Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Sprężarki tłokowe do lodówki - rodzaje i zasady działania
Większość nowoczesnych domowych lodówek i zamrażarek jest wyposażona w optymalne pod względem wydajności i zużycia energii sprężarki tłokowe, a także w komponenty ergonomiczne (hałas, możliwość konfiguracji, koszt sprzętu). Co znajduje się w sprężarce i jak działa układ chłodzenia? Jakie są cechy naprawy tych sprężarek? Zbierzmy to razem.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Kompletny zestaw i przeznaczenie elementów sprężarki tłokowej do lodówki


Jeśli zajrzysz za lodówkę, zobaczysz mały czarny metalowy zbiornik ze spłaszczonym kołnierzem, z którego wychodzi kilka rur. To jest kompresor. Jego obudowa jest szczelnie zamknięta, a miedziane rury wprowadzane są do krat chłodzących lodówki na tylnym panelu.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Wewnątrz obudowy znajduje się mechanizm instalacji sprężarki, składający się z silnika, cylindra tłokowego z przyległym zaworem, mocowań i rur miedzianych, owinięty ornatycznie wokół samej instalacji. W nowoczesnych sprężarkach są tylko trzy takie rury. Dwie z nich, znajdujące się w pobliżu, są odpowiedzialne za dostawę i powrót do systemu freonu, który stale krąży w systemie pod pewnym ciśnieniem. Ciśnienie to ma na celu stworzenie sprężarki.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Trzecia rura jest zwykle uszczelniona od końca. Znajduje się po przeciwnej stronie niż poprzednie, a przez nią system jest ładowany freonem. Ta rura prowadzi do plastikowego tłumika, wygładzając hałas dochodzący z freonu do obudowy.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Silnik sprężarki jest najczęściej asynchroniczny, składa się z pionowo ułożonych uzwojeń (stojana) i ruchomej zwory (wirnika), na końcu których wał korbowy jest zamocowany za pomocą łącznika lub korbowodu napędzającego tłok. Obudowa silnika jest zintegrowana z cylindrem sprężarki i jest umiejscowiona na niezależnym zawieszeniu czterech sprężyn, wygładzając wibracje silnika i czyniąc sprężarkę prawie cichą.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Podczas pracy sprężarki instalacja wraz z silnikiem nagrzewa się dość mocno, a jej temperatura w obudowie może osiągnąć około 100 stopni Celsjusza. Wynika to z wysokiego ciśnienia pompowanego przez sprężarkę w celu destylacji Freonu, w otoczeniu którego silnik jest zmuszony do pracy. W dolnej części obudowy znajduje się pewna ilość oleju mineralnego lub syntetycznego (około 200 gramów), który pod wpływem temperatury i ciśnienia zamienia się w aerozol i miesza się z czynnikiem chłodniczym i wchodzi do układu chłodzenia lodówki. Odśrodkowa pompa olejowa, która znajduje się wewnątrz wału wirnika, jest odpowiedzialna za dostarczanie oleju do łożysk, zaworów i tłoka zespołu sprężarki.
Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Przekaźnik rozruchowy wyposażony w czujnik temperatury znajduje się na zewnątrz obudowy sprężarki i wykonuje kilka bardzo ważnych funkcji:
 • Reguluje dostarczanie energii elektrycznej do sprężarki;
 • Odcina dopływ prądu do silnika sprężarki, który zablokował się w wyniku awarii, chroniąc uzwojenie stojana przed przegrzaniem i spalaniem. Po pewnym czasie następuje ponowne podanie, aw przypadku awarii działanie wyłączenie;
 • Chroni przewody przed pożarem w przypadku przegrzania grupy styków i podłączonych do niej przewodów. Niezwykle przydatna funkcja, ponieważ nadal występuje ogromna liczba pożarów domowych z powodu awarii pożaru instalacji elektrycznej.

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Ogólna zasada układu chłodzenia


W wyniku wysokiego ciśnienia pompowanego przez sprężarkę i zawory freon bardzo się nagrzewa, wpadając do rusztu skraplacza lodówki, który znajduje się na tylnej ścianie. Zmieniając swój stan agregacji, czyli przechodząc z pary do cieczy, czynnik chłodniczy przez rurkę kapilarną, co zmniejsza jego ciśnienie, wchodzi do chłodnicy wyparnej, w której ponownie zamienia się w parę. Cyklicznemu ruchowi freonu przez układ chłodzenia towarzyszy uwalnianie ciepła przez grill do otoczenia. A w chłodnicy wyparnej następuje chłodzenie, które jest następnie przenoszone do komory chłodziarki.

Praktyczne wskazówki


 1. Nie przechylaj ani nie przechylaj lodówki do pozycji poziomej. Przy nadmiernym przechyleniu mechanizm sprężarki może łatwo zsunąć się ze sprężyn amortyzujących niezależnego zawieszenia i nigdy więcej na nich nie stanąć. Po przywróceniu lodówki do pierwotnego położenia pionowego jednostka główna - sprężarka - będzie wymagała naprawy.
 2. W przypadku całkowitego braku rozruchu sprężarki należy przede wszystkim sprawdzić przekaźnik rozruchowy, grupę styków i przewód zasilający. Być może w ten sposób unikniesz naprawy serwisowej lodówki.
 3. Obudowa sprężarki, choć składa się z dwóch części, ale zwykle są one szczelnie zamknięte. Dlatego w przypadku wadliwego działania nie można tak łatwo określić wad samej instalacji sprężarki. Czasami trzeba nawet odciąć obudowę, szukając przyczyny awarii. W takich przypadkach bardziej racjonalne będzie zastąpienie urządzenia nowym.

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Sprężarki tłokowe do rodzajów lodówek i zasad działania

Jeśli chcesz samodzielnie zdemontować sprężarkę lodówki w domu, musisz zapewnić dobrą wentylację lub wentylację pomieszczenia, ponieważ pary freonu mogą być trujące. Dotyczy to szczególnie starych lodówek z czasów radzieckich. Naprawianie lodówki, wymiana filtra, wycinanie i lutowanie rur miedzianych, demontaż i naprawa sprężarki oraz tankowanie układu chłodzenia mają wiele niuansów, które sprawiają, że mądrzej jest powierzyć tę pracę profesjonalnym rzemieślnikom lub serwisowi posprzedażnemu.

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (2)
 1. Akril
  #1 Akril Odwiedzający 19 kwietnia 2019 11:54
  2
  Dobrze, a kampania, najcenniejsza w lodówce ... zapewnia jej drugie życie jako kompresor do warsztatu.
 2. Gość Siergiej
  #2 Gość Siergiej Goście 21 kwietnia 2019 19:28
  1
  Opary freonu są niebezpieczne tylko przy wysokim ogrzewaniu, ponad 400 stopni, ponieważ secrete fasgen. A w starych lodówkach stosowano Freon 12, który był również obecny (w przypadku ciśnienia) w aerozolu leczniczym (w leczeniu bólu gardła)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek