Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Połączenie metalowych nitów
Elektryczne spawanie nitów jest szeroko stosowane w przemyśle do łączenia cienkich konstrukcji z blachy. Do celów domowych często łatwiej jest gotować ze zwykłym szwem, ale są wyjątki. Spawanie punktowe może być konieczne do samodzielnej naprawy samochodu, stalowej osłony furgonetek, pawilonów itp. Jednak na tle niskiej popularności tej metody spawania niewiele osób jest z nią zaznajomionych, dlatego należy rozważyć ją bardziej szczegółowo.
Połączenie metalu z nitami

Spawanie przed otworem


Dla początkującego spawacza, aby uzyskać niezbędne doświadczenie, warto zacząć robić nity elektryczne ze wstępnym wierceniem otworu w górnej blachy. Podczas spawania stali o grubości 3 mm jej średnica powinna wynosić 6-9 mm.
Połączenie metalu z nitami

Elektrodę przykłada się do dolnego przedmiotu obrabianego przez otwór w górnym arkuszu. W przypadku zastosowania cienkiej stali jego zapłon powinien rozpocząć się od środka, a następnie powoli przesuwać i kontynuować osadzanie metalu na krawędzi, poruszając się w kółko w górę. Na grubym metalu z dużym otworem musisz rozpalić elektrodę na krawędzi, a podczas poruszania się po okręgu czasami przesuń się na środek.
Połączenie metalu z nitami

Połączenie metalu z nitami

Aby uzyskać niezawodny nit, musisz przestrzegać kilku zasad:
 • Aby szybko nagrzać dolny przedmiot, lepiej ustawić prąd 110A na spawarce.
 • Umieść co najmniej 2 nity, aby zapobiec skręceniu łączonych części.
 • Mocno ściśnij cienkie elementy razem, aby zapobiec przypaleniu górnego metalu;
 • Im wyższy przekrój metalu, tym większa średnica otworu do montażu nitu.
 • Nit jest ustawiany na raz bez przerw. Dzięki temu cały żużel gromadzi się na górze i można go przewrócić, uzyskując schludny grzyb.

Montaż elektrycznego nitu poprzez wypalenie bez otworu


Mając pewne doświadczenie w spawaniu szwów, możesz natychmiast spróbować położyć nity elektryczne bez wiercenia górnej blachy. Ta metoda jest odpowiednia do zgrzewania punktowego cienkich blach. Elektroda jest przymocowana do złącza i utrzymywana do charakterystycznego dźwięku wypalenia górnej części. Gdy tylko arkusz się przepali, konieczne jest powolne podniesienie elektrody, osadzając metal, aby zamknąć powstały otwór.
Połączenie metalu z nitami

Połączenie metalu z nitami

Do nakładania nitów elektrycznych na cienki metal można stosować elektrody rutylowe. W przypadku poważniejszych przedmiotów lepiej nadaje się powłoka główna. Jeśli wykonane zostaną co najmniej 2 nity, połączone części nie będą mogły się zerwać w żadnym kierunku uderzenia. Gotowanie za pomocą nitów jest szybsze i bardziej ekonomiczne pod względem zużycia elektrody, więc metoda jest naprawdę przydatna.
Połączenie metalu z nitami

Połączenie metalu z nitami

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (2)
 1. Gość Yuri
  #1 Gość Yuri Goście 16 sierpnia 2019 15:50
  1
  Do spawania cienkich metali lepiej jest stosować spawanie za pomocą zwykłej podkładki. Wkładamy podkładkę na górny arkusz, przez jego otwór wypalamy cienki arkusz i wypełniamy otwór podkładki metalem. Takie połączenie jest znacznie bardziej niezawodne.
 2. Gość Eugene
  #2 Gość Eugene Goście 17 sierpnia 2019 06:53
  0
  Ogólnie jest to prawda, ale istnieją niuanse. Wykonuje się do 2 mm bez wiercenia otworów. Cóż, nie powinno być dźwięku wypalania górnej części, ponieważ oznacza to, że części nie są mocno ściśnięte, a to oznacza, że ​​jakość będzie wątpliwa.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek