
Ako sa zbaviť huby na dlaždici

Výsledok je vynikajúci, švy sú biele a krásne, najväčšou výhodou je však to, že nezmočia a neprispievajú k tvorbe húb. Aj v kúpeľni, kde sa celá rodina denne kúpa, zostávajú švy biele a bez húb po dlhú dobu.
Vďaka tejto jednoduchej metóde stačí raz za rok úplne vyčistiť švy medzi dlaždicami umývacím roztokom a utrieť vápnom a na huby môžete zabudnúť navždy! Lacný a veselý, a čo je najdôležitejšie, veľmi efektívny!
Ako sa zbaviť huby na dlaždici
Komentáre (0)

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky