Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » » »Jak naprawić zepsuty ząb zębaty
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

W mechanizmach z poprzednich lat produkcji (maszyny, skrzynie biegów, napędy), koła zębate i przekładnie były często wykonane z żeliwa szarego, które przy niskich i średnich obciążeniach nie było gorsze od stalowych odpowiedników, a proces odlewania był prostszy i tańszy niż stal.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Ale żeliwo jest kruche, a na zębatkach i zębatkach z gwałtowną zmianą obciążenia lub jego wzrostem zęby pękały i cały mechanizm zawiódł. Oczywiście lepiej byłoby wymienić koło zębate lub zębate z brakującym zębem na nowy produkt, co nie zawsze jest możliwe. Następnie pozostaje spróbować przywrócić ząb w inny sposób.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jedna z opcji dotyczy mechanicznego przygotowania miejsca złamanego zęba, napawania materiału odpowiedniego do wytrzymałości i innych cech oraz obróbki powierzchni w celu uzyskania nowego zęba o dokładnej geometrii.

Niezbędny sprzęt, urządzenia i materiały


Do pracy potrzebujemy:
 • szlifierka i mini-wiertarka (wiertarka);
 • palnik spawalniczy tlenowo-acetylenowy;
 • kleszcze;
 • pomiar biologiczny (głowica pomiarowa);
 • tokarka;
 • papier ścierny;
 • wał z nakrętką i rurowym ogranicznikiem bloku przekładni i przekładni;
 • nóż do formowania profilu wnęki między zębami;
 • oś młyna z chwytaniem pod klucz;
 • frezarka z głowicą dzielącą;
 • narzędzie pomiarowe (suwmiarka, mikrometr) itp.

Aby wypełnić lukę między dwoma sąsiadującymi pełnymi zębami w stosunku do złamanego zęba, potrzebujemy:
 • pręt z brązu silikonowego (silikonowego);
 • topnik (główna część: boraks z niewielką domieszką magnezu);
 • koc spawalniczy z włókna szklanego;
 • szmaty, serwetki itp.

Proces przywracania złamanego zęba


Składa się z trzech etapów:
 1. Przygotowanie miejsca i wypełnienie (uszczelnienie) szczeliny między dwoma sąsiadującymi całymi zębami względem brakującego.
 2. Wykonanie uchwytu do frezarki do kół zębatych i osi do mocowania bloku przekładni i przekładni na maszynie podczas obróbki.
 3. Formowanie profilu zęba poprzez próbkowanie osadzonego materiału za pomocą specjalnego noża po obu stronach.

Przygotowanie punktu lutowniczego


Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Ponieważ żeliwo szare jest trudne do obróbki mechanicznej, jest prawie niemożliwe, aby zrobić to za pomocą mini wiertarki. Lepiej i szybciej szlifować złamany ząb za pomocą szlifierki.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Na koniec możesz zszorstkować podstawę wiertłem, aby zszorstkować bazę. Zapewni to bardziej trwałe połączenie osadzonego materiału z żeliwem.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Proces lutowania


Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Zaczyna się od dokładnego i równomiernego rozgrzania palnikiem gazowo-acetylenowym, zarówno miejsca lutowania, jak i sąsiednich części przekładni. W przeciwnym razie zwiększa się prawdopodobieństwo pękania części żeliwnej.
Następnie miejsce lutowania i lekko silikonowy (silikonowy) pręt z brązu rozgrzewa się na czerwono, który po podgrzaniu opuszcza się do pojemnika z topnikiem, składającego się głównie z boraksu z dodatkiem niewielkiej ilości magnezu.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Następnie silikonowy pręt z brązu pokryty topnikiem umieszcza się nad wnęką i topi za pomocą płomienia palnika gazowo-acetylenowego. Operacja ta trwa do momentu, aż krzemionkowy lut lutowniczy wypełni całą objętość wnęki między sąsiednimi całymi zębami.
Pod koniec tego etapu, aby lutowanie nie pękało z powodu szybkiego chłodzenia, przywracamy część kocem spawalniczym z włókna szklanego i pozostawiamy go do ostygnięcia przez wymagany czas.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Proces obróbki końców przekładni z lutowaniem


Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Zaciskamy koło zębate w uchwycie tokarki i za pomocą głowicy pomiarowej ustawiamy blok z najmniejszym możliwym biciem, w razie potrzeby wybijając koło zębate z jednej lub drugiej strony młotkiem.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Następnie za pomocą frezów usuwamy napływ lutowania, wystając poza końce przekładni. Na koniec szlifowania papierem ściernym szlifujemy miejsca przetwarzania.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Przygotowanie bloku i frezów do pracy


Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Blok przekładni i koła zębate są montowane na tokarce na uprzednio przygotowanej osi poprzez dokręcenie nakrętki i ogranicznika cylindrycznego.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Aby wykonać uchwyt do frezu, bierzemy stalowy pręt o określonej długości i nieco większej średnicy niż otwór w narzędziu. Zaciskamy go w uchwycie tokarki i z jednego końca najpierw wiercimy mały otwór wiertłem środkowym, który następnie rozszerzamy spiralnym wiertłem do wymaganego rozmiaru.
Następnie w koniku maszyny naprawiamy kran i wkładamy go do otworu na końcu pręta. Weź główkę z powrotem i odetnij nić ręcznie, obracając kran za pomocą pokrętła. W powstałym gwincie wkręcamy domowej roboty śrubę z płaską cylindryczną główką i dwoma symetrycznie rozmieszczonymi prostokątnymi wycięciami w stosunku do środka pręta do chwytania specjalnym kluczem.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Następnie kończymy pręt po drugiej stronie i wiercimy go do wymaganej długości pod średnicą wrzeciona frezarki. Toczenie odbywa się za pomocą okresowej kontroli średnicy, aby nie osłabić rozmiaru. Na koniec szlifujemy obszar obracania taśmą ścierną i wycieramy go szmatką.

Tworzenie profilu zęba


Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Mocujemy uchwyt noża we wrzecionie frezarki i szlifujemy pręt do wielkości otworu w młynie, okresowo mierząc średnicę za pomocą mikrometru. Na koniec szlifuj rowek papierem ściernym i wytrzyj szmatką.
Kładziemy nóż na uchwycie i mocujemy go na końcu śrubą mocującą, najpierw ręcznie, a na końcu specjalnym kluczem za pomocą śrubokręta. Zamontować głowicę dzielącą i konik na pulpicie frezarki. Zaciskając idealnie równy stalowy pręt między nimi, odsłonimy te węzły, aby zapewnić maksymalne wyrównanie w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Aby to zrobić, użyj głowic pomiarowych i wyreguluj pozycję konika względem głowicy dzielącej. Po ekspozycji węzły te są bezpiecznie przymocowane do stołu frezarki.
Najważniejszą operacją jest precyzyjne ustawienie noża względem przywróconego koła zębatego. Do tego używamy suwmiarki, mikrometru, metalowej linijki.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Podziel charakterystykę głowy przez liczbę zębów i uzyskaj liczbę obrotów uchwytu na 1 ząb. Zwykle uzyskuje się liczbę ułamkową. Ta wartość znajduje się na okręgu dzielnika.
Teraz możesz włączyć wrzeciono frezarki i zacząć formować jedną z wnęk przywróconego zęba. Najlepiej zrobić to w 2-3 przejściach, aby nie uszkodzić powierzchni. Podczas formowania zęba konieczne jest usunięcie cząsteczek ciętego materiału z noża i nasmarowanie narzędzia. Następnie wycofujemy frez i przekręcamy koło zębate dokładnie o jeden krok za pomocą głowicy dzielącej i powtarzamy poprzednią operację.
Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jak naprawić zepsuty ząb zębaty

Jeden komentarz


Po co brać brąz krzemowy, aby tworzyć ząb na żeliwnym sprzęcie? Czy nie jest bardziej niezawodne zaparzenie wnęki między zębami za pomocą żeliwnej elektrody, a następnie przetworzenie jej za pomocą obcinaka do kół zębatych?
Jeśli to zrobisz, to z powodu wysokiej temperatury powstają żeliwne „wybielacze” i obszary, które praktycznie nie podlegają obróbce mechanicznej. Brąz silikonowy ma podobną wytrzymałość do żeliwa szarego, a wytrzymałość na rozciąganie jest jeszcze wyższa. Ponadto jego przetwarzanie, jak widzieliśmy, wcale nie jest trudne.

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (16)
 1. Gość Siergiej
  #1 Gość Siergiej Goście 29 marca 2019 14:57
  1
  Czy mogę zadać pytanie Ile kosztuje ten sprzęt w sprzedaży? nie dobrze kupić? i ta metoda nie jest nowa, przyspawali również złamany ząb, a następnie przynieśli go do ręki, nawet bez noża modułowego, wykonali szablon profilu zęba i wykończili ząb do ostatniego, reszta jest walcowana przez mechanizm
 2. Sergey K.
  #2 Sergey K. Odwiedzający 29 marca 2019 16:05
  20
  Poznawczy, ale mało przydatny w praktyce w domu ...
 3. Gość Siergiej
  #3 Gość Siergiej Goście 29 marca 2019 23:02
  1
  Próbowałem elektrolitycznego osadzania żelaza w domu. Według inteligentnych książek siła jest prawie podobna do 45 kalcynowanej stali (zasoby przywróconego wału korbowego wynoszą ~ 80%). Nie ukończyłem tego procesu - nie mogłem utrzymać temperatury 85 stopni (źle przygotowane) .Przy próbie przecięcia nałożonej warstwy pilnikiem nie było złuszczania - całość została przecięta podstawą. Moim zdaniem budowanie żelaza w miejscu złamanego zęba jest łatwiejsze niż napawanie.
 4. Andrew
  #4 Andrew Goście 30 marca 2019 10:08
  1
  Czerwone ciepło wynosi około 800 stopni. Za dużo Możesz zrobić z ogrzewaniem 200 stopni, a nawet bez ogrzewania. Do stopienia pierwszej osadzonej warstwy na małych odcinkach za pomocą elektrody, takiej jak Monel, Melchior, Komsomolets. Jeśli na małych obszarach, nie możesz go ogrzać, jeśli spawasz pierwszą warstwę na raz, lepiej jest ogrzać do 200 stopni. Kolejne warstwy są stopione z konwencjonalnymi elektrodami UONI 13/45. Ostygnij, aby zwolnić. W praktyce działają jeszcze łatwiej. Napawanie odbywa się za pomocą elektrod UONI z owiniętym wokół niego drutem miedzianym.
 5. Gość Siergiej
  #5 Gość Siergiej Goście 30 marca 2019 11:26
  0
  Łatwiej jest robić stal. Wytnij koronę i wyśrodkuj ją za pomocą sprzętu - nie ma problemu, a jeśli jest st45 lub jakikolwiek instrumentalny, a następnie dodanie 40 jednostek, będzie wieczne (w odniesieniu do powyższego wyposażenia).
  1. Gość Alexander
   #6 Gość Alexander Goście 4 kwietnia 2019 07:27
   0
   Słyszałem, że istnieją takie dyscypliny: metaloznawstwo, sopromat?
 6. Guest Pavel
  #7 Guest Pavel Goście 30 marca 2019 12:28
  1
  Vaughn Alexander Oblivin przywraca spawanie i szlifierkę
  1. gość 27
   #8 gość 27 Goście 3 kwietnia 2019 14:31
   0
   Łatwiej było odciąć stary sprzęt i zagotować nowy do piasty!
   1. Gość Alexander
    #9 Gość Alexander Goście 4 kwietnia 2019 07:18
    0
    Tak zrobisz dzięki automatycznej skrzyni biegów!
  2. Gość Alexander
   #10 Gość Alexander Goście 4 kwietnia 2019 07:24
   0
   Co tu jest wyjątkowego? Jeden obsługiwał urządzenie bez smarowania i z przeciążeniem, a drugi z powodu beznadziejności i ubóstwa jest zmuszony traktować to na kolana.
 7. Gość Andrey
  #11 Gość Andrey Goście 30 marca 2019 14:39
  0
  nawet specjaliści mogą popieprzyć takich specjalistów. Cóż, czytałbyś starą literaturę dotyczącą naprawy sprzętu, patrzyłeś i robiłbyś to z punktu widzenia mechaniki
 8. Ivan
  #12 Ivan Goście 31 marca 2019 07:38
  1
  Opcjonalnie musisz tylko wziąć pod uwagę, że zęby są zwykle powlekane (cementacja, cyjanizacja itp.), A do tego twardość zębów jest większa niż rdzeń, a nie jak się okazało, nie jest jasne, jak długo będzie trwał „tymczasowy” plaster
  1. Gość Alexander
   #13 Gość Alexander Goście 4 kwietnia 2019 07:15
   0
   Powiedziano ci wyraźnie: to PIG IRON!
 9. Czechow Wiaczesław
  #14 Czechow Wiaczesław Goście 4 kwietnia 2019 12:43
  1
  odbudowa zębów metodą napawania różnymi metalami nie zawsze daje konieczny efekt. Moim zdaniem, w przypadku tokarki z głowicą dzielącą jest znacznie prostsze i bardziej wydajne, aby wykonać nowy sprzęt ze stali odpowiedniego gatunku i spawać go zamiast zepsutego, zapewniając jednocześnie niezbędne centrowanie z powodu produkcji miejsc
 10. Gość Andrey
  #15 Gość Andrey Goście 4 kwietnia 2019 23:53
  3
  Jeśli Twoja żarówka się przepali, nie spiesz się, aby ją wyrzucić! Ostrożnie oddziel podstawę i odetnij górną część cylindra za pomocą mikrowspawania, przywróć integralność żarnika wolframowego.Spal stopioną część szkła za pomocą palnika, przywracając szczelność żarówki. Wytnij „nos” na dnie butelki, wypompuj powietrze i ponownie roztop dyszę. Teraz podłącz podstawę.
  Żarówka będzie nadal służyć!
 11. Gość Alexander
  #16 Gość Alexander Goście 5 kwietnia 2019 07:57
  2
  Tak cierpią ludzie, gdy nie ma maszyny do cięcia.)
  Ale tak na poważnie, z takim zestawem sprzętu łatwiej jest zrobić nowy sprzęt. Okaże się szybciej i bardziej niezawodnie.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek