Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu
Możliwe jest, że potrzeba wykonania otworów sześciokątnych może pojawić się przy produkcji improwizowanych urządzeń lub naprawie wadliwego sprzętu. W tym celu istnieje na przykład szereg drogich narzędzi.
Aby nie wydawać pieniędzy, możesz sam spróbować wykonać osprzęt z podanymi funkcjami, dla którego musisz mieć co najmniej podstawowe umiejętności ślusarskie, a także zaopatrzyć się w niektóre narzędzia i materiały.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Będzie potrzebować


W nadchodzących pracach pomogą nam następujące narzędzia i urządzenia:
 • wiertarka lub wiertarka elektryczna;
 • wiertła o wymaganej średnicy;
 • elektromechaniczne koło szmerglowe;
 • imadło stołowe;
 • piła do metalu lub szlifierki;
 • zestaw przekładek (kawałki grubościennych rur o różnych długościach);
 • przedłużenie kołnierza imadła (kawałek odpowiedniej rury).

Aby wykonać wymagane narzędzie, rodzaj przeciągnięcia, używamy działającej części klucza imbusowego (klucza imbusowego, klucza Imbus) z działającą sekcją o odpowiednim przekroju. Służy do dokręcania i poluzowywania śrub o cylindrycznym łbie i sześciokątnym wgłębieniu.

Proces tworzenia narzędzia dla otworu sześciokątnego


Ten etap jest najbardziej odpowiedzialny i ważny, ponieważ jakość proponowanego sześciokątnego otworu w metalu będzie zależeć od niezawodności i dokładności wymiarowej planowanego przeciągnięcia.
Sekwencja pracy powinna być w przybliżeniu następująca:
1. Zazwyczaj klucze sześciokątne mają kształt litery L. Odetnij krótką część (uchwyt) poniżej wygięcia za pomocą piły do ​​metalu lub szlifierki.
2. Z płaskiej (roboczej) części tworzymy przedmiot o długości od 50 do 75 mm, w zależności od poprzecznego rozmiaru przyszłego narzędzia.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

3. Używając odpowiednich środków (koło szmerglowe, bardzo twardy pilnik) nadajemy obrabianemu kształtowi lekki jednolity stożek, zachowując to samo cięcie w dowolnej sekcji na obwodzie.
4. Używając krawędzi koła szmerglowego, tworzymy od trzech do pięciu pierścieni poprzecznych.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Są one potrzebne do poprawy właściwości skrawających urządzenia i gromadzenia (retencji) metalu usuwanego podczas obróbki.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Sześciokątny proces formowania otworów


Wykonujemy tę pracę w następującej kolejności:
1. Po pierwsze, konieczne jest wiercenie wiertarką lub wiertarką do metalu, pomocniczego otworu o średnicy, którą można obliczyć z bardzo prostej zależności uzyskanej eksperymentalnie:
DSP = Dshstgr. × 1020, gdzie D - średnica otworu pomocniczego, Dшггр. - grubość (rozmiar) sześciokąta.

Na przykład, jeśli ma grubość 15 mm (odległość między przeciwległymi powierzchniami), średnica otworu wstępnego powinna wynosić: 15 mm × 1020 = 15,30 mm.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

2. Włóż część prowadzącą domowej roboty narzędzia do wywierconego otworu w metalowej części i, aby zapewnić niezawodność, delikatnie uderz młotkiem w przeciwległy koniec.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

3. Powstała struktura (metalowa płytka z zamocowanym w niej narzędziem, która tworzy sześciokątny otwór) jest umieszczana między szczękami imadła i ustawia przekładkę odpowiednią dla długości przekładki do przyjmowania narzędzia domowego po stronie wylotowej przeciągacza.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

4. Poruszamy szczękami imadła, obracając kołnierz.W przypadku wysokiej wytrzymałości zakładamy przedłużacz, aby zwiększyć ramię i odpowiednio siłę zacisku. Kontynuujemy ten proces, aż przeciągnij całkowicie przejdzie przez metalową płytkę.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

5. Odczep szczęki imadła i wybij przeciągnięcie młotkiem z uformowanego otworu w przeciwnym kierunku. Z drugiej strony, aby poprawić jakość otworu, prowadzimy przeciągacz w tej samej kolejności, co w ust. 4.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

6. Ostatnia operacja polega na usunięciu resztkowych cząstek metalu i powstałych zadziorów. Aby to zrobić, możesz użyć młynka, pilnika i papieru ściernego.
Jak zrobić sześciokątny otwór w metalu

Metal, w którym zamierzamy wykonać sześciokątny otwór, nie powinien być twardszy niż materiał części roboczej klucza imbusowego.
Wróć
Komentarze (4)
 1. Gość Wiktor
  #1 Gość Wiktor Goście 12 kwietnia 2019 13:31
  5
  -Jakie narzędzie wykonuje dziura w metalu?
  -Powodzenie.
  -I kwadrat?
  - wiertło kwadratowe
 2. Akril
  #2 Akril Odwiedzający 12 kwietnia 2019 16:49
  1
  Podoba mi się wniosek autora, ale jak sprawdzić twardość metalu, a nawet w porównaniu? Krótko mówiąc, tańce z tamburynem, ze względu na jeden sześciokąt, który jest łatwiejszy i bardziej niezawodny do kupienia na rynku, pchlim targu lub, w skrajności, na rynku instrumentów.
 3. Gość Siergiej
  #3 Gość Siergiej Goście 13 kwietnia 2019 18:35
  1
  główne pytanie po co? jeśli masz wiertarkę, imadło, szmerglowe koło, aby zrobić tak bezużyteczną rzecz, która nie będzie się czołgać wszędzie, a nawet z ryzykiem zrzucenia imadła
 4. IGOR
  #4 IGOR Goście 16 kwietnia 2019 10:13
  0
  Broszka

Przeczytaj także

Kody błędów pralek