Urob si sám
Hlavné triedy, pokyny, užitočné tipy, recepty.
» »Lávová lampa

Na výrobu žiarovky budete potrebovať: sklenenú valcovú nádobu s dobre priliehajúcim vekom; základný materiál (drevo, kov, plast); držiak žiarovky; žiarovka 25 W; ricínový olej; farbivo rozpustné v tukoch a nerozpustné vo vode a alkohole (môžete vyskúšať olejomaľby); alkohol (90 - 96 stupňov).
Dno môže mať ľubovoľný tvar a je vyrobené z akéhokoľvek materiálu. Sklenená nádoba a pod ňou ukrytá žiarovka sú pripevnené k základni. do bočných stien sa vyvŕta niekoľko otvorov na ochladenie konštrukcie. Najskôr sa kvapalina zafarbí mastným základom. Nalejte ju do sklenenej nádoby, kde už bola naliata zmes vody a alkoholu. V hornej časti nádoby by mal zostať malý priestor, ktorý sa naplní, keď tekutina expanduje z ohrevu. Ak sa mastná tekutina okamžite objaví, musíte zmeniť hustotu tekutín na báze vody pridaním alkoholu. Skontrolujte, či žiarovka funguje, vyhrievaním spodnej časti nádoby. Ak je to potrebné, pridajte viac alkoholu alebo vody (pridanie alkoholu vedie k poklesu a voda - zvýšenie hustoty vodného roztoku). Ak lampa funguje uspokojivo, viečko pevne utesnite (na lepidlo).
Teraz zostáva zostať všetky časti, vložte sklenenú nádobu do základne a zapnite lávovú lampu.


Tu je ďalší recept:

Lávová lampa je vysoká sklenená nádoba, v ktorej sa pohybuje záhadná hravá zmes jasných tekutín a pevných materiálov. Existujú lávové žiarovky so iskrami. Keď je lampa zapnutá, zmes vo vnútri sa zahrieva a dochádza k pohybu týchto rôznych častíc, čo vytvára nepopísateľný efekt jasného surrealistického tanca. Veľmi krásna vec.
Môžete sa pokúsiť vyrobiť lávovú lampu doma, nie je však skutočnosťou, že bude mať rovnakú kvalitu a krásu, ako sa vyrába profesionálne. Snahou však nie je mučenie.
Tu je to, čo potrebujete na výrobu lávovej lampy
1. Sklenená vysoká valcová nádoba
2. Voda
3. Farebné jasné predmety, pokiaľ možno malé a ľahké
4. Rastlinný olej
5. Študentské kryštály. Môžete použiť soľ alebo cukor.
6. Parafín
7. Žiarovka
Výrobný proces
Naplňte sklenenú nádobu do polovice vodou, pridajte trochu tekutého parafínu a hodte do niekoľkých viacfarebných malých predmetov
Pridajte olej do zmesi a počkajte, kým sa oleje a voda úplne neoddelia.
Potom pridajte štipku zvolených kryštálov.
Teraz položte nádobu na žiarovku a sledujte ju. Účinok je úžasný.

Tretí recept:


Žiarenie tejto žiarovky je skutočne čarovný pohľad. V jej sklenenej nádobe sa vytvárajú veľké, jasne zafarbené bubliny, ktoré sa neustále pohybujú a vytvárajú hru svetla.

Princíp tohto „tajomného“ javu je nekomplikovaný. V sklenenej nádobe sú dve nemiešateľné kvapaliny - jedna na báze vody (s prídavkom alkoholu), druhá na mastnú. Pri izbovej teplote je hustota olejovej kvapaliny mierne vyššia ako hustota vodnej. Kvapalina na vodnej báze sa nedá ľahko natierať ani zafarbovať, kvapalina na báze oleja je natretá jasnou farbou. Sklenená nádoba je namontovaná na základni, vnútri ktorej je umiestnená elektrická žiarovka osvetľujúca obsah nádoby cez priehľadné dno. Zároveň žiarovka zahreje tekutiny. Kvapalina na báze oleja, ktorá sa nachádza pri dne nádoby pri izbovej teplote, sa pri zahrievaní rozťahuje a stúpa vo veľkých bublinách. Na povrchu ochladzuje a klesá.Tento jednoduchý fyzikálny jav vytvára vtipný pohyb a hru svetla.

Podobné žiarovky bolo možné vidieť na VDNKh v pavilóne Electronics. Neustále vzbudzovali záujem návštevníkov. Ako vidíte, princíp činnosti lampy je jednoduchý, môžete to urobiť sami.


Čo potrebujete na sklade. Na výrobu žiarovky budete potrebovať: sklenenú valcovú nádobu s dobre priliehajúcim vekom; základný materiál (drevo, kov, plast); držiak žiarovky; Žiarovka 25 W; ricínový olej; farbivo rozpustné v tukoch a nerozpustné vo vode a alkohole (môžete experimentovať s olejomaľbami); alkohol (90 - 96 stupňov).

Tvorba základne. Môže mať ľubovoľný tvar a môže byť vyrobený z akéhokoľvek materiálu. Sklenená nádoba a pod ňou ukrytá žiarovka sú pripevnené k základni. Do bočných stien sa vyvŕta niekoľko otvorov na ochladenie.

Príprava tekutín. Najskôr natrite tekutinu na báze tuku farbou požadovanej farby. Nalejte ju do sklenenej nádoby, kde už bola naliata zmes vody a alkoholu. V hornej časti nádoby by mal zostať malý priestor, ktorý sa naplní, keď tekutina expanduje z ohrevu. Ak sa mastná tekutina okamžite objaví, zmeňte hustotu vody na báze pridaním alkoholu. Otestujte, či lampa funguje, vyhrievaním spodnej časti nádoby. Ak je to potrebné, pridajte viac alkoholu alebo vody (pridanie alkoholu vedie k poklesu a voda - zvýšenie hustoty vodného roztoku). Ak lampa funguje uspokojivo, veko pevne prikryte (lepidlom).

Teraz zostáva zostať všetky časti, vložte sklenenú nádobu do základne a nakoniec zapnite „magickú lampu“.

Majte dobrý experiment!

Komentáre (18)
 1. DirectHands
  #1 DirectHands hostia 19. marca 2011 05:35
  2
  Záleží na hrúbke steny cievy?
 2. NOTFRONT
  #2 NOTFRONT hostia 19. marca 2011 09:22
  1
  výhodne nie je tenšia ako 0,5-litrová fľaša.
 3. feelloff
  #3 feelloff hostia 20. marca 2011 14:02
  2
  Včera som si kúpil lávovú lampu. Vyladilo sa šesť sonetov. Veľmi sa bojím!

  [Stred][/ center]

  Tu je rozobraný, nič komplikovaný:

  [Stred][/ center]

 4. Denisov
  #4 Denisov hostia 26.5.2011 09:59
  4
  1 ďalší spôsob:
  ingrediencie na nalievanie do banky: 1. Parafín (možno taviť farebnými sviečkami)
  2. Glycerín (dá sa kúpiť v lekárni, ale vzal som si zo školského laboratória 1 jar)
  parafín v glyceríne sa topí, ale ak je zahrievaný, vznáša sa na povrch, potom ochladením klesá.
 5. madelavalamp
  #5 madelavalamp hostia 6. januára 2012 20:55
  4
  Podľa popisu navrhovaného v článku som tu vyrobil lávovú lampu:
  [Stred][/ center]
 6. Dogot
  #6 Dogot hostia 7. júna 2012 20:05
  0
  Otázka: Ktorý alkohol je lepšie použiť na prípravu lávovej lampy na báze alkoholu, technického (metanolu) alebo etylalkoholu?
 7. SamoDelkin
  #7 SamoDelkin hostia 2. júla 2012 14:41 hod.
  0
  Denisov, vyskúšali ste svoju metódu?
 8. SamoDelkin
  #8 SamoDelkin hostia 2. júla 2012 14:45
  0
  Denisov, a vyskúšali ste svoju metódu?
 9. Pesik1
  #9 Pesik1 hostia 10. decembra 2012 12:37
  0
  Snažil som sa robiť vodu, alkohol a ricínový olej. Alkohol sa rozpustil vo vode a oleji a olej sa opäť vynoril. Je to všeobecne taký vtip, že sa používa ricínový olej, v ktorom sa rozpúšťa alkohol? Prečo brať slnečnicu, nerozpúšťa vodu, ani alkohol.
 10. Pesik1
  #10 Pesik1 hostia 10. decembra 2012 12:43
  0
  A o parafínovej lampe s olejom. Parafín je omnoho ľahší ako olej a bude sa vznášať na vrchole. Je pravda, že som niekde čítal o ťažkom vosku, ktorý má vysokú hustotu.
 11. pec
  #11 pec hostia 15. apríla 2013 02:09
  1
  Citácia: Denisov
  parafín v glyceríne sa topí, ale ak je zahrievaný, vznáša sa na povrch, potom ochladením klesá.

  hustota glycerolu 1,26 hustota parafínu 0,8 - 0,9 parafín bude veľmi dobre plávať v glyceríne a netreba klamať :)
  parafín sa topí v oleji, ale po zahriatí sa v ňom rozpustí, infekcia))
 12. xu
  #12 xu hostia 27. augusta 2013 23:05
  0
  závisí od toho, akú koncentráciu má užívať glycerín. ak užijete najnižšiu koncentráciu, potom parafín v nej nebude vznášať, ale rovnako klesá.
 13. Ljudmila
  #13 Ljudmila hostia 30. november 2013 01:30
  0
  Prosím, povedzte mi, prečo lampa zhasla presne pri zapnutí. Nesvieti v modrej, ale v tmavo červenej farbe? ale spodná časť je stále modrá?) vďaka
 14. Oleg
  #14 Oleg hostia 12. apríla 2014 17:13
  4
  Povedzte mi, prosím, na dlhú dobu používali lampu, v ktorej boli iskry. po dobu 4 rokov vyhorel. stal sa takmer bielym (tekutým). Môžem znova pridať olejovú maliarsku farbu, aby som dosiahol jasnú farbu
  ďakujem
 15. tanya
  #15 tanya hostia 3. september 2014 21:35
  1
  Moja tekutina vyhorila v žiarovke, bola modrá, stala sa priehľadnou. Ako môžem obnoviť farbu, ktorá sa s ňou stretla? Povedzte mi, prosím !!!
 16. Petka
  #16 Petka hostia 29.03.2015 14:30
  0
  Chlapci, prosím, povedzte mi, kde môžete získať alkohol 90 - 96 stupňov, vďaka vopred!
 17. Sirozha
  #17 Sirozha hostia 30. júla 2015 12:06
  0
  [b] Petka [/ b],
  Tam, kde sa predávajú drogy, existuje alkohol. Ak ho nebudete piť, budete otrávení.
 18. Sergei
  #18 Sergei hostia 20. novembra 2015 16:43
  0
  [b] Sirozh [/ b],
  Nepáči sa mi, lekáreň už dlho nepredáva metylalkohol ... predáva sa iba etyl ...)))))))))))))

Prečítajte si tiež

Chybové kódy pre práčky