Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Ostrzenie łańcuchów piły łańcuchowej za pomocą wiertarki
Ostrza łańcuchów pił spalinowych lub elektrycznych z czasem stają się matowe. Tępa piła traci wydajność i przeciąża silnik napędowy. Oczywiście możesz skontaktować się ze specjalistycznym centrum serwisowym, które wykonuje ostrzenie łańcucha. Ale myślę, że jest wielu ludzi, którzy chcą to zrobić własnymi rękami.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Dzisiaj powiem ci, jak samodzielnie naostrzyć zęby tnące łańcucha piły. Aby wykonać tę pracę, nie potrzebujemy drogich specjalistycznych narzędzi i specjalnych umiejętności zawodowych.

Czego potrzebujemy


Głównym narzędziem, którego użyjemy, jest plik o okrągłym przekroju (nie stożkowy!). Średnica przekroju pilnika powinna odpowiadać średnicy zaokrąglenia zęba tnącego łańcucha. Do ostrzenia większości pił domowych, odpowiednie są pilniki o średnicy 4,8 mm. Sprawdź ten rozmiar za pomocą piły i wybierz odpowiedni plik.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Często zęby pił łańcuchowych są ręcznie ostrzone pilnikiem. Proponuję usprawnić i przyspieszyć ten proces, dlatego potrzebujemy śrubokręta lub wiertła, najlepiej z regulowaną prędkością.
„Najważniejszym punktem” mojej technologii ostrzenia jest małe łożysko. Może być dowolny - kulkowy, rolkowy, cylindryczny, stożkowy. Najważniejsze jest to, że wygodnie jest trzymać go w dłoni za zewnętrzny klips. Wyjaśnię jego cel poniżej.

Przygotowanie narzędzia


Przede wszystkim usuń trzon, czyli część pliku zawartą w uchwycie. Możesz to zrobić na szmerglu lub szlifierce, dla których jest to wygodniejsze. Następnie włóż pilnik do wiertła lub uchwytu śrubokręta i zaciśnij.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Następnie wykonujemy rękaw z drewna, plastiku lub innego materiału, który ściśle przylega do wolnego końca pilnika. Wewnętrzna bieżnia naszego łożyska powinna ściśle przylegać do zewnętrznej powierzchni tulei.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Odbywa się to tak, że podczas pracy można trzymać narzędzie dwiema rękami - jedną za uchwyt wiertła, drugą za zewnętrzny pierścień łożyska.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Ostrzenie


Umieszczamy piłę na płaskiej poziomej powierzchni, ale mocujemy oponę w imadle, tak jak ja. Zmielimy zęby górnej części łańcucha, aby łańcuch mógł swobodnie poruszać się wzdłuż opony.
Zaznaczamy ząb, którym zaczniemy szlifować. Można to zrobić za pomocą markera lub przykleić na nim kawałek taśmy izolacyjnej. Przechodzimy więc do głównej części pracy.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Pilnik umieszczamy w zaokrągleniu krawędzi tnącej zęba i ustawiamy go ściśle zgodnie z wymaganym kątem ostrzenia. To jest najważniejszy punkt. Ostrzenie powinno odbywać się pod kątem 30 stopni do prowadnicy. Na zewnątrz zębów łańcucha występują zwykle specjalne zagrożenia, które pokazują prawidłowy kąt. Podczas wykonywania pracy plik należy przechowywać równolegle z ryzykiem.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

Po ustawieniu pilnika w wymagany sposób i przytrzymaniu narzędzia obiema rękami (jak opisano powyżej) włącz wiertło i delikatnie dociśnij pilnik do zaostrzonego zęba. Wystarczy poświęcić 1–2 sekundy na każdy ząb. W ten sposób mijamy cały łańcuch, stopniowo przesuwając go wzdłuż autobusu.
Ostrzenie łańcucha piły łańcuchowej za pomocą wiertła

To wszystko!

Ostrzeżenie


Jeszcze raz chcę przypomnieć o znaczeniu utrzymania właściwego kąta ostrzenia. Podczas ostrzenia pilnik nie powinien „chodzić” w płaszczyźnie poziomej lub pionowej.W tym celu dostosowałem łożysko jako drugie wsparcie dla pliku.
Powodzenia wszystkim!

Obejrzyj wideo


Koniecznie obejrzyj szczegółowe i wizualne wideo na temat ostrzenia.
Wróć
Komentarze (14)
 1. Gość Witalij
  #1 Gość Witalij Goście 28 lutego 2019 14:24
  9
  Spoko. Zanotuję
 2. Igor
  #2 Igor Goście 28 lutego 2019 16:00
  0
  Nadal jestem naturalną dziewczyną, przedstawię cię, dzięki.
 3. Alexander Dyakov
  #3 Alexander Dyakov Goście 28 lutego 2019 16:01
  4
  Co powiesz ... - Dobra robota! Korzystając z tej adaptacji, możesz w pełni wykorzystać zasób pliku.
  1. Gość Ivan
   #4 Gość Ivan Goście 1 marca 2019 00:36
   1
   Zacząłem to robić po zerwaniu pilnika ręcznego do ostrzenia pił łańcuchowych (rękojeść odpadła). I dzięki za pomysł użycia łożyska.
 4. Guest Pavel
  #5 Guest Pavel Goście 28 lutego 2019 17:38
  1
  Wygodniejszy niż młynek. Dobra robota!
 5. Gość Andrey
  #6 Gość Andrey Goście 28 lutego 2019 19:03
  10
  Nie zgadzam się trochę. Musisz zaostrzyć za jednym razem od rogu do wyjścia zęba. i pożądana jest specjalna deska, która wytrzyma geometrię zęba. fajnie tak. ale nie więcej. Pozdrawiam
 6. Wasilicz
  #7 Wasilicz Goście 1 marca 2019 09:01
  3
  Witam wszystkich, łożysko można zamocować w uchwycie matrycy, odkręcając jeden uchwyt, ale nie jest to konieczne.
 7. Wiaczesław Tytow
  #8 Wiaczesław Tytow Goście 1 marca 2019 17:04
  0
  Dobrze zrobione Amerikos, rosyjskie myślenie, 90 procent, więc było szlifowane przez 30 lat, a może nawet jeszcze więcej ... No cóż, i tak dobrze zrobione ...
 8. dron
  #9 dron Goście 2 marca 2019 23:49
  8
  wszystko jest w porządku, ale pilnik jest tylko jeden sposób. Nie wyostrza się ponownie. Krawędzie nacięć są tylko lizane. Ten plik służy tylko do prostowania łańcucha rękami.
 9. Gość Siergiej
  #10 Gość Siergiej Goście 5 marca 2019 15:44
  0
  Byłem młynarzem od wielu lat - nie ma problemu
 10. Gość Wiktor
  #11 Gość Wiktor Goście 7 marca 2019 07:58
  0
  od wielu lat robię to za pomocą śrubokręta do innego, którego jeszcze nie widzę zbyt wygodnie
 11. Nasienie
  #12 Nasienie Goście 7 marca 2019 11:34
  0
  spoko
 12. Gość Alexey
  #13 Gość Alexey Goście 9 marca 2019 14:45
  0
  możesz zrobić to samo małe bułgarskie, jeśli masz moc w dłoniach delikatnie i skutecznie 3-4 ostrzenie łańcucha do wysuwania, w zależności od tego, co wyciąć śmieci lub las
 13. Ilya
  #14 Ilya Goście 19 marca 2019 10:15
  0
  krasava, o łożysku nie zgadłem, dzięki za pomysł

Przeczytaj także

Kody błędów pralek