Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie
Po wielu przemiałach zęby piły do ​​metalu tracą swój kształt, stają się mniejsze i stają się nieskuteczne. Czy naprawdę będziesz musiał kupić nowe narzędzie do piły? Ale dzięki temu możesz poczekać i spróbować wyciąć nowe zęby na starej piłie, po ostrzeniu, która będzie ponownie gotowa do pełnej pracy.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Będzie potrzebować


Oprócz starej piły do ​​drewna ze zużytymi zębami będziemy potrzebować do naszych celów:
  • urządzenie do cięcia zębów (zszywacz);
  • młot;
  • szlifierka lub ściernica;
  • plik trihed;
  • zacisk do trzymania piły podczas ostrzenia;
  • mały gęsty karton.

Konstrukcja zszywacza


Możesz to zrobić samemu w warsztacie domowym. Główne węzły przecinające zęby to matryca z przelotową szczeliną o trójkątnym kształcie, w planie przypominającym kształt zęba piły. Dziurkacz wchodzący w matrycę może obracać się wokół swojej osi.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Aby wyrzeźbić zęby o różnych wysokościach, można regulować nacisk, który można przesunąć na jedną lub drugą stronę, co prowadzi do zmiany głębokości, a tym samym wysokości zęba. Jest to możliwe dzięki wydłużonym otworom i śrubom, które mocują ogranicznik do podstawy zszywacza.
Matryca i stempel powinny pasować do siebie z minimalnym, ale gwarantowanym luzem. Krawędzie robocze (tnące) tych dwóch części muszą wynosić 90 stopni.

Jak korzystać ze zszywacza


Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Nasze narzędzie jest niezwykle proste. Niemniej jednak, aby przetestować wydajność zszywacza, zdobyć umiejętności i pewność w pracy z nim, niewielki trening nie zaszkodzi.

Cięcie zębów na tekturze


Aby to zrobić, zainstaluj zszywacz na solidnej i masywnej powierzchni, podnieś stempel i pod nim na matrycy, aż do zetknięcia się z ogranicznikiem, instalujemy arkusz tektury. Następnie opuszczamy stempel na powierzchnię kartonu i przykładamy jeden ostry cios w tyłek stempla. Rezultatem jest wycięcie.
Przesuwamy karton o jeden krok w prawo lub w lewo i powtarzamy operację. Wyciągamy materiał spod ciał roboczych zszywacza i widzimy profil zęba otoczony dwoma wycięciami. Kontynuując procedurę cięcia, możemy uzyskać wymaganą liczbę zębów. Tutaj kończy się nasz trening.

Ścinanie zębów na starym brzeszczocie


Zaczynamy od usunięcia starych zębów. Można to zrobić za pomocą szlifierki lub ściernicy. Rezultatem powinna być linia prosta, która posłuży jako podstawa do cięcia nowych zębów.
Ostatnim razem ustawiliśmy zszywacz na masywnej podstawie: kawałku szyny, kowadle, metalowym naleśniku itp. Z góry oczywiście ustalamy głębokość i kąt cięcia, który zależy od rodzaju piły i jej rozmiaru.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Uwaga! Jeśli tniemy zęby tylko z jednej strony ostrza, wówczas jego metal, który ma elastyczność, poprowadzi w jednym kierunku, a pod koniec pracy przybędzie łukowaty kształt. Aby temu zapobiec, konieczne jest wycięcie 3-4 zębów po jednej stronie ostrza, obrócenie go i przecięcie tej samej liczby zębów po drugiej stronie.
Instalujemy metalową blachę między matrycą a stemplem aż do ogranicznika w ograniczniku i trzymając go jedną ręką, młotkiem przykładamy jeden ostry cios w kolbę stempla młotkiem.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Przesuwamy ostrze o jeden ząb i powtarzamy operację ponownie.Co więcej, nie martw się, że podstawa wgłębień między zębami jest zaokrąglona: w trakcie ostrzenia przyjmą niezbędny kształt.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Ostrzenie nowych zębów starej piły


W tym celu tradycyjnie używamy pilnika trójdzielnego, ale aby nie uszkodzić sąsiednich zębów, szlifujemy jedną z jego powierzchni na szmerglu. Ponadto taka innowacja umożliwia utworzenie niezbędnej geometrii dna (podstawy) wnęki między zębami.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Do ostrzenia piły wygodnie jest użyć drewnianego zacisku, który składa się z dwóch klinów - szerokiego i wąskiego. Szeroki ma możliwość obracania się na dwóch pinach. Pod jego przednią częścią znajduje się brzeszczot, a wąski klin jest wsuwany od strony krawędzi spływu, dzięki czemu szeroki klin dociska ostrze do podstawy naszego urządzenia.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Ząb musi być naostrzony nie od dołu do góry, aby metal nie owijał się wokół krawędzi zęba, ale raczej od góry do dołu, wówczas metal jest po prostu odcinany, a krawędź zęba staje się ostra.
Jak wycinać i szlifować nowe zęby na starej piłie

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (0)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek