Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Przyjaciele, cześć. Złożoność tematu, jak zbudować kopułową szklarnię własnymi rękami, nie polega na procedurze, obliczeniach, a nawet piłowaniu materiału. I w innym. Ponieważ chęć wzniesienia tej struktury wynika z kilku nietypowych powodów:
 • Jeśli poważnie podchodzisz do sprawy, pierwszym podstawowym powodem jest znajomość konstrukcji kopuł i ich budowy.
  Właściciel gruntu, który prowadzi szklarnię filmową lub, w najlepszym razie, przeszedł na szklarnię poliwęglanową, raczej nie będzie zainteresowany nowym projektem, nie wiedząc o tym nic. Jednak korzyści, jakie niesie ze sobą kopuła, są przenoszone z miejsca najbardziej konserwatywnego rolnika. Pozostaje tylko uzyskać szczegółowe informacje.
 • Oto duch eksperymentu. Każdy chce spróbować czegoś nowego. A dlaczego nie, jeśli pozwala na to obszar lądowy. Istnieją jednak dwie rzeczy:
  1. Nowa to zapomniana stara. Dokładniej, poza zasięgiem wzroku.
  2. Znowu wiedza.

 • Trzeci przypadek, który można ograniczyć, dotyczy tych, którzy już widzieli kopułową szklarnię, poszli do niej i skosztowali wyniku. Ale znowu jest separacja:
  1. Ten, który wierzył w zalety w stosunku do zwykłej szklarni.
  2. A ci, którzy nie wierzyli, ale chcieli, przepraszając za to wyrażenie, popisywali się przed sąsiadami.
   Budowa kopułowej szklarni własnymi rękami dla odważnych rolników, którzy wiedzą, jak liczyć i dobrze liczyć. Dla osób stosujących zaawansowane technologie uprawy gleby, a także naturalnych roślin uprawnych. Oto więcej warzyw. Chociaż egzotyczne z kopułowymi właściwościami przenoszenia ciepła jest tuż za rogiem. Czas zadać ci pytania:
  3. Czy wiesz, że w kopule szklarni można zbierać trzy razy w roku? Na przykład w centralnej Rosji z okresem wyraźnego lata od końca maja do połowy sierpnia.
  4. Czy wiesz, że przy minimalnym zaopatrzeniu w zimę sadzenie i zbieranie ziemniaków jest możliwe przynajmniej przez cały rok? Ponadto energia elektryczna jest opcjonalna.

  Ale o tajemnicach poniżej. A na początek salwa armatnia z listy podstawowych zalet kopuły.

O projekcie i materiałach w prosty sposób


Kopuła przedstawia konstrukcję Fullera, amerykańskiego badacza w dziedzinie geodezyjnych struktur architektonicznych. Siatkowa skorupa trójkątów jest niczym innym jak samonośną ramą. W związku z tym przeniesiono zasady rozwiązywania powojennego kryzysu mieszkaniowego budynek publiczność, magazyny, hangary i szklarnie. Nasza kopuła szklarni oparta jest na pięciu elementach:
 1. Fundacja Tutaj opinia podzielona jest na stosy, a następnie podszewkę i spawany narożnik. Wybór należy do ciebie. I użyłem opcji pali. Zbudowanie fundamentu pod kopułę to bardzo trudna sprawa. Błędne obliczenia nie powinny być dokonywane zarówno w pionie, jak iw poziomie.
 2. Caracas. Ogrodzenie stanowi podstawę ramy. Ma standardowy rozmiar 100 x 20 mm. To wystarczy na opakowanie jednostronnej folii z letniej próbki. W przypadku wersji zimowej z trójkątowanymi trójkątami wymagana jest grubość deski 40 mm. Należy pamiętać, że mniejszy rozmiar czoła 40x20 będzie wymagał użycia rusztowania. A na ramie z tablic 100x20 można nawigować akrobatycznie.
 3. Złącza Tylko się nie śmiej. Użyłem sadzonek do łopaty. Standardowy rozmiar średnicy wynosi 38–40 mm. Związek był średnio twardą taśmą perforowaną z jednym paskiem otworów.
 4. Film Dlaczego wybierany jest film marki Svetlitsa? Odpowiedź na to pytanie polega na analizie testów filmowych. W Rosji, spośród sześciu rodzajów materiałów filmowych, Svetlitsa pokazuje najlepsze wyniki. Ponadto kryteria oceny są różne:
  • Hydrofilowość. Krople kondensatu nie spadają ze Swietłicy.
  • Sztywność Opakowanie foliowe wytrzymuje napięcie powierzchniowe na gwoździu pod własnym ciężarem. Jako próbkę pobrano ramkę o wymiarach 50 x 30 cm.
  • Przejrzystość Svetlitsa ma najwyższy wskaźnik. Strata światła wynosi 10%. A poliwęglan ma wszystkie 40%.
  • Cena Metr kwadratowy folii kosztuje około 100 rubli, biorąc pod uwagę grubość. Mój wybór padł na grubość 120 mikronów. Koszt metra kwadratowego od autoryzowanego dealera z samodzielną dostawą wynosi 47 rubli. Dokładne obliczenie trójkątów z zakładkami dla przyczepności określa opcję licznika przebiegu. Może mieć różne szerokości: trzy metry lub cztery metry.

  A co najważniejsze, Svetlitsa to wieloletni, całoroczny film do szklarni. Żywotność 7 lat.
 5. Grupa sprzętu. Użyłem wkrętów samogwintujących o długości 4 cm. Istnieją zalecenia dotyczące używania wkrętów samogwintujących z wiertłem na końcu. Zapobiegnie to pękaniu drewna wzdłuż włókien. Ale wszystko wymaga umiejętności i doświadczenia. Przy dokładnej pracy z śrubokrętem przy wymaganych prędkościach procent pękania będzie minimalny. Przynajmniej wybrałem śruby samogwintujące o drobnym skoku gwintu.


Jakie narzędzia są potrzebne do zbudowania kopuły szklarni własnymi rękami?


 • Do cięcia potrzebujesz ostrej piły ręcznej z małym zębem. Spośród pił tarczowych wybierana jest wersja stacjonarna o kącie obrotu.
 • Do przecięcia perforowanej taśmy potrzebne są metalowe nożyczki.
 • Wkrętak to uniwersalne urządzenie na dziś. Chociaż potrzebujemy funkcji skręcania śrub samogwintujących i wiercenia otworów.
  Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

 • Aby wyciąć folię, lepiej nie wziąć noża, ale nożyczki. Potrzebujesz także stołu do cięcia.
 • Podstawy palowe różnią się od siebie. Konstrukcja śrubowa obejmuje spawarkę. Jest to również konieczne, jeśli narożniki są używane na fundamencie. Postanowiłem poradzić sobie z małymi siłami. Do wbijania metalowego profilu o wymiarach 40 x 20 mm wymagany jest tylko młot kowalski.
  Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

 • Cały sukces budowy kopuły zależy od dokładności poziomu hydraulicznego. Chociaż sam poziom hydrauliczny jest używany do instalacji pali i nie więcej.
 • Nie zapomnij o budowlanej suszarce do włosów. Specjalnie kupiłem urządzenie wyprodukowane w Chinach za 800 rubli. I, no wiesz, żadnych skarg. Uzasadniał się w stu procentach. To tylko odczyty licznika energii elektrycznej, zdałem 10 razy więcej. Od pierwszego razu to zrobiłem. Doświadczenie
 • Szczególną uwagę należy zwrócić na narzędzie pomiarowe. Ruletki, poziom budynku lub miernik, linijka, róg, a nawet pion nie wystarczą. Potrzebujesz wzorów.
 • Uważaj na schody. Pożądane w odniesieniu do drabiny.

Przejdźmy więc do obliczeń. Wydają ci się skomplikowane, ale wszystkie rozmiary są w rękach, a raczej w pamięci kalkulatora do obliczania kopuły.

ObliczanieWraz ze wzrostem popularności konstrukcji kopuł, algorytm automatycznego obliczania stał się powszechny w wielu językach i serwerach w różnych częściach świata. Zapytanie w wyszukiwarce internetowej daje ci kilka opcji na raz. To właściwie ten sam kalkulator. Aby skompilować dane, musisz określić promień kuli. Pozostałe parametry odzwierciedlone na trójwymiarowej figurze są intuicyjne:
 1. Częstotliwość trójkątów.
 2. Klasa podziału.
 3. Symetria osiowa.
 4. Część zakresu.
 5. Metoda połączenia.
 6. Średnica złącza
 7. Szerokość i grubość żeber.

Wygląda jak projektant dla dzieci, tylko w interaktywnej formie.
Wyniki pomiaru będą odzwierciedlać powierzchnię powłoki i podstawy, a także objętość tarcicy i całkowitą długość żeber. Rysunki krawędzi, trójkątów i wierzchołków zostaną odbite nieco niżej. Podczas studiowania obliczeń kalkulatora zrozumiesz, że musisz opierać się na standardowych rozmiarach materiałów:
 • Długość deski.
 • Długość cięcia złącza.
 • Obszar i wymiary filmu.
 • Długości włosia

Najważniejsze jest dopasowanie podstawowych elementów konstrukcji do niezmontowanego materiału o najmniejszej pozostałości. Liczba śrub jest liczona do plus / min pięciu sztuk. Chociaż zapas nie boli. Trójkąty wykonane z folii można skleić z pozostałości. I tutaj nie radzę tego robić:
 • Wielu zapomina o nakładaniu się.
 • Sklejenie dwóch połówek jest czasochłonne.
 • Klejone trójkąty mają gorszy margines bezpieczeństwa. Zwłaszcza w zimie.

Skleiłem z połówek. Oszczędzone pieniądzeAle nie czas i nerwy. A teraz przechodzimy do głównej części opisu. Jest to montaż kopułowej szklarni własnymi rękami.

Kolejność montażuPozyskiwanie materiałów to sprawa mistrza. Gdzie, jak i ile to decyzja dla wszystkich. Dlatego będę tęsknić za informacjami. Ale były niuanse. Większość materiałów eksploatacyjnych kupiłem w sklepie ze sprzętem. Deski nabyte w tartaku. Ale film został mi dostarczony z Moskwy na zamówienie. Twoja opcja może być bardziej praktyczna. Niemniej kopuła jest przedmiotem oszczędności. Jeśli przygotujesz wszystkie elementy, pozostaje tylko je zebrać. A teraz czas opisać kolejność działań budowlanych:
1. Podstawa. Dla dziesięciu pali wymagany był jeden sześciometrowy profil prostokątny. Długość każdego pala po piłowaniu wynosiła 60 cm, a podpory zostały pogłębione o 40 cm. Może się wydawać, że ta długość nie jest wystarczająca do zapewnienia niezawodności. Jednak kopuła, jako konstrukcja samonośna, rozkłada ciężar proporcjonalnie. Ponadto napięcie na stosach do pewnego stopnia pozostaje wewnątrz elementów ramy. Najważniejsze podczas instalowania pali jest ustawienie poziomu. Nawet odchylenia milimetrowe będą zauważalne. Co mi się stało Trzy punkty podparcia kopuły znajdowały się w stanie zawieszenia. Ale to nie wpłynęło na siłę szklarni. Niemniej jednak wiele zależy od pracy młota. Jeśli chodzi o wyrównanie w pionie, jest znacznie bardziej skomplikowane. Początkowo nie wypełniłem placu budowy i zbudowałem szklarnię na krajobrazie z naturalnymi nieregularnościami. Sprawdzanie dokładności montażu pali sprawdzanych na obwodzie, zmontowanych z dolnego rzędu żeber. Błąd był na twarzy. Różnice wysokości dały błąd. Żeberka się nie spotkały. Musiałem ponownie zaliczyć połowę pylonów. Rozważ ten punkt.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

2. Montaż ramy na stosach. Istnieje wiele metod instalacji. Ile wystarczy wyobraźni. Ale solidne, solidne opcje mają oczywistą zaletę. Powiem ci, jak to zrobiłem. Widziałem dwa rowki w złączu z czterema płatkami zgodnie z rozmiarem końca kwadratowej rury.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Umieścił łącznik na stosie. Następnie w kolejności zamontowano pierwszy rząd żeber. Zespół trójkątów ma własną sekwencję.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Nie możesz zebrać następnego wiersza bez wypełnienia poprzedniego. Nie dokręcaj śrub do końca. Ponieważ wyrównanie żeber ze względu na ich naturalne nieregularności wymaga luzu w łączniku. Każdy płatek jest nakręcany na dwie samogwintujące śruby. Blisko i daleko od środka złącza. Dwa punkty, w których odległość jest ustalona pod kątem, zapewniają sztywność.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Montaż ramy to bardzo ekscytujące zajęcie. Ale początkujący ma trudności z połączeniem skrajnych punktów żeber na dowolnym poziomie. Dlatego mogę doradzić to: nie przesadzaj z przekręcaniem śrub. Prawdopodobnie będą musieli zostać osłabieni więcej niż raz. A drzewo tego nie lubi. Aby złożyć wierzchołek, będziesz musiał użyć dodatkowych sił, aby pociągnąć lub rozdzielić punkty połączenia. Nie przejmuj się, jeśli żebra nie zbiegają się.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Przy odpowiednim cięciu problem jest rozwiązany w prosty sposób. Konieczne jest osłabienie poprzednich węzłów zaczepu. Proces instalacji drewnianej części kopuły jest trudny do opisania, ponieważ jest zrozumiały tylko w bezpośrednim kontakcie z przedmiotem. Pamiętaj o przestrzeganiu dokładnych wymiarów podczas piłowania materiału. W przeciwnym razie kopuła się nie zgromadzi. Sposób poruszania się po ramie w budowie jest indywidualny. Do wyboru są lasy i akrobatyczne akrobacje wzdłuż trójkątnych segmentów. Druga opcja jest dostępna dla budowniczych o małej masie ciała.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

3. Poszycie boków. Zmontowana rama jest bardzo okrutna i mocna. Powstaje kolejne pytanie: skleić folię lub stworzyć deskę, osłaniając stosy na obwodzie? Wprowadzenie gleby do szklarni jest możliwe tylko w drugim przypadku. Osłoniłem obwód pasami ocynkowanego żelaza o szerokości 20 cm i długości 200. Jedyną niedogodnością było to, że musiałem usiąść lub uklęknąć. Arkusze zostały zszyte w dwóch liniach mocujących:
 • Do układania w uprzednio zainstalowane wsporniki.
 • W dolnym pierścieniu żeber, który w tym czasie został wzmocniony dodatkowym podłużnym żebrem.

Do instalacji użyłem wiertarki do metalu o średnicy 3 mm i śrubokręta.W miejscach, w których arkusze nie zbiegały się w jednej linii, wycinałem je i montowałem z nowych punktów. Między stosami przymocowałem drewniane belki poprzeczne, aby wzmocnić wytrzymałość podszewki.

4. Film. Klejenie filmu jest najtrudniejszym procesem. A jeśli nigdy nie pracowałeś z suszarką do włosów lub sufitami podwieszanymi, powinieneś poćwiczyć przed wyjazdem. Moim błędem była instalacja górnego pięciokąta pół trójkątów. Z góry trzymali się razem w domu. Faktem jest, że zaoszczędziłem na filmie, biorąc pod uwagę pozostałości, z których zebrałem trójkąty. Nie radzę ci tego robić. Solidny trójkątny arkusz jest mniej kapryśny przy wymiarowaniu. Cóż i tak dalej. Zamów film tylko dla całych segmentów. Tak, będą skrawki, ale nie są tego warte. Z każdym nowym rozmiarem opanowałem trudną sztukę. Rzeczywiście, przy maksymalnym ogrzewaniu folia kurczy się lub wypala. Jeśli nie, nie przykleja się. Doświadczenie przychodzi szybko. Zwłaszcza jeśli masz ograniczony materiał. Dolny rząd trójkątów okazał się wspaniały. W segmentach na liście okien rozważ maksymalne nakładanie się. Najważniejsze - staraj się być mniej nerwowym podczas klejenia. To naprawdę skomplikowany proces.

5. Montaż skrzydeł i drzwi okiennych. Segmenty otwierające to te same trójkąty, ale bez łączników. Żebra w nich znajdują się w tej samej płaszczyźnie i są mocowane za pomocą taśmy perforowanej. Na każde drzwi pozostały trzy małe markizy. Aby przymocować otwory wentylacyjne na drugim poziomie, skorzystałem ze schodów. Zrobił to ostrożnie, aby nie podrzeć filmu. Na całym obwodzie okien i drzwi przyklejono pasek gumowej izolacji, która chroni przed utratą ciepła i deszczówką. Na tym etapie budowy nie było problemów. Jednak ustalenie elementów w stanie otwartym potrzebnych do wentylacji szklarni sprawiło, że pomyślałem. Twoja opcja jest twoją fantazją. Pamiętaj tylko, że przy otwartym oknie jest wiatr. Przede wszystkim samo okno. Zatrzask wentylacyjny powinien być bardzo silny zarówno na oknach, jak i na drzwiach.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Popełniłem błędy


Nawet bez dużego doświadczenia w budowie szklarnia była łatwa w montażu. Ale błędy były nieuniknione. Podstępne jest to, że pokazali się po montażu. Wymienię je:
 • Zignoruj ​​ustawienie dokładnego poziomu stosów. W przeciwieństwie do innych projektów, kopuła błędów nie lubi.
 • Nadmierne dokręcenie śrub podczas montażu ramy, co doprowadziło do pękania drewna lub niedogodności połączenia punktów blokujących.
 • Klejenie trójkątnych segmentów z strzępów. Nie zrobiłbym tego teraz.

Zapomniałem powiedzieć, że gleba do sadzenia jest wprowadzana przed przyklejeniem folii. Łatwiej jest rozprowadzać po obwodzie. Zadbaj o elementy złączne w szklarni. Są wymagane do podwiązania roślin lub wieszania konewek, butelek, odzieży ogrodowej. W rzeczywistości ta wersja szklarni jest daleka od ideału. W końcu kopuła może być wyposażona w odpływ burzowy na całym obwodzie, ponieważ konstrukcja gromadzi maksymalną ilość wody podczas deszczu. System nawadniania kropelkowego nie boli. Ale ten temat krzyżuje się z funkcjonowaniem budynku. Istnieją wskaźniki temperatury, wilgotności, oświetlenia i właściwości uprawy niektórych roślin. Rozumiesz, że to inna historia.
Jak zrobić kopułową szklarnię własnymi rękami

Korzyści ze szklarni kopułowej


Ich opis jest łatwiejszy dzięki porównaniu z łukowatą szklarnią wykonaną z poliwęglanu i powszechnym obecnie metalowym profilem. Wydajność w kopule własnymi rękami jest 4 razy wyższa niż pod łukiem z poliwęglanu. Wynika to z kilku czynników:
 • Możesz rozpocząć sadzenie miesiąc wcześniej.
 • Okres zbiorów zakończy się miesiąc później.
 • Jeśli w zwykłej szklarni ostatnie pomidory pozostaną zielone i zamarzną, wtedy wszystko w kopule dojrzewa.
 • Jeśli liczba pomidorów z tej samej liczby krzewów w zwykłej i kopulastej szklarni nie różni się, wówczas rozmiar owoców w drugim jest znacznie większy.
 • Prawidłowy projekt kopuły zbiera światło na całym obszarze, a także na całej długości ruchu słońca. To znaczy przez cały słoneczny dzień. Gdy jako konstrukcja poliwęglanowa zabiera światło tylko pod kątem 90 stopni.
 • W strukturze łukowej całkowite ciepło wynikające z kształtu jest na poziomie 1–1,2 metra, a kwadratowa podstawa jest jeszcze wyższa. Ze względu na zmniejszoną objętość powietrza w kopule ciepło jest na poziomie 0,8 metra lub mniejszym.
 • Kopuła nagrzewa się szybciej i dłużej oddaje ciepło. Ponieważ powierzchnia dyspersji i strat ciepła jest mniejsza niż powierzchnia łukowa. W temperaturze w łukowej szklarni rano temperatura wynosi +5 stopni Celsjusza, a następnie w kopule z nocy pozostaje +20.
 • Z ekonomicznego punktu widzenia korzyści są oczywiste. Jako przykład podano poliwęglan. Jest również stosowany w konstrukcji kopuły. Chociaż film pozostaje bardziej praktycznym materiałem. Tak więc na kopułowej szklarni o średnicy 6 metrów i powierzchni 27 kwadratów zniknęłyby 4 arkusze poliwęglanu. I na łukowatym obszarze 18 kwadratów - również 4 arkusze plastikowej powłoki. Konstrukcja kopuły jest o 30% tańsza w materiałach.
 • Nawiasem mówiąc, materiał do produkcji jest szeroko rozpowszechniony w sklepach budowlanych.
 • Montaż DIY jest dość prosty. Konstrukcja jest dostępna dla wszystkich. Nawet sam. Wymagana jest tylko umiejętność pracy z śrubokrętem. Wersja filmowa obejmuje działanie suszarki do włosów w budynku. Dziwne, ale wstępne obliczenia wymagają więcej wysiłku umysłowego. Jednak dzisiaj istnieją interaktywne kalkulatory kopułkowe.
 • Czas montażu Montaż i przygotowanie elementów zajmuje 5 dni. Produkcja - 2 dni. W sumie uzyskuje się tydzień. Oznacza to, że na tydzień twórczej owocnej pracy otrzymujesz szklarnię o okrągłej podstawie o średnicy, powiedzmy, 8 metrów i powierzchni 50 kwadratów.

Mówiąc prosto, mała masa i duża przestrzeń wewnętrzna, powtarzająca ruch słońca.

Wniosek


Podczas montażu szklarni kopułowej własnymi rękami nie spiesz się i nie spiesz się do cięcia materiału. Prace przygotowawcze powinny zająć więcej czasu. Obliczenia najlepiej wykonywać kilka razy z rzędu w ciągu tygodnia. W każdym razie ani jeden błąd w obliczeniach ani konstrukcji nie zniechęci Cię do wzniesienia konstrukcji kopuły.
Wróć
Komentarze (1)
 1. Gość Eugene
  #1 Gość Eugene Goście 7 sierpnia 2018 14:43
  2
  Wygląda to jak artykuł z serii „Jak zarabiać na szklarni super duper, kup nasz dysk z instrukcjami”. Prawie wszystkie plusy są po prostu wynalezione i nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a takimi momentami, jak mniejsza ilość powietrza, wydana jako plus absurd. Z prawdziwych plusów - być może tańszych, może bardziej odpornych na obciążenia wiatrem i śniegiem, może wszystkiego, w przeciwnym razie klasyczna wersja jest lepsza.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek