Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz
Po zmianie wodomierzy w moim mieszkaniu nadszedł czas, aby tak rzec. Sam tego nie zmienił - wezwał ślusarza z mieszkalnictwa i usług komunalnych. Zastąpił, co oznacza, że ​​wszystko wygląda tak, jak powinno: woda przepływa przez licznik, uważa, że ​​nie ma pytań. Miesiąc później przyszedł czas na odczyt, a potem czekała mnie zła niespodzianka: ilość zużywanej wody na miesiąc była prawie dwa razy większa niż zwykle! Wygląda na to, że nikt nie nalewał - myślałem ... Chociaż może ktoś z domu zapomniał kranu lub czegoś takiego ... Czekałem kolejny miesiąc - ta sama historia. I tutaj szczególnie myślałem. Zadzwonienie do specjalisty w celu sprawdzenia licznika za pomocą urządzenia było nieopłacalne, ponieważ nie jest to darmowe i tanie w 15 minut pracy. Postanowiłem sam sprawdzić problem.
Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz

Osobiście znam tylko trzy sposoby sprawdzenia wodomierza, to:
Pierwsza metoda: sprawdź za pomocą specjalnego urządzenia. To jest tylko dla specjalistów.
Po drugie: odpowiedni dla tych, którzy mają dodatkowe liczniki. Oznacza to, że wieszasz kolejny podobny miernik na kranie, podajesz pewną ilość wody, a następnie porównujesz odczyty jednego urządzenia z drugim. Prawie jak pierwsza metoda, ale zwykły licznik.
I trzeci sposób, którego użyłem. Jest bardzo prosty i dostępny dla absolutnie wszystkich. Nie będzie wymagać rzadkich urządzeń lub urządzeń. Bardzo szybki i wydajny.

Będzie potrzebować


 • Odmierzony pojemnik, w roli którego można użyć trzylitrowego słoika, butelki wody, kanistra. Głównym warunkiem jest to, że dzięki niemu możesz dokładnie zmierzyć dopuszczalną objętość wody. W skrajnym przypadku można użyć wagi do kontrolowania wody w zbiorniku zamiast podziałów, ponieważ 1 kilogram wody to 1 litr (1 decymetr sześcienny).

DIY sprawdzenie wodomierza


Technologia jest taka: po pierwsze musisz wybrać jeden kran, z którego będziemy pobierać wodę. Wybrałem kran, który był w łazience - łatwiej tam umieścić pojemnik. Inni użytkownicy wody na tej autostradzie muszą zostać zablokowani, aby uniknąć błędu. W moim przypadku chwilowo zamknąłem zawór kranowy na zbiorniku spustowym toalety.
Teraz umieść pojemnik pod kurkiem. Zauważamy początkowe odczyty wodomierza.
Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz

Tarcza pokazuje litry, ostatnia prawa cyfra to jednostki litrów, druga to dziesiątki.
Następnie otwórz kran i spuść pewną ilość wody. W moim przypadku użyłem 10-litrowej butelki.
Wyłącz kran i sprawdź odczyty. Jeśli licznik pokazuje mniej więcej 10 litrów - urządzenie leży.
Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz

Ponownie sprawdzam normalne urządzenie, aby wszystko było „od góry do dołu”.
Najważniejsza rzecz! Musisz wykonać dwie identyczne kontrole. Jeden pod niezdrowym ciśnieniem wody, gdy strużka ledwo się uruchamia. A drugi - przy maksymalnie otwartym stuknięciu.
Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz

Jak samemu sprawdzić wodomierz i dlaczego go potrzebujesz

Idealnie obie kontrole powinny pokazać jeden wynik.

Wynik moich kontroli


W wyniku moich kontroli licznik prawie podwoił odczyt! A wszystko to w drugim teście, kiedy żuraw został maksymalnie otwarty. Z cienkim strumieniem pokazał wszystko prawie poprawnie.
Zadzwoniłem do tego ślusarza i wyjaśniłem mu całą sytuację. Zdjął ladę i odłożył ją z powrotem. I oto - oto wszystko zaczęło działać tak, jak powinno!
Okazuje się, że ta zła osoba (rzodkiewka) podczas pierwszej instalacji miernika straciła uszczelkę zawartą w zestawie (są ich dwie, są one wkładane do napędów łączących). I przeciął się jak nożyczki z gumy. Ustaw na wejście licznika. Co tam jest, myślisz? Faktem jest, że ślusarz, gdy przeciął uszczelkę, zwęził w niej wewnętrzny otwór. W rezultacie, przy dużym ciśnieniu wody (gdy kran jest maksymalnie otwarty), powstał strumień strumieniowy, który uderzył bezpośrednio w wirnik wirnika. W rezultacie wirował dwa razy szybciej.
Proszę bardzo! Nigdy bym nie pomyślał, że tak może być. Tak więc, przyjaciele, jeśli podejrzewacie coś podejrzanego w swoich urządzeniach pomiarowych - bądźcie bezpieczni i sami je sprawdźcie.
Wróć
Komentarze (5)
 1. Gość Michael
  #1 Gość Michael Goście 28 marca 2019 20:13
  2
  „... czasowo zamknąć zawór kranowy na beczce toalety” - brzmi jak zaklęcie. Mam na myśli bełkot. Co oznacza „zawór kranowy”, jeśli „kran” i „kran” to dwa różne typy armatury? I o jakich „beczkach” toalety mówimy?
 2. Gość Alexander
  #2 Gość Alexander Goście 28 marca 2019 21:44
  9
  ... ponieważ 1 kilogram wody to 1 litr (1 metr sześcienny). 1 decymetr sześcienny !!! A 1 cc metr to 1000 litrów.
 3. Gość Alexander
  #3 Gość Alexander Goście 28 marca 2019 21:52
  3
  ponieważ 1 kilogram wody to 1 litr (1 metr sześcienny). Wystąpił problem, 1 litr = 1 metr sześcienny. decymetr! I w 1 kostce metr - 1000 litrów.
 4. Giennadij
  #4 Giennadij Goście 29 marca 2019 19:16
  0
  Natknąłem się na jeszcze jeden nieprzyjemny efekt: metr w studni na ulicy (prywatny dom), rurę uliczną 50 mm wycięto w pień 600 mm. Kiedy woda jest długo wyłączana, główna jest wypełniona powietrzem, a następnie dają wodę, powietrze jest sprężane, wychodzi z domu siłą przez dowolny otwarty kran, a liczniki wirują z wściekłą prędkością, wirując wirtualne metry sześcienne, na które potrzebują prawdziwych pieniędzy.
 5. Gość Siergiej
  #5 Gość Siergiej Goście 2 kwietnia 2019 14:58
  0
  Przy wejściu znajduje się plastikowa siatka, która powinna rozproszyć ten strumień *

Przeczytaj także

Kody błędów pralek