Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Który frez przejmie łożysko
Czasami zachodzi potrzeba rowkowania zewnętrznego pierścienia łożyska wzdłuż średnicy lub końca. Biorąc pod uwagę wysoką twardość stali łożyskowej, który nóż należy wybrać do tej operacji na tokarce?
Który nóż przejmie łożysko

Trochę teorii ...


Po hartowaniu, a następnie odpuszczaniu w niskiej temperaturze, twardość stali łożyskowej powinna wynosić co najmniej HRC 62. Ponadto zawiera ona około 1% węgla i 1,5% chromu, co zapewnia jakość hartowania stali łożyskowych w całej objętości produktu.
Hartowanie tego metalu odbywa się w temperaturze 830 ° C w oleju, a następnie odpuszczanie przez co najmniej dwie godziny w temperaturze 160 stopni Celsjusza.
Oczywiste jest, że nie każde narzędzie będzie w stanie przetwarzać stal łożyskową o powyższych właściwościach. Na przykład twardość stali narzędziowych klasy P6M5K5, P9, P9M4K8, P18 wynosi nie więcej niż HRC 59, a gatunki U7, U8, U10, U12, P6 zależą od reżimu odpuszczania po hartowaniu w zakresie od HRC 59 do HRC 63.

Testowanie noża


Biorąc pod uwagę, że niektóre stale narzędziowe, mające mniejszą lub porównywalną twardość, wyraźnie nie nadają się do obróbki łożysk, postaramy się użyć dwóch frezów do tych celów: ze stali T15K6 i wkładki wtykowej (inne nazwy: borazon, cubonit, kingsongite, kiboryt).
Aby dokładniej zainstalować ostrzony nóż w uchwycie narzędzia, „przecinamy” jego podstawę i mocujemy pierścień łożyskowy w uchwycie obrabiarki tak precyzyjnie, jak to możliwe, w pochyleniu.
Który nóż przejmie łożysko

Który nóż przejmie łożysko

Spróbujemy przetworzyć powierzchnię czołową pierścienia z prędkością 315 obrotów na minutę w kilku przejściach z minimalną grubością usuwania wiórów i bez użycia płynu tnącego (chłodziwa).
Który nóż przejmie łożysko

Wizualnie jakość obróbki wygląda całkiem dobrze, ale nóż jest tępy i wymaga nowego ostrzenia.
Który nóż przejmie łożysko

Po raz drugi podczas ostrzenia noża główny kąt jest ujemny, używamy chłodziwa i zmniejszamy prędkość obrotu wkładu z 315 do 250 obr./min. Stosujemy również, po raz pierwszy, minimalny przepływ.
Który nóż przejmie łożysko

Który nóż przejmie łożysko

Na pierwszy rzut oka powierzchnia obróbki wygląda dość gładko, ale frez ponownie zawiódł, a jednocześnie nie tylko zmatowiał, ale ostrze płytki zostało wyszczerbione.
Który nóż przejmie łożysko

Teraz wypróbuj nóż z wkładką Elbor z prędkością 315 obrotów na minutę bez użycia płynu chłodzącego.
Który nóż przejmie łożysko

Przetwarzamy wewnętrzne i boczne powierzchnie pierścienia łożyska za pomocą kilku przejść.
Który nóż przejmie łożysko

Który nóż przejmie łożysko

Powierzchnie potraktowane kolcem wyglądają bardzo wysokiej jakości, a sama wkładka wcale nie ucierpiała, chociaż wióry i szczeliny są widoczne w niektórych miejscach na metalowej ramie.
Który nóż przejmie łożysko

Który nóż przejmie łożysko

Spróbujmy po trzecim przeszlifowaniu użyć frezu T15K6 przy niskiej prędkości 115 obr / min, ponieważ średnica pierścienia łożyskowego wynosi nadal 105 mm. Ale już na samym początku rowka płyta tnąca uległa uszkodzeniu - trzeba ją odciąć i operację należy zatrzymać.

Wnioski


Jeśli tylko nie natrafiliśmy na wadliwy frez T15K6, to oczywiście nie nadaje się do obróbki stali łożyskowej w każdych warunkach skrawania.
Kolejną rzeczą jest nóż z wkładką z kolanka.Zapewnił jakość przetwarzania, a jednocześnie w ogóle nie ucierpiał.
Który nóż przejmie łożysko

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (2)
 1. Oleg Goryunov
  #1 Oleg Goryunov Odwiedzający 17 sierpnia 2019 14:05
  0
  Istnieją jeszcze bardziej nowoczesne materiały ceramiczne do obróbki metalu o twardości ponad 70-80 jednostek Rockwella: są to VOK-60 i VOK-72, a najbardziej odporny jest heksonit, mogą nawet przetwarzać twarde stopy.
 2. Gość Wiktor
  #2 Gość Wiktor Goście 18 sierpnia 2019 11:59
  0
  Jest cicho przetwarzany przez frez T5K10. Przy niskich prędkościach i paszy.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek