Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
Za pomocą tej prostej spawarki możesz ciąć cienkie metale, spawać druty miedziane i grawerować na metalowej powierzchni. Inne aplikacje można znaleźć bez problemów. Taka mini spawarka może być zasilana napięciem 12-24 V.
Mini spawarka 12 V.

Spawarka oparta jest na wysokonapięciowej przetwornicy wysokiej częstotliwości. Zbudowany na zasadzie generatora blokującego z głębokim sprzężeniem zwrotnym transformatora. Generator generuje krótkotrwałe impulsy elektryczne, powtarzane w stosunkowo dużych odstępach czasu. Częstotliwość zegara mieści się w zakresie 10–100 kHz.
Współczynnik transformacji tego obwodu wyniesie od 1 do 25. Oznacza to, że jeśli do obwodu zostanie przyłożone napięcie 20 V, wówczas moc wyjściowa powinna być rzędu 500 V. Nie jest to do końca prawdą. Ponieważ każde impulsowe źródło lub generator transformatora bez obciążenia ma silne impulsy wysokiego napięcia, osiągając napięcie 30000 V! Dlatego jeśli zdemontujesz jakiekolwiek pulsujące chińskie ładowanie, zobaczysz lutowany rezystor równolegle do kondensatora wyjściowego. Jest to obciążenie sieciowe, bez rezystora, kondensator wyjściowy szybko wyciek z powodu nadmiernego napięcia lub, co gorsza, wybuchnie.
Dlatego uwaga! Napięcie na wyjściu transformatora zagraża życiu!

Schemat mini spawarki


Mini spawarka 12 V.

Niezbędne szczegóły:
 • Transformator jest wytwarzany w domu, procedurę produkcji opisano poniżej.
 • Rezystory - moc 0,5-2 watów.
 • Tranzystor był używany przez FP1016, ale trudno go znaleźć ze względu na swoją specyfikę. Tranzystor 2SB1587, KT825, KT837, KT835 lub KT829 można zastąpić zmianą polaryzacji źródła zasilania. Odpowiedni jest również inny tranzystor o prądzie kolektora 7 A, napięciu kolektor-emiter 150 V i dużym wzmocnieniu (tranzystor złożony).

Tranzystor musi być zainstalowany radiator. Chociaż nie pokazano tego na schemacie, dobrze byłoby umieścić kondensator filtrujący równolegle do źródła, aby wszystkie zakłócenia z działania generatora blokującego nie dostały się do źródła.
Mini spawarka 12 V.

Produkcja transformatorów


Transformator jest uzwojony na kawałku pręta ferrytowego z odbiornika radiowego.
 • Uzwojenie kolektora - 20 zwojów drutu 1 mm.
 • Uzwojenie podstawy - 5 zwojów z okazją 0,5-1 mm.
 • Uzwojenie wysokiego napięcia - 500 zwojów z wzbudzeniem 0,14-0,25 mm.

Wszystkie uzwojenia są uzwojone w jednym kierunku. Najpierw uzwojenie kolektora, a na nim uzwojenie podstawy. Następnie następuje trójwarstwowa izolacja białej taśmy elektrycznej. Następnie nawijamy uzwojenie wysokiego napięcia, 1 warstwa 125 zwojów, następnie izolacja, a następnie powtórz. Suma powinna wynosić 4 warstwy, co równa się 500 zwojom. Z góry izolujemy również białą taśmą w kilku warstwach.
Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Mini spawarka 12 V.

Złożenie obwodu razem. Jeśli wszystko działa poprawnie, wszystko powinno zacząć się bez problemów. Ponieważ częstotliwość robocza generatora przekracza częstotliwość dźwięku, podczas pracy nie usłyszysz pisku, więc nie dotykaj rąk transformatora mocą wyjściową transformatora.
Mini spawarka 12 V.

Uruchom generator z napięciem 12 woltów i zwiększ w razie potrzeby.
Łuk zapala się z odległości 1 cm, co wskazuje na napięcie 30 kV. Wysoka częstotliwość nie pozwala na pęknięcie płonącego łuku, w wyniku czego łuk płonie bardzo stabilnie.Podczas stosowania elektrody miedzianej w ścisłym kontakcie z inną elektrodą powstaje ośrodek plazmowy (plazma miedziana), w wyniku czego wzrasta temperatura cięcia łukowego.

Testy cięcia i spawania spawarki


Przecinamy żyletkę łukiem.
Mini spawarka 12 V.

Łączymy miedziane przewody o grubości do 1 mm.
Mini spawarka 12 V.

Jako elektrodę zastosowano gruby drut miedziany. Jest zaciśnięty w drewnianej zapałce, ponieważ suche drzewo jest również dobrym izolatorem.
Mini spawarka 12 V.

Jeśli podobała ci się ta mała spawarka, możesz zrobić ją zarówno z dużych rozmiarów, jak i mocy. Ale bądź bardzo ostrożny.
Ponadto, aby zwiększyć moc, możesz zmontować generator za pomocą obwodu push-pull, a nawet z tranzystorami polowymi, jak tutaj - Prosta nagrzewnica indukcyjna 12 V.. W takim przypadku moc będzie przyzwoita.
Nie patrz również na jasne wyładowania łuku nieuzbrojonym okiem, użyj specjalnych okularów ochronnych.

Obejrzyj wideo z produkcji spawarki na generatorze blokującymDomowy autor wideo -
Wróć
Komentarze (8)
 1. Alexey
  #1 Alexey Goście 22 listopada 2017 19:10
  3
  Z 315 tranzystorem. Dlaczego to robisz?
 2. Alexander
  #2 Alexander Goście 13 lutego 2018 00:26
  0
  To jest zabawne Przyjdę do pracy, spędzę kilka godzin (może więcej, to tylko siedzenie przy komputerze) i sprawdzę. Z materiałów - wszystko jest w magazynie. Nawet kilka martwych domowych radiotelefonów. Nawet znany FP 1016 (nie pamiętam, skąd je wziąłem, ale wszystko, co nie jest „polem”, wcale go nie używa (jako „siły”), chociaż nie idzie do kosza (wyrzucenie jest łatwe :-).
  Właściwie - stosunek zwojów. Cóż, bez względu na to, jak się okaże. Ale widziałem twoje wideo (nie wierz własnym oczom). Zgodnie z tym - najpierw sprawdź, a następnie przypomnij.
  Dlaczego moc 700 watów wskazuje na tranzystor? Cały typ? Jutro dostanę arkusz danych - nie znalazłem go dzisiaj. Ale szukam generatora blokującego na potężnym polowcu (ich chmura też jest bezwartościowa).
  Nie, nic nie powiem. Najpierw spróbuję ...
  Dlaczego tego potrzebuję? Ciekawość
 3. Chem
  #3 Chem Goście 20 kwietnia 2018 16:12
  1
  Zużywa dużo pracy na biegu jałowym.
 4. Artur
  #4 Artur Goście 8 maja 2018 00:13
  0
  A który transformator jest potrzebny do drugiej opcji, która ma większą moc na polu? Pliz, to bardzo konieczne !!!
 5. Artur
  #5 Artur Goście 8 maja 2018 10:02
  0
  Przepraszamy za niedokładność! W poprzednim artykule powiedziałeś, że ten obwód jest silniejszy, jeśli użyjesz go do mikrowspawania. Pytanie brzmi: jakie powinny być dane transformatora?
 6. th
  #6 th Goście 31 sierpnia 2018 15:13
  0
  Zmontowany na 2SB1587. Od 12 V trochę iskier, a od 24 V uzwojenie jest zadymione.
 7. Ilya
  #7 Ilya Goście 5 października 2018 01:07
  1
  Proponowane opcje wymiany tranzystora to pełna częstotliwość g, 3 MHz, a dla łuku wysokiej częstotliwości autor filmu zasugerował 65 MHz - czy odczuwasz różnicę?
  Oznacza to, że autor artykułu wcale nie grzebał w tej sprawie i sam tego nie próbował.
 8. Gość Siergiej
  #8 Gość Siergiej Goście 23 stycznia 2019 00:20
  0
  A jako opcję zastosowania zasilacza impulsowego, takiego jak lampy halogenowe? Trzeba tylko wziąć co najmniej 250 W (nie znalazłem większej mocy w lokalnych sklepach) i trochę przewinąć uzwojenie. Tam z reguły wyjście zawiera 5-6 zwojów, częstotliwość też jest przyzwoita, możesz eksperymentować ...

Przeczytaj także

Kody błędów pralek