Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Rozmieszczenie miejsca pracy w warsztacie
Aranżacja warsztatu

Myślę, że wcześniej czy później każdy mistrz zaczyna denerwować brak normalnej pracy. Tak też było ze mną: pokój zarezerwowany dla warsztatu przypominał bardziej magazyn lub zagraconą spiżarnię, w której całe narzędzie zostało przebite w narożach i jednocześnie zrzucone na jeden stos. Aby znaleźć coś (a nawet mniej), trzeba było poświęcić trochę czasu i nerwów. Czy to jest znajome?
Aranżacja warsztatu

Pewnego pięknego dnia zdecydowałem, że muszę poradzić sobie z tym bałaganem: postanowiłem uporządkować i zorganizować pełnoprawne miejsce do pracy z funkcjonalnym i wygodnym stołem warsztatowym. Mam nadzieję, że mój przykład organizowania przestrzeni na warsztatach przyda się innym.

Wymagane materiały


Do produkcji blatów roboczych planuję używać starych drewnianych drzwi. Jest też trochę drewna i stare meble, które w razie potrzeby rozłożę na części. Do stojaków i konstrukcji półek warsztatowych zakupiłem 12 2-metrowych bloków o wymiarach 50 × 120 mm i dwa arkusze sklejki, które dla ułatwienia transportu zostały ucięte na pół u podstawy. Kupiłem również perforowaną płytę pilśniową do stojaka, wziąłem dwie lampy fluorescencyjne do oświetlenia obszaru roboczego oraz śruby z nakrętkami i podkładkami, kołki i mocne śruby samogwintujące do klucza do zamocowania wszystkich elementów.
Przede wszystkim musisz zdemontować gruz i uwolnić ścianę do budowy stołu warsztatowego i półki. Podczas procesu czyszczenia jednocześnie sortowałem i sortowałem do skrzynek różne części, bity, śruby, kotwy, nakrętki i inne drobiazgi, które, jak zwykle, są pomieszane. Po oczyszczeniu warsztat stał się znacznie wygodniejszy.
Aranżacja warsztatu

Stół montażowy


Po zaznaczeniu ściany (wskazał położenie poziomych podpór i pionowych słupków), zaczął montować blaty. Po pierwsze, z belki rozwiniętej na tartaku przykręciłem do ściany poziome podpory dla powierzchni roboczej (górnej), a także środkowej i dolnej półki. Za obudową płyty gipsowo-kartonowej ścianka bloku żużlowego, dzięki czemu wsporniki zostały przymocowane kołkami i śrubami pod klucz.
Aranżacja warsztatu

Następnie zmontował ramę przedniej ramy na podłodze, po czym zaczął montować konstrukcję. Ponieważ stare drzwi będą używane jako blat stołu (jedne drzwi są wykonane z litego drewna, drugie są wyłożone laminatem), dlatego zacząłem od obliczenia szerokości (głębokości) stołu roboczego 80 cm. Zacząłem montować konstrukcję, mocując górne rozpórki, aby rama stała sama. Następnie zamontował dolną i środkową półkę z przyciętego na wymiar arkusza sklejki. Do mocowania użyłem zwykłych śrub do drewna.
Aranżacja warsztatu

Aranżacja warsztatu

Następnym krokiem jest ułożenie blatów. Położył oba drzwi na górnych wspornikach i przykręcił je do bocznych szyn, przedniej ramy i tylnych wsporników za pomocą długich śrub. Między sobą dwa płótna połączone drewnianym klockiem, przeciągnięte śrubami przez otwór przelotowy. Zrobił łby śrub wpuszczone w blat, następnie uszczelnił je i szew między dwiema połówkami za pomocą szpachli do drewna i przeszlifował je drobnym papierem ściernym. Aby zapobiec spadnięciu narzędzia i małych części na blat, zamiast podstawy przymocowałem drewnianą szynę.
Aranżacja warsztatu

Aranżacja warsztatu

Teraz - okablowanie elektryczne. Aby dostęp do gniazd był wygodny w dowolnym miejscu, wyciągnąłem kabel z centralnej osłony i podłączyłem jeden blok gniazd zasilania po lewej i prawej stronie stołu roboczego (rama wykonana z odpornego na uderzenia tworzywa sztucznego z dużą liczbą złączy jest w rzeczywistości bardzo długim butem).
Aranżacja warsztatu

Zawiesiłem małą półkę z lewej krawędzi nad blatem i przymocowałem do niej małą lampę od dołu, która będzie dodatkowym źródłem światła (duża lampa na dwóch lampach zawieszona nad stołem pośrodku).
Aranżacja warsztatu

Inne urządzenia


Zrobiłem stojak do zawieszania różnych narzędzi z grubej perforowanej płyty pilśniowej. Aby zapewnić szczelinę między ścianą a stojakiem, używam plastikowych tulei o długości 5 cm. Mocowałem je z tyłu czarną taśmą, aby nie wypadały ze śruby podczas mocowania do ściany.
Aranżacja warsztatu

Aby cewki z drutem nie toczyły się po podłodze, zbudowałem prosty stojak: teraz cały kabel jest w jednym miejscu.
Aranżacja warsztatu

Postanowiłem również przymocować starą plastikową deskę: wygodnie jest na niej tworzyć szkice lub schematy.
Aranżacja warsztatu

Pomiędzy deską a stojakiem była wolna przestrzeń, umieściłem tam dwie półki: jedną na śrubokręty (część deski z wywierconymi otworami), drugą na różne drobne rzeczy.
Aranżacja warsztatu

Aranżacja warsztatu

Na końcu prawej krawędzi stołu warsztatowego zainstalowałem cisy, które przymocowałem do blatu za pomocą śrub przez otwór przelotowy.
Aranżacja warsztatu

Teraz pozostaje powiesić często używane narzędzia na stojaku, a resztę i inne przydatne drobiazgi posortować w pudła i ułożyć na półkach pod stołem warsztatowym. Do bardzo małych części, śrub i innych drobiazgów zaadaptowałem plastikowe pudełko - bardzo przydatna rzecz w domu!
Aranżacja warsztatu

Jako ostatnie poprawki umieściłem gaśnicę, szufelkę i szczotkę do czyszczenia powierzchni roboczej na stojakach stołu warsztatowego i umieściłem duży kosz na śmieci w rogu.
Aranżacja warsztatu

Aranżacja warsztatu

Dodatki


W pobliżu drugiej ściany zbudowałem mniejszy stół warsztatowy z jednego skrzydła drzwi i zawiesiłem inny stojak na narzędzie z reszty płyty pilśniowej. Myślę, że dodatkowa powierzchnia robocza nie będzie zbyteczna.
Aranżacja warsztatu

Odnowiłem półkę z książkami w rogu warsztatu: przymocowałem ją metalowymi narożnikami, aby się nie rozpadła. Na półkach zawsze jest coś do ustawienia.
Aranżacja warsztatu

Kupiłem też kilka fajnych fartuchów w sklepie „1000 drobiazgów”: jeden na kubku na każdą drobiazg (po prostu mi się podobało), drugi jest naprawdę przydatny, załóż wiadro, które służy jako bagaż. Naprawdę wygodne: w fartuchu znajduje się wiele kieszeni i bandaż na różne narzędzia.
Aranżacja warsztatu

Aranżacja warsztatu

Tak wyglądały warsztaty: wygodne i kompaktowe, w których wszystko, czego potrzebujesz, jest pod ręką.
Aranżacja warsztatu
Wróć
Komentarze (3)
 1. Gość Alexander
  #1 Gość Alexander Goście 30 października 2018 21:41
  0
  Dobrze przemyślane.
 2. Moje imie
  #2 Moje imie Goście 1 listopada 2018 13:36
  2
  Dziękuję) Ale przeczytałbym pierwsze zdanie w ten sposób: „Myślę, że wcześniej czy później każdy mistrz zaczyna denerwować brak normalnej powierzchni biurowej”. I to wszystko. Koniec
 3. andmich
  #3 andmich Odwiedzający 14 maja 2019 09:48
  0
  Dobra robota! Całkowicie się zgadzam, że organizacja miejsca pracy jest prawdopodobnie pierwszym miejscem. był też chaos i bałagan, ale zrobiłem coś podobnego (także blat od drzwi starych) i wszystko stało się znacznie lepsze :)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek