Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » Wzmacniacz tranzystorowy „Simple Class A”
Teraz w Internecie można znaleźć ogromną liczbę obwodów różnych wzmacniaczy na mikroukładach, głównie serii TDA. Mają dość dobre cechy, dobrą wydajność i nie są tak drogie, a zatem są tak popularne. Jednak na ich tle wzmacniacze tranzystorowe pozostają niezasłużenie zapomniane, które - choć trudne w konfiguracji - są nie mniej interesujące.

Obwód wzmacniacza


W tym artykule rozważymy proces montażu bardzo nietypowego wzmacniacza pracującego w klasie „A” i zawierającego tylko 4 tranzystory. Program ten został opracowany w 1969 roku przez angielskiego inżyniera Johna Linsleya Hooda, pomimo jego starości, do dziś pozostaje aktualny.
Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

W przeciwieństwie do wzmacniaczy mikroukładów, wzmacniacze tranzystorowe wymagają starannego dostrojenia i doboru tranzystorów. Ten schemat nie jest wyjątkiem, choć wygląda niezwykle prosto. Tranzystor VT1 - wejście, struktura PNP. Możesz eksperymentować z różnymi tranzystorami PNP o niskiej mocy, w tym germanem, na przykład MP42. Tranzystory takie jak 2N3906, BC212, BC546, KT361 sprawdziły się w tym obwodzie jako VT1. Tranzystor VT2 - struktury NPN o średniej lub niskiej mocy, KT801, KT630, KT602, 2N697, BD139, 2SC5707, 2SD2165 są tutaj odpowiednie. Szczególną uwagę należy zwrócić na tranzystory wyjściowe VT3 i VT4, a raczej ich wzmocnienie. KT805, 2SC5200, 2N3055, 2SC5198 są tutaj odpowiednie. Konieczne jest wybranie dwóch identycznych tranzystorów o najbliższym możliwym wzmocnieniu, podczas gdy powinno ono być większe niż 120. Jeśli wzmocnienie tranzystorów wyjściowych jest mniejsze niż 120, wówczas tranzystor o wysokim wzmocnieniu (300 lub więcej) musi zostać umieszczony w stopniu sterownika (VT2).

Oceny wzmacniacza


Niektóre wartości w obwodzie są wybierane na podstawie napięcia zasilania obwodu i rezystancji obciążenia, niektóre możliwe opcje pokazano w tabeli:
Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Nie zaleca się podwyższania napięcia zasilania o więcej niż 40 woltów, tranzystory wyjściowe mogą ulec awarii. Cechą wzmacniaczy klasy A jest duży prąd jałowy, aw konsekwencji silne nagrzewanie tranzystorów. Przy napięciu zasilania, na przykład 20 woltów i prądzie spoczynkowym 1,5 ampera, wzmacniacz zużywa 30 watów, niezależnie od tego, czy sygnał jest dostarczany na jego wejście, czy nie. W takim przypadku 15 watów ciepła zostanie rozproszonych na każdy z tranzystorów wyjściowych, a to jest moc małej lutownicy! Dlatego tranzystory VT3 i VT4 należy zainstalować na dużym grzejniku za pomocą smaru termicznego.
Wzmacniacz ten jest podatny na pojawienie się samowzbudzeń, dlatego obwód Tsobel jest zainstalowany na jego wyjściu: rezystor 10 Ohm i kondensator 100 nF połączone szeregowo między masą a wspólnym punktem tranzystorów wyjściowych (obwód ten pokazano na liniach przerywanych na schemacie).
Kiedy po raz pierwszy włączasz wzmacniacz w szczelinie jego przewodu zasilającego, musisz włączyć amperomierz, aby kontrolować prąd spoczynkowy. Chociaż tranzystory wyjściowe nie rozgrzały się do temperatury roboczej, mogą trochę pływać, jest to całkiem normalne. Ponadto po pierwszym włączeniu należy zmierzyć napięcie między wspólnym punktem tranzystorów wyjściowych (kolektor VT4 i emiter VT3) a masą, powinna być połowa napięcia zasilania.Jeśli napięcie jest różne w górę lub w dół, musisz skręcić rezystor strojenia R2.

Płyta wzmacniacza:


[17 Kb] (pliki do pobrania: 514)

Tablica wykonana jest metodą LUT.

Wzmacniacz zmontowany przeze mnie


Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Prosty wzmacniacz tranzystorowy klasy A.

Kilka słów o kondensatorach, wejściu i wyjściu. Pojemność kondensatora wejściowego w obwodzie jest wskazywana przez 0,1 μF, ale ta pojemność nie jest wystarczająca. Jako wejście powinieneś umieścić kondensator foliowy o pojemności 0,68 - 1 μF, w przeciwnym razie możliwe jest niepożądane cięcie niskich częstotliwości. Kondensator wyjściowy C5 powinien być zasilany napięciem nie mniejszym niż napięcie zasilania, a pojemność nie powinna być zachłanna.
Zaletą obwodu tego wzmacniacza jest to, że nie stanowi on zagrożenia dla głośników zestawu głośnikowego, ponieważ głośnik jest podłączony przez kondensator izolacyjny (C5), co oznacza, że ​​gdy na wyjściu pojawi się stałe napięcie, na przykład, gdy wzmacniacz ulegnie awarii, głośnik pozostaje nienaruszony, w końcu kondensator nie umknie stałemu napięciu.
Wróć
Komentarze (4)
 1. Izhat
  #1 Izhat Goście 25 marca 2018 21:59
  0
  Klasa A - dla audiofilów. Istnieją tutaj trudności, prostota schematu jest tylko pozorna. Jeśli zdecydujesz się powtórzyć, musisz zastosować komponenty odpowiedniego poziomu. To jest bardzo drogie. Za cenę pary Conderów można kupić dobry wzmacniacz klasy AB (czego słuchają zwykli słuchacze). moc. 5-7 watów. Do pokoju 10-20 metrów kwadratowych. wystarczy.
 2. al0253
  #2 al0253 Goście 26 marca 2018 03:26
  0
  G ... to nie „wzmacniacz”.
  XXI wiek na podwórku ...
  1. volf
   #3 volf Goście 12 kwietnia 2018 18:41
   8
   wysiłek jest fajny, ale trzeba go skonfigurować i prawdopodobnie nie ciągniesz
 3. max
  #4 max Goście 22 maja 2019 14:36
  0
  Żetony dla osób niesłyszących, tylko klasa A.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek