Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Wzmacniacz w LM386
Inną opcją jest prosty wzmacniacz o niskiej mocy, ale bardzo przydatny, oparty na układzie LM386. Jego maksymalna moc wyjściowa wynosi 0,5 wata, co wystarcza, aby zagrać w małym pomieszczeniu. Plusy wzmacniacza na tym układzie mogą również obejmować niskie zużycie energii, ponieważ w trybie czuwania zużywa tylko 4 mA.
Wzmacniacz na LM386

Jednak nie można oczekiwać wysokiej jakości dźwięku od takiego wzmacniacza, ponieważ jest on zaprojektowany przede wszystkim pod kątem minimalnych kosztów i rentowności. Dlatego ten wzmacniacz jest idealny do dźwięczenia, na przykład sygnału dzwonka do drzwi. W razie potrzeby można go również stosować w głośnikach komputerowych lub przenośnych systemach audio, w których ważne jest niskie zużycie energii.

Obwód wzmacniacza w LM386


Obwód wzmacniacza w LM386

Oprócz samego układu obwód zawiera kilka rezystorów i kondensatorów. Złącze CN1 na schemacie służy do podłączenia zasilania, CN2 do źródła sygnału, a głośnik jest podłączony przez CN3. PR1 - rezystor zmienny do regulacji głośności. Napięcie zasilania obwodu mieści się w granicach 4-12 woltów, im wyższe napięcie, tym wyższa moc wyjściowa. Silne zwiększenie napięcia zasilania nie jest tego warte, ponieważ chip nie zapewnia montażu na grzejniku i może się przegrzewać. Optymalne napięcie wynosi 9 woltów. Dioda D1 świeci się, gdy wzmacniacz jest zasilany.
Wzmacniacz na LM386

Produkcja wzmacniaczy


Jak zawsze, zacznij od płytki drukowanej. Ma wymiary 65x25 i jest wykonywany metodą LUT, plik do wydruku jest dołączany do artykułu.
Kilka zdjęć z tego procesu:
Wzmacniacz na LM386

Wzmacniacz na LM386

Po wytrawieniu całej miedzi otwory są wiercone, a gąsienice cynowane, można lutować części. Najpierw instalowane są małe części - rezystory, po nich wszystko inne. Na koniec lutowany jest rezystor zmienny. Płyta zapewnia miejsce dla gniazda 3.5, bardzo wygodnie jest podłączyć odtwarzacz lub telefon do płyty za pomocą kabla AUX. Aby podłączyć zasilanie i głośnik, na płycie znajdują się również miejsca na zaciski śrubowe. Należy zauważyć, że ten wzmacniacz jest monofoniczny, tj. przewiduje połączenie tylko jednego głośnika. Aby odtworzyć sygnał stereo, musisz zebrać drugi.
Pobierz planszę:
[10,1 Kb] (pliki do pobrania: 159)

Miłej budowy!
Wzmacniacz na LM386

Wzmacniacz na LM386

Wzmacniacz na LM386
Wróć
Komentarze (0)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek