Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania
Aby użyć transformatora mocy dostępnego w magazynie, należy jak najdokładniej poznać jego kluczowe cechy. Prawie nigdy nie ma trudności z rozwiązaniem tego problemu, jeśli produkt został oznaczony. Wymagane parametry można łatwo znaleźć w Internecie, po prostu wpisując litery i cyfry wytłoczone na transformatorze w pasku wyszukiwania.
Jednak dość często nie ma oznakowania - napisy są usuwane, niszczone przez korozję i tak dalej. Na wielu nowoczesnych produktach (szczególnie na tanich) znakowanie wcale nie jest zapewnione. Oczywiście wyrzucenie transformatora w takich przypadkach nie jest tego warte. W końcu jego cena na rynku może być całkiem przyzwoita.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Najważniejsze parametry transformatorów mocy


Co musisz wiedzieć o transformatorze, aby poprawnie i, co najważniejsze, bezpiecznie używać go do własnych celów? Najczęściej jest to naprawa wszelkich urządzeń gospodarstwa domowego lub produkcja własnego rzemiosła, zasilanego niskim napięciem. Aby wiedzieć o leżącym przed nami transformatorze, potrzebujesz:
 1. Jakie wnioski należy zastosować do zasilania sieciowego (230 woltów)?
 2. Jakie wnioski, aby usunąć podnapięcie?
 3. Co to będzie (12 woltów, 24 lub inne)?
 4. Jaką moc może wytworzyć transformator?
 5. Jak nie pomylić się, jeśli istnieje kilka uzwojeń, a zatem i wnioski parami?

Wszystkie te cechy są całkiem wykonalne do obliczenia, nawet jeśli absolutnie nie ma informacji o marce i modelu transformatora mocy.
Aby ukończyć pracę, będziesz potrzebować najprostszych narzędzi i materiałów eksploatacyjnych:
 • multimetr z funkcją omomierza i woltomierza;
 • lutownica;
 • taśma elektryczna lub rura termokurczliwa;
 • wtyczka z przewodem;
 • para zwykłych drutów;
 • lampa żarowa;
 • zacisk;
 • kalkulator

Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Nadal potrzebuję jakiegoś narzędzia do zdejmowania drutów i minimalnego zestawu do lutowania - lutu i kalafonii.

Definicja uzwojenia pierwotnego i wtórnego


Uzwojenie pierwotne transformatora obniżającego służy do zasilania z sieci. Oznacza to, że należy podłączyć do niego 230 woltów, które znajdują się w zwykłym gniazdku domowym. W najprostszych wersjach uzwojenie pierwotne może mieć tylko dwa wyjścia. Są jednak takie, na przykład cztery wnioski. Oznacza to, że produkt jest zaprojektowany do pracy zarówno z 230 V, jak i ze 110 V. Rozważymy prostszą opcję.
Jak więc ustalić wnioski z uzwojenia pierwotnego transformatora? Aby rozwiązać ten problem, potrzebujesz multimetru z funkcją omomierza. Dzięki niemu musisz zmierzyć opór między wszystkimi dostępnymi wnioskami. Tam, gdzie będzie to najbardziej, znajduje się uzwojenie pierwotne. Wskazane jest, aby natychmiast oznaczyć znalezione wyniki, na przykład markerem.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Uzwojenie pierwotne można określić w inny sposób. Aby to zrobić, zwinięty drut wewnątrz transformatora musi być wyraźnie widoczny. W nowoczesnych wersjach często się to zdarza. W starszych produktach wnętrze może być poplamione farbą, co wyklucza zastosowanie opisanej metody. Wizualnie wyróżnia się uzwojenie, którego średnica drutu jest mniejsza. Ona jest podstawowa. Konieczne jest dostarczenie do niego zasilania sieciowego.
Pozostaje obliczyć uzwojenie wtórne, z którego usuwa się zmniejszone napięcie. Wielu już zgadło, jak to zrobić.Po pierwsze, rezystancja uzwojenia wtórnego będzie znacznie mniejsza niż rezystancja pierwotnego. Po drugie, średnica drutu, którym jest on uzwojony, będzie większa.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Zadanie jest trochę skomplikowane, jeśli transformator ma kilka uzwojeń. Szczególnie ta opcja przeraża początkujących. Metodologia ich identyfikacji jest jednak również bardzo prosta i podobna do powyższej. Przede wszystkim musisz znaleźć uzwojenie pierwotne. Jego odporność będzie wielokrotnie większa niż pozostałych.
Na końcu tematu dotyczącego uzwojeń transformatora warto powiedzieć kilka słów o tym, dlaczego rezystancja uzwojenia pierwotnego jest większa niż rezystancji wtórnej, a przy średnicy drutu wszystko jest dokładnie odwrotnie. Pomoże to początkującym w bardziej szczegółowym zrozumieniu problemu, co jest bardzo ważne podczas pracy z wysokim napięciem.
Do uzwojenia pierwotnego transformatora doprowadzane jest główne napięcie 220 V. Oznacza to, że przy mocy, na przykład 50 W, przepłynie przez niego prąd około 0,2 A. (moc jest dzielona przez napięcie). Odpowiednio, duży przekrój drutu nie jest tutaj potrzebny. Jest to oczywiście bardzo uproszczone wytłumaczenie, ale dla początkujących (i rozwiązania przedstawionego powyżej problemu) to wystarczy.
W wtórnym uzwojeniu płyną prądy bardziej znaczące. Weźmy najpopularniejszy transformator, który wytwarza 12 V. Przy tej samej mocy 50 W prąd przepływający przez uzwojenie wtórne wyniesie około 4 A. Jest to już dość znaczące, ponieważ przewodnik, przez który przepłynie taki prąd, powinien być grubszy. Odpowiednio, im większy przekrój drutu, tym niższy jego opór.
Korzystając z tej teorii i najprostszego omomierza, można łatwo obliczyć, gdzie znajduje się uzwojenie transformatora obniżającego napięcie, bez oznaczania.

Detekcja napięcia wtórnego


Następnym krokiem w identyfikacji „bezimiennego” transformatora będzie określenie napięcia na jego uzwojeniu wtórnym. To określi, czy produkt jest odpowiedni do naszych celów. Na przykład montujesz zasilacz 24 V, a transformator wytwarza tylko 12 V. W związku z tym będziesz musiał poszukać innej opcji.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Aby określić napięcie, które można usunąć z uzwojenia wtórnego, transformator musi być zasilany z sieci. Jest to już dość niebezpieczna operacja. Przez zaniedbanie lub ignorancję możesz doznać silnego porażenia prądem, poparzyć się, uszkodzić okablowanie w domu lub spalić sam transformator. Dlatego nie będzie problemu zaopatrzenie się w kilka zaleceń dotyczących środków bezpieczeństwa.
Po pierwsze, podczas testowania podłącz transformator do sieci za pomocą żarówki. Jest on podłączony szeregowo do szczeliny jednego z przewodów prowadzących do wtyczki. Lampa będzie służyć jako bezpiecznik na wypadek, gdybyś zrobił coś złego lub gdy badany transformator jest uszkodzony (zwarty, przepalony, mokry itd.). Jeśli świeci, coś poszło nie tak. W transformatorze na twarzy występuje zwarcie, ponieważ lepiej jest natychmiast odłączyć wtyczkę od gniazdka. Jeśli lampa nie świeci, nie śmierdzi ani nie pali, praca może być kontynuowana.
Po drugie, wszystkie połączenia między gniazdkami i wtyczką muszą być starannie izolowane. Nie zaniedbuj tego zalecenia. Nawet nie zauważysz, że biorąc pod uwagę odczyt multimetru, na przykład, aby skorygować skręcone przewody, dostaniesz dość porażenia prądem. Jest niebezpieczny nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia. Do izolacji użyj taśmy elektrycznej lub rurki termokurczliwej o odpowiedniej średnicy.
Teraz sam proces. Zwykła wtyczka z drutami jest przylutowana do zacisków uzwojenia pierwotnego. Jak wskazano powyżej, do obwodu dodano żarówkę. Wszystkie połączenia są izolowane. Multimetr jest podłączony do zacisków uzwojenia wtórnego w trybie woltomierza. Upewnij się, że jest włączony do pomiaru napięcia prądu przemiennego. Początkujący często popełniają tutaj błąd. Ustawiając pokrętło multimetru do pomiaru napięcia stałego, niczego nie spalisz, jednak nie otrzymasz żadnych rozsądnych i przydatnych odczytów na wyświetlaczu.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Teraz możesz włożyć wtyczkę do gniazdka. Jeśli wszystko jest w stanie roboczym, urządzenie pokaże niskie napięcie emitowane przez transformator.Podobnie możesz zmierzyć napięcie na innych uzwojeniach, jeśli jest ich kilka.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Proste sposoby obliczania mocy transformatora mocy


Dzięki mocy transformatora obniżającego poziom rzeczy jest nieco bardziej skomplikowany, ale wciąż istnieją pewne proste techniki. Najtańszym sposobem ustalenia tej cechy jest pomiar średnicy drutu w uzwojeniu wtórnym. Aby to zrobić, potrzebujesz suwmiarki z noniuszem, kalkulatora i poniższych informacji.
Najpierw mierzona jest średnica drutu. Na przykład weź wartość 1,5 mm. Teraz musisz obliczyć przekrój drutu. Aby to zrobić, musisz zaokrąglić średnicę (promień) i pomnożyć przez liczbę pi. W naszym przykładzie przekrój będzie wynosił około 1,76 milimetra kwadratowego.
Następnie do obliczeń potrzebujesz ogólnie przyjętej wartości gęstości prądu na milimetr kwadratowy przewodu. W przypadku domowych transformatorów obniżających napięcie wynosi 2,5 ampera na milimetr kwadratowy. Odpowiednio, prąd około 4,3 A może przepływać przez drugie uzwojenie naszej próbki „bezboleśnie”
Teraz bierzemy wcześniej obliczone napięcie uzwojenia wtórnego i mnożymy je przez otrzymany prąd. W rezultacie otrzymujemy przybliżoną wartość mocy naszego transformatora. Przy 12 V i 4,3 A parametr ten będzie wynosił około 50 watów.
Moc „bezimiennego” transformatora można określić na kilka innych sposobów, jednak są one bardziej złożone. Ci, którzy chcą, mogą znaleźć informacje na ich temat w Internecie. Moc jest rozpoznawana przez przekrój okien transformatora, za pomocą programów obliczeniowych, a także przez znamionową temperaturę roboczą.
Charakterystyka transformatora mocy bez znakowania

Wniosek


Z powyższego możemy wywnioskować, że określenie właściwości transformatora bez znakowania jest dość prostym zadaniem. Najważniejsze jest, aby przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zachować szczególną ostrożność podczas pracy z wysokim napięciem.
Wróć
Komentarze (10)
 1. Igor
  #1 Igor Goście 6 stycznia 2018 19:03
  1
  Wszystko, co musisz wiedzieć, to prawo Ohma. I żeby zapamiętać te „sztuczki” - zrobiłem trzydaniowy PTUshnik. Nawiasem mówiąc, w jaki sposób możesz zmierzyć jeden z głównych parametrów transformatora, styczną straty dielektrycznej i inne parametry, takie jak CT itp. Powiedz mi co najmniej jedną osobę, która wie, jak działa transformator. Zdejmę mu kapelusz.
  1. Tuła
   #2 Tuła Goście 7 stycznia 2018 10:09
   6
   Dvoeshnik, ty sam, Igor. Zdejmij kapelusz!
  2. Vladimir
   #3 Vladimir Goście 7 stycznia 2018 10:29
   11
   Nie wszyscy wyobrażają sobie, jak działa transformator, ale w siódmej klasie wyjaśniłem kolegom z klasy zasadę działania tego urządzenia. Drogi Igorze, będziesz musiał zdjąć kapelusz wszystkim entuzjastom krótkofalarstwa i tym, którzy mają swoje ręce i głowę na miejscu. I ten artykuł jest bardzo przydatny dla początkujących majsterkowiczów.
  3. Boris
   #4 Boris Goście 7 stycznia 2018 12:20
   1
   Ale lepiej zdejmij spodnie „profesorze”.
  4. Victor
   #5 Victor Goście 7 stycznia 2018 20:32
   4
   Zdejmij kapelusz.
   Transformator działa w następujący sposób: „U-U-U-U-U-U”
  5. Gość Nikolay
   #6 Gość Nikolay Goście 8 stycznia 2018 22:15
   2
   dostaje 220 daje 127, a reszta brzęczy
 2. Gość Alex
  #7 Gość Alex Goście 7 stycznia 2018 12:54
  1
  sam autor elektryka nie ingerował. o powierzchni żelaza było, ale okno, z wyjątkiem tego, że gęstość układania drutu zależy
 3. Wasilij Strelnikov
  #8 Wasilij Strelnikov Goście 15 stycznia 2018 05:31
  0
  ..com szczerze samoznajomi ..! Żadnych wąsów wymyślonych z wielką głową, a życie ze smażonym kutasem nie jest dla wszystkich ..! Uwierz, że program edukacyjny entot jest bardzo przydatny dla kogoś ..!
  Z Wielebnym Dziadkiem Wasilijem ... mutantem miejsca badań nuklearnych ZSRR ... 2018 ... 15 stycznia ... z R.Kh ..
 4. Gość Siergiej
  #9 Gość Siergiej Goście 1 lutego 2018 12:46
  1
  opór będzie wielokrotnie większy niż pozostałych

  Są transy w górę, tamte pierwotne nie mają największego oporu.
 5. Kalle
  #10 Kalle Goście 7 sierpnia 2018 00:53
  1
  A skąd pomysł, że uzwojenie pierwotne nieznanego transformatora 220 V?

Przeczytaj także

Kody błędów pralek