Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» »Wędzona na gorąco wędzarnia z butli gazowej
Butla z gazem wędzonym na gorąco

Przez kilka lat chciałem uzyskać przestronną wędzarnię. Nie mogłem sobie na to pozwolić ze względu na wysoką cenę i ostatecznie zdecydowałem, że najtańszym sposobem będzie samemu to zrobić. Jako główny materiał wybrałem kilka starych butli z gazem.
Ani ja, ani moi przyjaciele, którzy mi pomagali, nie byli profesjonalnymi spawaczami, jednak poświęcając trochę czasu na pracę, stworzyliśmy coś absolutnie cudownego.
Redakcja: Później powiedziano mi, że w niektórych krajach używanie butli z gazem do tych celów jest nielegalne, ponieważ należą one do firm gazowych. W takiej sytuacji można opcjonalnie użyć odbiornika powietrza starej sprężarki lub innego odpowiedniego zbiornika.

Usunięcie zaworu wędzarni


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Bezwarunkowo najtrudniejszą częścią tworzenia wędzarni jest skręcenie zaworu. Przed rozpoczęciem pracy byłem przekonany, że w cylindrze nie ma już gazu, a po odkręceniu zaworu opuściłem cylinder na kilka dni na zewnątrz. Być może masz szczęście i rozwiążesz ten problem za pomocą klucza do rur. Nie udało mi się, więc musiałem odkręcić nakrętkę zaworu. Coś wychodzi łatwiej i coś bardziej skomplikowanego. W tym przypadku zdarzyło mi się zrobić duży klucz oczkowy z prawie dwumetrowym uchwytem. Podczas odkręcania cylinder był przymocowany do stołu roboczego za pomocą pasków.

Sprawdź, czy w butli nie ma gazu


Po zdjęciu zaworu napełnij butlę wodą, aby wyprzeć pozostały gaz. Aby w końcu upewnić się, że nie ma gazu w postaci pęcherzyków, napełniałem go i opróżniłem 3 razy. Ponieważ zbiornik wypełniony wodą jest bardzo ciężki, spuściłem wodę za pomocą węży.

Wycinanie otworów w kominie


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Następnym krokiem jest wycięcie otworu do połączenia komina z dwoma cylindrami. Pracowałem piłą do otworów. Aby otwór był wyśrodkowany na osi zaworu, włożyłem tuleję, która pomogła wykonać wstępny otwór. Cały proces cięcia był raczej trudny, ponieważ regularnie wyskakiwała piła tarczowa tego rozmiaru. Gdybym musiał to zrobić ponownie, użyłbym pochodni plazmowej lub w przypadku braku takiej układanki.

Cięcie otwierania drzwi


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Ponieważ mam przecinarkę plazmową, użyłem jej. Aby gładko ciąć wzdłuż cylindra, zastosowałem żelazny narożnik, a poprzeczny - metalową taśmę dociśniętą paskiem zaciskowym. Jeśli nie masz pod ręką palnika plazmowego, możesz użyć „młynka” lub wyrzynarki z odpowiednim ostrzem.

Wykonanie regulatora ciągu kominowego


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Musimy kontrolować siłę przepływu powietrza / dymu przez komin. Wpadliśmy na pomysł zrobienia pary płyt z trójkątnymi wycięciami. Jedna płyta jest przyspawana do komina, a druga jest przymocowana do krótkiej rury, która prowadzi do górnej części głównej komory dymowej. Płytki obracają się wokół osi, więc szczeliny w nich mogą, ale nie muszą się pokrywać. Zakryliśmy rurę daszkiem. Ten szczegół jest bardziej atrakcyjny dla zewnętrznej atrakcyjności, chyba że oczywiście nie zamierzasz palić czegoś w deszczu.
Ponieważ potrzebowałem przecinarki plazmowej do innej pracy, postanowiłem zrobić wszystko razem. Dlatego na niektórych zdjęciach nadal widać grill. Oczywiście może być wykonane ze zbrojenia.
Na drzwiach piekarnika umieściliśmy podobny regulator, aby kontrolować ciąg powietrza.

Podłączenie komory dymowej do pieca


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Pomiędzy piecem a główną komorą dymną dodałem rurkę o średnicy 125 mm. Ta rura i uniesienie przegrody zapobiegają przedostaniu się płomieni do komory dymowej. Ale położyłem to tak, aby było wystarczająco dużo miejsca na mój pistolet spawalniczy.

Montaż drzwi


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Spawaliśmy taśmę stalową 35 mm wokół krawędzi każdego drzwi, więc podczas zamykania zamykały otwory wystarczająco mocno. Planowaliśmy dodać uszczelki, aby lepiej izolować komorę dymną, ale nie było to konieczne. Ale ponieważ już je kupiłem, mogę je umieścić w przyszłości.
Zawiasy zostały wykonane ze stalowego wzmocnienia, które zostało wywiercone tak, aby włożyć do niego palec ryglowy. Zostały przyspawane do stalowej krawędzi i podstawy wędzarni. Klamki drzwi zostały wykonane z improwizowanych środków w postaci prostej dźwigni.
Może w przyszłości owinę je materiałem izolacyjnym, jeśli staną się bardzo gorące. Być może użyję stalowej sprężyny.

Usuwanie starej farby


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Ponieważ planowałem pozostawić wędzarnię na ulicy przez cały rok, musiała zostać pomalowana. Ze względu na wysoką temperaturę roboczą konieczne było usunięcie pozostałości starej farby. Zrobiłem to za pomocą szlifierki kątowej z dyszą do obierania i szlifierki do powierzchni z ręczną.

Wykończenia


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

Spawałem małe żelazne rogi pod kątem 120 stopni, aby zainstalować kratki. Ich liczba może osiągnąć cztery w komorze dymnej i jeden w piecu, jako ruszt. Przed malowaniem trochę go zmieliłem i odtłuszcziłem wędzarnię rozpuszczalnikiem. Jeśli będziesz malować własny, użyj farb żaroodpornych. Malowałem tylko zewnętrzne części farbą, która zgodnie z opisem jest przeznaczona do grilla i wydaje się, że dobrze się trzyma.

Zastosowanie wędzarni


Butla z gazem wędzonym na gorąco

Butla z gazem wędzonym na gorąco

W tej chwili udało mi się skorzystać z wędzarni tylko kilka razy, ale już nazywam pracę wykonaną sukcesem. Można w nim zbudować tylko mały ogień i wygląda na to, że będzie trwał wiecznie, i to dobrze. Ale nauczyłem się kilku lekcji:
1. Aby zapobiec kapaniu tłuszczu do ognia, umieść tacę na dole.
2. Zgodnie z oczekiwaniami temperatura na dole jest znacznie wyższa niż na górze. Podczas gotowania tych samych produktów należy wziąć to pod uwagę.
3. Uchwyt bardzo się nagrzewa.
4. Być może dla lepszej stabilności lepiej użyć czegoś szerszego jako pieca, chociaż nie miałem z tym żadnych problemów.
W końcu jestem bardziej zadowolony z wędzarni i nie mogę się doczekać następnego lata, aby ponownie z niej skorzystać.
Wróć
Komentarze (1)
  1. Gość Alex
    #1 Gość Alex Goście 2 kwietnia 2019 20:37
    0
    Dzień dobry Zrobił podobny projekt, ale poziomy. Chciałbym skonsultować się z tobą w sprawie procesu palenia. Zrezygnuj z subskrypcji przez e-mail.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek