Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » » »Jak wykonać wpust na tokarce
Jak zrobić wpust na tokarce

Zazwyczaj tokarka służy do wiercenia, gwintowania, rozwiercania, pogłębiania i wiercenia, ale ich możliwości się nie kończą. Proponuję zastanowić się, w jaki sposób użyć go do wgłębienia wpustu na rękawie. Do tego używam wkrętarki 1K62.
Jak zrobić wpust na tokarce

Zestaw narzędzi


Aby wykonać pracę, oprócz maszyny potrzebujesz:
 • nudny nóż;
 • kuter umierający;
 • olej do smarowania.

Oczywiście można użyć dowolnego narzędzia do wytaczania w granicach średnicy tulei. Jeśli chodzi o narzędzie dłutujące, jego przekrój jest wybierany dla wymaganej szerokości rowka wpustowego. Olej smarowy jest wymagany tylko w przypadku pracy z twardym metalem. W przypadku stali miękkich, z zastrzeżeniem użycia noży wysokiej jakości, nie jest to konieczne, ponieważ fazowanie i dłutowanie nie powoduje krytycznego przegrzania, co może przyspieszyć ścieranie się krawędzi tnącej narzędzia.
Jak zrobić wpust na tokarce

Faza przygotowawcza


Tuleja jest osadzona w trójszczękowym uchwycie. Przed wykonaniem dłutowania należy najpierw przygotować jego wewnętrzną i zewnętrzną fazkę za pomocą wytaczaka. Są one wykonane tylko od strony, z której wejdzie narzędzie dłutujące. Jest to najprostszy proces znany nawet obrotowemu kochankowi, dlatego nie wymaga osobnego rozpatrzenia.
Jak zrobić wpust na tokarce

Po przygotowaniu faz na maszynie należy ustawić minimalną prędkość, aby zapobiec toczeniu się wrzeciona. W wielu maszynach uchwyt krzywkowy może dać luz pod obciążeniem, dlatego w takim przypadku konieczne jest umieszczenie podkładki dystansowej. W tym celu umieszcza się pod nią odpowiednią śrubę z nakrętką. Po skręceniu długość ogranicznika zwiększa się, więc jest mocno dociśnięty do wkładu, usuwając w ten sposób walcowanie.
Jak zrobić wpust na tokarce

Narzędzie do dłutowania jest lekko zaciśnięte w uchwycie narzędzia. Ustawia środek rękawa, po czym konieczne jest dokładne dopasowanie. Aby to zrobić, zwija się w rękaw, poruszając się wzdłużnie z podparciem na szkiełku. Powstały zadrapanie powinno przebiegać wzdłuż otworu rękawa od jednej krawędzi do drugiej. Na linii cięcia nie powinno być zadrapań. Jeśli tak, to chodzi tu o obecność uprzedzeń. Gdy nóż jest prawidłowo ustawiony, musi być bardzo mocno zaciśnięty, ponieważ obciążenie podczas kucia jest znacznie wyższe niż podczas wykonywania standardowych operacji toczenia.

Proces kucia


Ponieważ tuleja ma promień, należy ją odciąć przed rozpoczęciem odniesienia dla głębokości rowka, aby uzyskać równy obszar, który będzie zerowym punktem odniesienia. Aby to zrobić, za pomocą zacisku przesuwam nóż w rękawie wzdłuż podłużnego suwaka, usuwając najcieńsze wióry metalowe. Po powrocie do pierwotnej pozycji zbliżam się do krawędzi tnącej już wzdłuż poprzecznego suwaka do korpusu tulei o 0,1 mm. Ponownie wykonuję ruch wzdłużny wzdłuż wagonu. Powtarzam ten proces, aż rynna straci swój promień. Gdy tylko odejdzie, będzie to punkt zerowy w celach informacyjnych.
Jak zrobić wpust na tokarce

Teraz przechodzę do zagłębienia wpustu. W moim przypadku jego głębokość powinna wynosić 2,6 mm.Krok 0,1 mm wymaga wykonania 26 ruchów noża, aby osiągnąć taką głębokość.
Jak zrobić wpust na tokarce

Jak zrobić wpust na tokarce

Po pogłębieniu rowka o 2,6 mm konieczne jest bez zmiany ustawień na tarczy, aby wykonać kilka kolejnych ruchów noża w celu oczyszczenia płaszczyzny z małych zadziorów. Następnie rękaw jest usuwany z naboju. Drugi koniec jest dość szorstki, ale łatwo go rozwiązać. Narzędzie do wiercenia jest ponownie instalowane w uchwycie, a czyste fazki są usuwane. Następnie rękaw można wykorzystać zgodnie z jego przeznaczeniem.
Jak zrobić wpust na tokarce

Jak zrobić wpust na tokarce

Dłutowanie tokarek jest długim, aczkolwiek nie skomplikowanym procesem. W moim przypadku ruch wzdłużny zacisku jest zmotoryzowany, więc wszystko odbywa się stosunkowo szybko. Możliwe jest wycięcie rowka na maszynach budżetowych z napędem ręcznym, ale w tym przypadku zajmie to znacznie więcej czasu.
Jak zrobić wpust na tokarce

Obejrzyj wideo


Wróć
Komentarze (5)
 1. anatolij
  #1 anatolij Goście 6 listopada 2018 19:04
  1
  tak, to prawda, że ​​możesz obrabować go na 1k62, chociaż rowkowałem w miękkich materiałach na „przyspieszonym” odpoczynku, podam go naprawdę nieporęcznie 30 kamieni temu
 2. anatolij
  #2 anatolij Goście 6 listopada 2018 19:07
  2
  Tak, na krzywkach w maju buty groove rękaw schob nie pasowały do ​​wnętrza wkładu
 3. Valery I.
  #3 Valery I. Goście 6 listopada 2018 20:13
  1
  Możliwe jest szczelinowanie szczelin, oczywiście proces jest ponury, ale czasami był konieczny - na zewnętrznej średnicy wkładu wykonuje się oznakowanie odpowiadające liczbie rowków, frez ma odpowiedni kształt, rowki są dłutowane naprzemiennie na znakach na wkładzie.
 4. Gość Alexander
  #4 Gość Alexander Goście 6 listopada 2018 21:31
  5
  Wszystko to pokazano nam w szkole już 1 rok w zimie.
  Sam studiował z zawodu tokarz i operator maszyn CNC.
  Ukończył szkołę w 1986 roku w kategorii 4.
 5. Gość Leonid
  #5 Gość Leonid Goście 8 lipca 2019 16:05
  0
  Wygląda na to, że technologia ta została wynaleziona natychmiast po wynalezieniu podpory, którą opanowałem, gdy byłem studentem w 1964 roku.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek