Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Od czasu do czasu łańcuch piły stępia się, szczególnie przy poważnych pracach przy cięciu starego drewna. Ponadto, gdy nacięcia z jednej strony są stępione bardziej niż z drugiej, prowadzi to do odchyleń od prostej linii cięcia i może spowodować zakleszczenie się piły łańcuchowej w drewnie.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Tradycyjne metody przywracania zdolności cięcia łańcucha


Za pomocą okrągłego pilnika można ostrzyć łańcuch piły, który jest nierówno zużyty, bez wyjmowania go z prowadnicy. Jednocześnie konieczne jest szlifowanie około 1 mm stali o wysokiej wytrzymałości, a tylko jeden ząb będzie musiał spędzić dużo czasu.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Jak przywrócić ostrzenie piły za pomocą szlifierki


Bardziej racjonalnym rozwiązaniem, aby szybko przywrócić ostrość zębów, jest użycie szlifierki kątowej lub, po prostu, szlifierki. Wykonanie tego nie jest tak trudne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Konieczne jest zainstalowanie piły z ostrzem skierowanym do siebie i, przechylając narzędzie zgodnie z kątem ostrzenia zęba, przywróć jego krawędź roboczą, dociskając do niej stronę obracającej się tarczy. Każdy kolejny ząb jest ostrzony pod przeciwnym kątem, więc położenie szlifierki będzie musiało być zmieniane.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

W tym samym czasie każde ostrzenie zajmie sekundę - dwie, nie więcej. Procedurę tę należy wykonać ostrożnie, aby z powodu nieostrożnego ruchu nie uszkodziła łańcucha, a tym bardziej prowadnicy piły.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Przygotowanie metalowej tarczy do ostrzenia łańcucha


Z reguły tarcze do cięcia metalu są używane w szlifierkach, dlatego do ostrzenia o wysokiej jakości jego krawędź powinna być lekko matowa. Wykonanie tego zadania jest proste - wystarczy użyć zwykłego kamienia.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Metalowy dysk nie jest przeznaczony do pracy z takim materiałem, a po kilku wysiłkach jego krawędź straci swoją ostrość, co w rzeczywistości jest dla nas konieczne.
Następnie przechodzimy do sedna.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Na przemian przechodzimy przez każdy ząb.
Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Jak wyłączyć piłę


Przyczyną awarii zębów piły jest stare zgniłe drewno. Podczas piłowania takich drzew bardzo szybko matują, a ostrze zaczyna zachowywać się nieprzewidywalnie. W moim przypadku pień miał 50–60 cm średnicy, nie mniej. Zrobiłem wycięcie, aby dostosować kierunek opadania drzewa. Być może należałoby to zrobić nieco więcej - wtedy pozwoliłoby dokładniej ułożyć pień drzewa. Jednak już na tym etapie piłem i przestałem normalnie ciąć.

Zasady bezpieczeństwa


Praca nad ostrzeniem piły za pomocą szlifierki wymaga pewnej przejrzystości ruchu. W każdym razie należy upewnić się, że nikogo nie ma w pobliżu, szczególnie na linii dysku. Nic nie powinno utrudniać twoich działań. Musisz także upewnić się, że dysk zainstalowany w szlifierce nie osiągnął krytycznego zużycia.
Jeśli chodzi o ścinanie drzew, przed wykonaniem tych prac należy podjąć środki zapobiegające przypadkowemu przechodzeniu przez strefę możliwego upadku pnia.

Wynik pracy


Szybko ostrząca szlifierka łańcuchowa

Po operacyjnym przywróceniu ostrzenia piły przez szlifierkę praca stała się przyjemniejsza, a na koniec nadal wycinałem suche i nieustępliwe drzewo, kładąc pień dokładnie tak, jak planowałem.

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (5)
 1. Siergiej Baushev
  #1 Siergiej Baushev Odwiedzający 11 marca 2019 17:32
  7
  kompletny nonsens, wyostrzam go zwykłym okrągłym pilnikiem, 15 minut, a ty zmielisz go szlifierką, wyrzucisz łańcuch za miesiąc.
 2. Gość Witalij
  #2 Gość Witalij Goście 11 marca 2019 18:44
  7
  Co to za gra? Aby usunąć z zęba o milimetr? Tak, po trzecim takim ostrzeniu łańcuch można wyrzucić.
  W przypadku zwykłego okrągłego pilnika łańcuch jest korygowany w 10 minut, a jeśli to konieczne, jeszcze szybciej, pilnik jest zaciskany w śrubokręcie.
 3. Gość
  #3 Gość Goście 15 marca 2019 01:19
  7
  To ta sama gra - zabrałbyś jeszcze więcej młynka!
 4. Gość Oleg
  #4 Gość Oleg Goście 17 marca 2019 10:47
  4
  Pomysł jest super, jeśli chcesz zepsuć łańcuch.
 5. Alexey
  #5 Alexey Goście 24 czerwca 2019 11:41
  0
  Łańcuch jest ostrzony pod pewnym kątem na specjalnej maszynie. Po ostrzeniu za pomocą szlifierki łańcuch w grubym kłodzie wspina się po zboczu, dręczy cię piłowanie i dobrze jest ścinać gałęzie.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek