Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem
Istnieje wiele opisów samodzielnego wykonania ostrzenia noża. Moim zdaniem większość proponowanych projektów jest zbyt duża lub trudna do powtórzenia.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Oczywiście możesz kupić gotowy produkt w sklepie, wydając określoną kwotę. Dla tych, którzy nie mają dodatkowych pieniędzy i pragną pracować rękami, sugeruję samodzielne wykonanie ostrzałki do noży. Używamy do tego niepotrzebnych materiałów, które prawie nic nie kosztują, a urządzenie będzie działało nie gorzej niż fabryczne.
Jakieś zainteresowanie? No to chodźmy.

Niezbędne materiały i sprzęt


Będziemy potrzebować:
 • pasek piaskowca, kamień szlifierski lub coś w tym rodzaju, osobiście polecam piaskowiec;
 • wystarczająco silny magnes (a najlepiej dwa) o płaskim kształcie. Możesz zdemontować głośnik, który wygasł, a jeśli pojawi się nieużywany magnes neodymowy, jest super;
 • urządzenie do pomiaru kątów. Odpowiedni jest tutaj zwykły plac szkolny z gotowym wymaganym kątem (w moim przypadku 30 °);
 • cienki metalowy pręt (użyłem miedzi);
 • kilka kawałków cienkiej deski;
 • prostokątny wspornik, który zwykle służy do mocowania półek do ścian;
 • cyjanoakrylan, powszechnie znany jako super klej;
 • soda oczyszczona;
 • i nie uwierzycie - nóż)).

Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Z narzędzi będziesz potrzebować szlifierki (szlifierki), pilnika i piły.

Środki bezpieczeństwa


Opieram się na założeniu, że osoba, która czasami pracuje rękami, doskonale zdaje sobie sprawę z potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić w przypadkach:
 • praca z narzędziami elektrycznymi;
 • użycie ostrych przedmiotów tnących;
 • przebieg niektórych reakcji chemicznych.

Do pracy


Przymocuj magnes (lub dwa magnesy, takie jak mój) do drewnianego klocka. Aby to zrobić, wlej cienką warstwę sody na pasek, zwilż go kroplami super kleju i przyklej magnes.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Wykonujemy lub otrzymujemy gotowy blok piaskowca. Z piaskowca wyciąłem kilka prostokątnych prętów (w rezerwie). Służy do tego młynka i specjalnego dysku do cięcia granitu. Powierzchnia pręta została wyrównana za pomocą szlifierki. Zajęło to dosłownie kilka minut. Natychmiast zalecam wykonanie kilku pasków.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Za pomocą młynka dodatkowo wyrównałem tylną, niedziałającą stronę pręta, do której zostanie przyklejony pręt. Zaostrzyłem również sam pręt, aby zwiększyć obszar kontaktu z drążkiem.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Ponadto, zgodnie z technologią, którą już znasz, za pomocą sody i super kleju łączę pręt z prętem. Wypolerowałem powstały monolit z sody i kleju, nadając mu bardziej atrakcyjny (jak mi się wydawało) kształt.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Kąt ostrzenia


Teraz musisz określić linię cięcia drewnianego bloku, na którym przyklejone są magnesy. Należy to zrobić w taki sposób, aby zapewnić zamocowanie kamienia szlifierskiego pod kątem 30 stopni do płaszczyzny ostrza noża. Dlaczego dokładnie 30 stopni? Nie potrafię wyjaśnić, właśnie tak postanowiłem, a ty możesz wybrać swój kąt.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Umieszczamy pręt z magnesami na płaskiej powierzchni, umieszczając pod nim nasz prostokątny wspornik. Montujemy szablon trójkąt na magnesach z długą nogą. Opieramy szmerglowy kamień o krawędź pręta i ustawiamy go tak, aby pręt zbiegł się z przeciwprostokątną szablonu (lub równolegle do niego). Będzie to wymagane 30 stopni w stosunku do płaszczyzny magnesów, ponieważ najmniejszy z rogów naszego trójkąta szablonu ma dokładnie tę wartość. Teraz musisz przesunąć wspornik wzdłuż pręta, aż pozycja pręta zbiegnie się z otworem w wsporniku, w który zostanie włożony. W tej pozycji zaznacz ołówkiem linię cięcia paska.

Podstawa naszego urządzenia


Nie ma tu szczególnie nic do powiedzenia. Spójrz na zdjęcie tego, co powinno się stać. Tak, mimo wszystko, soda + super klej to moc!
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Sprawdzanie i regulacja kąta szlifowania


Po zakończeniu próbnego ostrzenia ostrza upewnij się, że kąt ci odpowiada. W otworze można wywiercić kilka otworów odpowiadających różnym kątom.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Testowanie


Podczas ostrzenia często zalecam zanurzenie kamienia szlifierskiego w wodzie.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Używanie noża wcale nie jest trudne. Magnesy niezawodnie ustalają nóż w wymaganej pozycji, wystarczy lekko przytrzymać go jedną ręką.
Proste narzędzie do ostrzenia noży pod stałym kątem

Co jeszcze można zrobić?


Po utworzeniu od początku kątów ostrzenia byłem przekonany, że zużycie kamienia szlifierskiego jest znikome. W każdym razie stworzyłem kilka osełek w rezerwie i w razie potrzeby je zmienię.
Ogólnie jestem zadowolony z działania urządzenia. Przyszła mi do głowy kolejna myśl - wykonanie osełki wykonanej z ceramiki do obróbki końcowej zaostrzonych krawędzi. Spróbuję to zaimplementować. Powodzenia wszystkim!
Wróć
Komentarze (9)
 1. Gość Siergiej
  #1 Gość Siergiej Goście 24 lutego 2019 23:00
  9
  Całkowity kąt szlifowania wynosi 60 gr. Ten kąt nadaje się do dłuta, a nie noża. Średni całkowity kąt ostrzenia noża 35–40 gr. Taki nóż tnie. Cóż, 1 kamień nie wystarczy do ostrzenia, potrzebujesz co najmniej zestawu kamieni o ziarnistości 150-2000.
 2. Eugene
  #2 Eugene Goście 25 lutego 2019 11:41
  3
  Tutaj kąt wynosi 60 stopni)))) konieczne było postawienie 15 „specjalisty” na boku, usłyszeli dzwonienie i nie wiedzą, gdzie on jest, tylko po to, aby coś wymazać i polubić, aby zebrać ...
 3. Gość Siergiej
  #3 Gość Siergiej Goście 25 lutego 2019 20:30
  2
  Dobra robota! Nic więcej, a zmiana kąta nie stanowi problemu
 4. Denis
  #4 Denis Goście 26 lutego 2019 12:51
  0
  Bierzemy róg, wiercimy otwór, z drugiej strony magnesy i oczywiście nacisk na ostrze. Naprawiamy kawałek sklejki do prowadnicy, a już blok. Potem „nic więcej”. I tak ....
 5. Matvey
  #5 Matvey Goście 27 lutego 2019 15:47
  0
  Nóż odejdzie podczas ostrzenia, przesuwając się po magnesach
 6. Siergiej
  #6 Siergiej Odwiedzający 3 marca 2019 18:13
  0
  Lepiej jest dostosować der. kamień osełkowy i papier ścierny na nim (wystarczy pomyśleć o klamrze), zmieniając „ziarno” można osiągnąć idealne
  ostrzenie.
  1. Gość Alexander
   #7 Gość Alexander Goście 3 marca 2019 22:14
   0
   papier ścierny jest owinięty brzegami i dwoma kliknięciami zszywaczem
  2. sss
   #8 sss Goście 18 marca 2019 21:59
   0
   taśma dwustronna
 7. Siergiej
  #9 Siergiej Odwiedzający 3 marca 2019 18:29
  0
  Aby nóż „nie znikał”, możesz przymocować magnesy do met. płyta wygięta z jednej strony (zacisk zginany) z podłużnym rowkiem. Śruba z szerokimi polami lub podkładka nie wpadłaby w rowek. W dolnej części podstawy, wiercąc pod śrubą, spłucz nakrętkę od dołu. W zależności od szerokości ostrza regulowaną płytkę i przymocuj śrubą.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek