Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Ostrzenie siekiery do poziomu maszynki do golenia
Topór w gospodarce prywatnego domu jest jednym z najbardziej niezbędnych narzędzi. Wykonuje dużo pracy, a niektórzy nie myślą bez niego i życia. Jak zrobić idealne ostrzenie siekiery do poziomu maszynki do golenia? A jakie narzędzie robią dzisiaj?
Oczywiście nie mówimy o prostym pasku ściernym, a nawet o szmerglu. Wszyscy to wiedzą, a wyjaśnienie, jak korzystać z takiego narzędzia, nie jest tego warte. Ale szlifierka kątowa ze specjalnymi tarczami ściernymi może zainteresować rzemieślników, którzy obawiają się o stan swoich zapasów.
Ostrzenie siekiery

Oczywiście metoda ostrzenia narzędzia do przekłuwania za pomocą szlifierki kątowej lub szlifierki nie jest nowa. Ale efekt pracy tych dysków jest interesujący. Dla czystości eksperymentu spróbujemy posiekać metalowe przedmioty siekierą, na przykład niepotrzebnym plikiem. Oczywiście ostrze większości osi nie jest przeznaczone do cięcia metalu. Bardziej interesujące będzie zrobienie tego po wyostrzeniu.

DIY ostrzenie siekiery


Mamy więc głębokie nacięcia, a nawet wgniecenia na ostrzu, których nie każdy szmer może wyprostować. W takich przypadkach osie są nazywane „zabitymi” i przypisywane mniej odpowiedzialnej pracy, jako przestarzałe narzędzie.
Ostrzenie siekiery

Wypełniamy dyszę montażową dysków w uchwycie zaciskowym szlifierki kątowej i próbujemy obrabiać ostrze tarczą gruboziarnistą.
Ostrzenie siekiery

Efekt jest zauważalny natychmiast po kilku minutach leczenia. Na uwagę zasługuje kolejny szczegół - ze względu na włóknistą strukturę powierzchni roboczej takie dyski są w stanie usunąć ciepło i praktycznie nie ogrzewają powierzchni, w przeciwieństwie do zwykłych ściernych.
Ostrzenie siekiery

Wybierając podstawowe nierówności ostrza, możesz wymienić dysk na mniejsze ziarno. Podstawowe ostrzenie jest na tym zakończone, będziemy kontynuować na pasku ściernym.
Ostrzenie siekiery

Wielkość ziaren takich prętów mielących powinna wynosić od 300 do 3000. Potrzebujemy blisko wartości końcowej. Wlej na niego kilka kropli rozpuszczalnika lub nafty, które zawierają domieszkę oleju, i zacznij pocierać ostrzem siekiery okrężnymi ruchami.
Ostrzenie siekiery

Ostrzenie siekiery

W takim przypadku konieczne jest kontrolowanie nachylenia i równomierności fazowania na całej szerokości powierzchni roboczej. Wykonujemy tę procedurę, zmieniając na przemian boki ostrza.
Po tym, jak metalowa powierzchnia jest całkowicie wolna od zadrapań, nacięć i innych wad, tylko najdrobniejsze zadziory utworzone przez ziarno ścierne pozostaną na krawędzi ostrza. Pasek skóry umocowany na drewnianym drążku pomoże się go pozbyć. Mistrzowie zalecają smarowanie go pastą GOI.
Ostrzenie siekiery

Przechodzimy wzdłuż niego, odsłaniając ostrze do samej krawędzi, i przesuwamy topór od krawędzi paska do siebie. Wykonujemy takie ruchy 25 razy z każdej strony siekiery, aż bardzo mały zadzior spadnie na powierzchnię skóry.
Po takim ostrzeniu możesz nie tylko wyciąć arkusz papieru o wadze toporem, ale także wyciąć nim metal!
Ostrzenie siekiery

Ostrzenie siekiery

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (11)
 1. Gość Yuri
  #1 Gość Yuri Goście 14 maja 2019 18:54
  13
  Pytanie brzmi: po co ostrzyć siekierę jak brzytwę? Powinna być dobrze cięta, a nie cięta. Jest do tego inne narzędzie, a stal to nie to samo. Amerikosos nie ma nic wspólnego z nudą, nie potrzebujemy tego.
  1. Akril
   #2 Akril Odwiedzający 17 maja 2019 20:14
   0
   Zwłaszcza nie dlatego, jeśli sieka drewno, ale ścina gałęzie. Ale do grafiki na drewnie wystarczy tylko takie ostrzenie i fajny topór, aby utrzymać go przez długi czas.
 2. Gość Vladimir
  #3 Gość Vladimir Goście 14 maja 2019 20:23
  2
  Jaki metal Posiekał ołowianą kulę ?! O co w tym wszystkim chodziło ...
 3. Damian
  #4 Damian Goście 15 maja 2019 14:14
  7
  Axe robi dwie rzeczy
  - Drewno opałowe jest siekane, nie jest wymagane dobre ostrzenie, geometria działa, rozszczepiając kłodę na włókna.
  -Ruby. W tym sensie, aby wyciąć drążek, powalić drzewo (i łatwiej jest je piłować!), Aby dokręcić, wyciąć rowki, na przykład .. Tutaj ostrzenie jest konieczne i ważne, ale nie ostre jak brzytwa. Golenie - po wyciągnięciu wiertła na osiołku i pasku goli się.
  Krótko mówiąc, tuftologia ma tutaj charakter ciągły.
  1. Akril
   #5 Akril Odwiedzający 17 maja 2019 20:12
   1
   1. Drewno opałowe jest siekane tasakiem, ale nawet taki topór z tępym kątownikiem wymaga ostrzenia. Ktokolwiek z nimi rąbał drewno, wie.
   2. Podczas siekania, ciągnięcia i strugania zwykłym toporem ostrzenie jest tym bardziej konieczne. Może oczywiście nie do poziomu maszynki do golenia, ale przyjemniej jest to robić za pomocą zaostrzonego narzędzia. Jest napisane o zadziorach, jest „naciągane” na kawałek skóry z pastą GOI i po prostu się nie goli, to fałszywy pomysł na ostrzenie. Goli czyste ostrze i tylko to!
 4. Denis
  #6 Denis Goście 17 maja 2019 15:18
  3
  topór musi być ostry! dobrze zrobione!
 5. Gość Siergiej
  #7 Gość Siergiej Goście 20 maja 2019 12:40
  2
  Głupi topór leci z drzewa, ręka boli i po prostu rozwściecza. Narzędzie musi być ostre, zgadza się!
 6. Eugene
  #8 Eugene Goście 20 maja 2019 16:04
  0
  Fajnie ... Ale dlaczego?!
  1. Akril
   #9 Akril Odwiedzający 20 maja 2019 17:03
   0
   A potem tak, że głowa myślała, a ręce nie bolały mrugnięcie
 7. pobejali
  #10 pobejali Goście 23 maja 2019 20:51
  0
  a gdzie jest siekiera ???)
 8. Aleksandrow
  #11 Aleksandrow Goście 29 maja 2019 15:57
  0
  Ogólnie tak było, znalazłem topór cara ze znaczkami - oddałem go towarzyszowi, ona jest mistrzem w kawałkach drewna. Odnowił, włożył topór i pojechał z nim na zawody. W nocy chwalił się pokazaniem siekiery. Jedna z firm - zaczęła na nim grać, pokazując swojej maczetce jedną bardzo znaną firmę, oferując w interesie trafienie go ostrzem topora i przyjrzenie się wynikowi. Towarzysz mówi, że szkoda siekierą, ale zgodził się, z całym tym narkotykiem, przeciąć ostrze. Rezultat - zaskoczył wszystkich, ale przede wszystkim rozczarowanie właściciela maczety - na ostrzu pojawiło się wycięcie o przyzwoitej głębokości, a przynajmniej coś na siekierze.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek