Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
Nasze życie jest nieprzewidywalne, a to, co może się najmniej zdarzyć, jest tym, co zawsze może się wydarzyć. Na przykład wyciek wody może wystąpić w miejscu, które wydawało się szczególnie niezawodne. Aby zareagować na czas i dowiedzieć się o takim wycieku wody z początkowych kropli - dam ci prostą opcję alarmu, którą każdy z was może zrobić własnymi rękami.
System alarmowy nie zawiera rzadkich części, praktycznie nie zużywa energii w trybie czuwania, a jedna bateria wystarcza na ponad 3 lata. Minimalne wymiary pozwalają zainstalować urządzenie w dowolnym miejscu, w którym konieczna jest kontrola.
To proste i nietrudne urządzenie pomoże ci, a w przypadku wycieku da sygnał. A twoja aktualna świadomość pozwoli ci szybko podjąć niezbędne działania (zakręcić kran, zadzwonić do kanalizacji itp.). To uratuje twoją własność i prawdopodobnie własność twoich sąsiadów.
Prosty alarm wycieku wody

Ponieważ mówimy o sąsiadach, z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że są małe wycieki, które w żaden sposób nie objawiają się (ponieważ są w ochronnych skrzyniach, które ukrywają rury) i w pewnym momencie na progu pojawia się sąsiad z skargami ...
Ten alarm cię przed tym uratuje i natychmiast da ci sygnał o wycieku kroplówki.
Potrzebujemy więc:
 • Bateria 3V CR1632 („tablet”).
  Jeden tranzystor BC517, BC816 lub dowolna inna struktura NPN. Analog krajowy - kt315, kt3102.
 • Rezystor 1-2 mega.
 • Brzęczyk, możesz kupić tutaj - .

Tranzystor działa jak czuły klucz. Rezystor nie pozwala na otwarcie tranzystora przed różnymi fałszywymi zakłóceniami i wysoką wilgotnością. Czujnik alarmu ma dwa wyjścia, gdy woda dostaje się, do którego obwód się zamyka i uruchamiany jest alarm wskazujący wyciek wody.
Schemat jest prosty. Lutujemy zgodnie ze schematem.
Prosty alarm wycieku wody

Postanowiłem zebrać wszystko z pokrywki z plastikowej rolki. Odciąłem szyję, wszystko nałożyłem na klej topliwy. Wstępnie sprawdzono urządzenie sygnalizacyjne.
Prosty alarm wycieku wody

Prosty alarm wycieku wody

Urządzenie nie wymaga regulacji ani regulacji i zaczyna działać natychmiast po podłączeniu zasilania.
Prosty alarm wycieku wody

Do dłuższej pracy można użyć elementów „AA” lub „AAA” (baterie „palcowe” i „małe”). Wtedy urządzenie sygnalizacyjne wystarczy na 5 lat.
Jeśli głośność brzęczyka nie jest dla ciebie zbyt głośna, wymień baterię na 9-woltową baterię Krone.
Lepiej jest zrobić kilka takich małych alarmów i umieścić je w możliwych metodach wycieku: pod pralką, w łazience, za kratami pod grzejnikiem itp.
Chciałbym, żebyś nigdy tego nie miał:
Po zalaniu sąsiadów

Film o montażu urządzenia:

Dziękuję wszystkim!
Wróć
Komentarze (3)
 1. mmm
  #1 mmm Goście 31 marca 2018 07:45
  1
  IMHO zamiast tranzystora lepiej jest użyć programowalnej diody Zenera TL431.
 2. Gość Artem
  #2 Gość Artem Goście 10 października 2018 19:56
  0
  Jaka jest funkcja rezystora 1-2 MΩ?
  1. Udavst Guest
   #3 Udavst Guest Goście 22 października 2018 18:46
   0
   Tranzystor będzie nawet przepuszczał prąd z przetworników, rezystor jest konieczny, i zmniejszyłbym go do 100K, nie będzie wypełniony destylatem) i będzie bardziej bezpiecznie zamknięty, a bateria będzie prawie wieczna.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek