Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego
Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

To nie pierwszy raz robię coś z rur PVC. I postanowiłem podzielić się nowym dziełem.
Jak pokazuje nazwa klasy mistrzowskiej, powiem ci, jak zrobić duży stół z pustych drzwi i plastikowych rur. Taki stół może być używany tak, jak chcesz: jako stół warsztatowy, biurko, lada w sklepie, a nawet jako stół na rodzinny posiłek. Wszystko zależy od twojego celu. Potrzebowaliśmy kilkunastu tych tabel i używamy ich jako pisemnych.
Każdy stół kosztuje około 75 dolców.
Stół idealnie wpasowuje się w atmosferę i wygląda całkiem przyzwoicie. Blat jest idealnie gładki i można go pomalować na dowolny kolor. A jego największą zaletą jest jego ogromny rozmiar, szerokość 90 cm i długość 200 cm.

Kilka uwag na temat tego projektu:
Pusty blat a korpulentny: Postawiłem na pierwszą opcję, ponieważ jest ona bardziej ekonomiczna i nie potrzebujemy zbyt mocnych stołów. Jeśli zamierzasz użyć stołu jako stołu warsztatowego, solidne drzwi są lepsze dla blatu. Będzie kosztować więcej i będzie cięższy (w rzeczywistości jest to dobre). A podstawa pozostanie całkiem odpowiednia dla takiej opcji.
O okuciach: Będziesz potrzebował zestawu mebli z zaślepkami, zapięciami do blatu i krzyżykami przestrzennymi. Możesz zmniejszyć koszt stołu, zastępując elementy łączące zwykłą hydrauliką, ale wtedy nie będzie wyglądać tak dobrze.
O rurach: W tym projekcie wstrzymałem wybór rur używanych jako rury wodorowe. Ale jeśli zrobimy coś podobnego w przyszłości, prawdopodobnie wybieramy opcje mebli, które są bardziej schludne, mocne i trwałe.

Narzędzia stołowe


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Narzędzia
Będziesz potrzebował narzędzia do cięcia rur. Może to być piła do metalu, specjalne nożyczki lub piła ukośna. Jak wolisz
Wiertarka elektryczna lub śrubokręt do łączenia elementów mocujących z dolną częścią blatu.
Będziesz potrzebował co najmniej piętnastu krótkich śrub z kołkami do suchej zabudowy. Kołki mogą nie być potrzebne, ale czasem trzeba ich użyć, aby mocniej przymocować blat stołu.
Klej do rur z tworzywa sztucznego, za pomocą którego można naprawić wszystkie połączenia. Rezultatem powinien być stół składany. Alternatywnie, aby przymocować złączkę za pomocą rury, możesz wkręcić śruby 10 mm w złączach.

Dane podstawowe


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Jak powiedziałem powyżej, użyłem meblowej wersji plastikowych okuć. Ponieważ potrzebowałem głównie zestawu krzyży przestrzennych, elementów złącznych i zaślepek. Wszystkie inne elementy mogą pochodzić z kategorii hydrauliki.
Oto lista tego, czego użyłem:
  • 5 wtyczek o średnicy 1-1 / 4 cali.
  • 5 elementów złącznych o średnicy 1-1 / 4 cali.
  • 4 krzyże przestrzenne o średnicy 1-1 / 4 cali.
  • 4 trójniki o średnicy 1-1 / 4 cali.
  • 2 regularne krzyże o średnicy 1-1 / 4 cali.

Aby obniżyć koszty projektu, użyłem plastikowych rur wodociągowych, ale te meblowe będą bardziej dokładne i trwałe, ale jednocześnie drogie. Potrzebowałem około 10 metrów rury. Został podzielony na następujące segmenty:
  • 5 segmentów o długości 8 cm.
  • 10 segmentów o długości 30 cm.
  • 4 sztuki o długości 50 cm.
  • 4 sztuki o długości 50 cm.

Montaż stołu: PARTY 1


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Aby ułatwić zrozumienie, do czego jest dołączony, zrobiłem rysunek.
Teraz zacznijmy.
Montaż: strona 1.
Pierwszą rzeczą do zrobienia jest złożenie boków stołu za pomocą różnych elementów łączących, jak pokazano na rysunku. Elementy montażowe z czarnym konturem i długościami rur podświetlonymi na czerwono. Będzie to wyglądać jak pierwsza lub lewa strona stołu.
Zalecam, aby najpierw złożyć go bez klejenia, a następnie zdemontować i nałożyć klej na elementy montażowe. Jak zapewne się domyślacie, po sklejeniu części nie będzie można się oddzielić.
Nałożyć klej na wnętrze złączki, gdzie rura przylega do niej. Upewnij się, że rura wchodzi do otworu pod odpowiednim kątem, a dopiero potem użyj siły, aby całkowicie ją skurczyć.
UWAGI:
Większość instrukcji mówi, że klej jest nakładany zarówno na wewnętrzną powierzchnię złączki, jak i na koniec rury, ale uznałem to za niepotrzebne.
Jeśli nie chcesz używać kleju (ponieważ jest szkodliwy, gdy jest stosowany wewnątrz), możesz użyć śrub, wkręcając je w miejscu, w którym złączka jest układana na rurze.
Starałem się upewnić, że fabryczne oznaczenie na rurach było skierowane na tył stołu (tam, gdzie są krzyże przestrzenne). Nie będą więc widoczne, a następnie nie będą musiały być usuwane acetonem. Zdjęcie pokazuje, że w jednym przypadku nie oglądałem tego momentu. Ucz się na moich błędach.
Montaż: strona 2.
Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Następny etap montażu jest podobny do pierwszego, tylko teraz musisz zrobić drugą (prawą) stronę stołu, kopię lustrzaną lewej strony. Dlatego krzyż przestrzenny musi patrzeć w przeciwnym kierunku.

Montaż: z powrotem


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Teraz nadszedł czas na złożenie tylnej części stołu, co jest dość proste. Na tym etapie będziesz potrzebował elementów złącznych, zaślepek i dwóch krzyżyków. Połącz krzyże po bokach z rurami 50 cm (30 ”), jak pokazano.
Podczas montażu i przyklejania centralnego stojaka należy to zrobić w pozycji poziomej na podłodze, aby wszystkie elementy były w tej samej płaszczyźnie.

Montaż stołu: łączenie części


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Teraz nadszedł czas, aby połączyć wszystko związane z plastikiem w jeden projekt.
Podłącz tylne rury boczne do odpowiednich elementów montażowych po prawej i lewej stronie, jak pokazano. I znowu, zalecam, aby najpierw zrobić wszystko bez kleju, aby upewnić się, że wszystko gładko do siebie pasuje.
Po zobaczeniu, że elementy można skleić, zdemontuj części i nałóż klej na wewnętrzne części krzyży przestrzennych pierwszej strony i włóż w nie rury tylnej części. Dopóki klej nie wyschnie, upewnij się, że części są równomiernie przymocowane. Ściśnij części przez 30 sekund.
Następnie nałóż klej na odpowiednie elementy drugiej strony i podobnie połącz go z tyłu. Naciśnij ponownie przez 30 sekund.
Teraz twoja podstawa do stołu jest gotowa. A stół jest prawie gotowy.

Montaż: blat


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Problem z pustymi drzwiami: wydrążone drzwi składają się z ramy i wewnętrznych żeber, które znajdują się między arkuszami w celu zwiększenia wytrzymałości. Wszystkie puste przestrzenie są wypełnione tekturą, pianką lub pozostają puste.
Ponieważ trudno jest ustalić, gdzie znajdują się te żebra, losowo naprawiamy blaty. Jeśli znajdziesz się w pustce, użyj kołka do suchej zabudowy.
Jak przebiega cały proces: połóż puste drzwi na podłodze, stroną do dołu, która powinna być górną częścią blatu. Odwróć konstrukcję rury PCV i umieść ją na powierzchni drzwi, tak aby elementy mocujące znalazły się na drzwiach.
Wyrównaj plastikową ramę, tak aby była wyśrodkowana, a elementy mocujące powinny być równo oddalone od krawędzi blatu. Następnie za pomocą ołówka zanotuj miejsce wkręcenia śrub.
Usuń plastikową konstrukcję z blatu na bok. Za pomocą wiertarki lub śrubokręta wkręć śruby w zaznaczone miejsca.
Jeśli wejdą łatwo, to jesteś w pustym miejscu. Odkręć śrubę i włóż kołek.
Jeśli śruba z trudem wchodzi do drzwi, jesteś w drewnianym elemencie ramy lub żebra. Takie mocowanie samo w sobie będzie niezawodne i nie będą potrzebne kołki.
Po określeniu, w których miejscach potrzebne są kołki, a które nie, odkręć wszystkie śruby i ponownie umieść plastikową podstawę na blacie, aby upewnić się, że wszystkie otwory stykają się z otworami elementów złącznych.
UWAGA:
Można tego wszystkiego uniknąć, stosując solidne drzwi jako blat. W moim przypadku wydrążone drzwi zostały użyte wyłącznie w celu oszczędzania.
Na koniec połącz blat z podstawą za pomocą śrub. Masz teraz w pełni zmontowany stół, który stoi do góry nogami.

Impregnacja blatów


Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Duży stół wykonany z rur z tworzywa sztucznego

Wreszcie masz ogromny, solidny, w pełni funkcjonalny stół.
Teraz możesz nałożyć na blat farbę lub inne produkty. Postanowiliśmy pozostawić wszystko w naturalnej formie, jednak plamy po wodzie mocno wyróżniają się na cienkiej powierzchni, dlatego zalecamy stosowanie impregnatu lub farby hydrofobowej.
Podobnie jak w przypadku każdego innego projektu dotyczącego rur z tworzywa sztucznego, rozmiar stołu można łatwo zmienić w zależności od potrzeb. Drzwi są mniejsze, więc rury można skrócić. Możesz także zwiększyć wysokość stołu, zastępując elementy rurowe o długości 8 cm dłuższymi.

Mam nadzieję, że podobało Ci się czytanie tego warsztatu.
Wróć
Komentarze (0)

Przeczytaj także

Kody błędów pralek