Zrób to sam
Kursy mistrzowskie, instrukcje, przydatne wskazówki, przepisy kulinarne.
» » »Zegarki na wskaźnikach rozładowania gazu IN-12A
Witam wszystkich Chcę opowiedzieć o moim ostatnim „statku”, a mianowicie zegarku na wskaźnikach rozładowania gazu (GRI).
Wskaźniki rozładowania gazu dawno już zapadły w zapomnienie; osobiście są one nawet „najnowsze” nade mną. GRI był używany głównie w zegarkach i przyrządach pomiarowych, później na ich miejsce pojawiły się próżniowe wskaźniki luminescencyjne.
Czym jest lampa GRI? To szklana butelka (to lampa!) W środku wypełniona neon z niewielką ilością rtęci. Wewnątrz znajdują się również zgięte elektrody w postaci cyfr lub znaków. Interesujące jest to, że symbole są ułożone jeden po drugim, dlatego każdy symbol świeci na swojej głębokości. Jeśli są katody, musi istnieć anoda! - w ogóle jest jednym. Tak więc, aby zapalić określony symbol na wskaźniku, musisz przyłożyć napięcie, a nie małe, między anodą i katodą odpowiedniego symbolu.
W celach informacyjnych chciałbym napisać, jak zachodzi blask. Po przyłożeniu wysokiego napięcia między anodą i katodą gaz w lampie, który był wcześniej neutralny, zaczyna jonizować (tj. Jon dodatni i elektron powstają z neutralnego atomu). Utworzone jony dodatnie zaczynają przesuwać się w kierunku katody, uwalnianych elektronów, w kierunku anody. W tym przypadku elektrony „po drodze” dodatkowo jonizują napotkane atomy gazu. W rezultacie dochodzi do lawinowego procesu jonizacji i pojawia się w lampie prąd elektryczny (wyładowanie jarzeniowe). Więc teraz najbardziej interesujący, oprócz procesu jonizacji, tj. powstanie jonu dodatniego i elektronu jest procesem odwrotnym, nazywają to rekombinacją. Kiedy jon dodatni i elektron „ponownie” zamieniają się w jeden! W tym przypadku energia jest uwalniana w postaci blasku, który obserwujemy.
Teraz bezpośrednio do zegara. Lampy, z których korzystałem IN-12A. Mają niezbyt klasyczny kształt lampy i zawierają znaki 0–9.
Kupiłem sporo lamp, które nie były używane!
Godziny na wskaźnikach rozładowania gazu

Można powiedzieć, że wystarczy dla wszystkich!
Ciekawie było stworzyć miniaturowe urządzenie. Rezultatem jest dość kompaktowy produkt.
Obudowa została wycięta z czarnego akrylu na maszynie laserowej zgodnie z modelem 3D, który został wykonany w oparciu o płytki drukowane:
Godziny na wskaźnikach rozładowania gazu

Godziny na wskaźnikach rozładowania gazu

Schemat urządzenia
Zegarek składa się z dwóch tablic. Na pierwszej płycie znajdują się cztery lampy IN-12A, dekoder K155ID1 i transoptory do sterowania anodami lamp.
schemat

Płytka posiada również wejścia do podłączenia zasilania, sterowania transoptorami i dekoderem.
Druga tablica to mózg zegarka. Zawiera mikrokontroler, zegar czasu rzeczywistego, jednostkę konwersji 9 V na 12 V, jednostkę konwersji 9 V na 5 V, dwa przyciski sterujące, sygnał dźwiękowy i wyjścia wszystkich przewodów sygnałowych pasujących do płyty wyświetlacza. Zegar czasu rzeczywistego jest wyposażony w baterię zapasową, która nie pozwala na utratę czasu po wyłączeniu głównego zasilania. Zasilanie jest dostarczane z jednostki 220 V-9 V (wystarczy 200 mA).
schemat

Ogólny widok tablic:
Ogólny widok tablic

Ogólny widok tablic

Ogólny widok tablic

Płytki te są połączone za pomocą złącza wtykowego, ale nie za pomocą wkładki, ale za pomocą lutowania!
Ogólny widok tablic

Ogólny widok tablic

Ogólny widok tablic

Ogólny widok tablic

Cała ta sprawa idzie w tę stronę. Najpierw długa śruba M3 * 40.Na tej śrubie umieszczona jest rura z węża powietrznego 4 mm (jest szczelna i nadaje się do przechowywania płytek drukowanych, używam jej bardzo często). Następnie między płytkami drukowanymi podstawa (wydrukowana na drukarce 3D), a następnie mosiężna nakrętka przez dokręcenie tego wszystkiego. Tylna ściana zostanie również przymocowana śrubami M3 do mosiężnych nakrętek przelotowych.
Ogólny widok płyt w skrzynce

Ogólny widok płyt w skrzynce

Ogólny widok płyt w skrzynce

Podczas montażu okazało się to tak nieprzyjemną cechą. Napisałem oprogramowanie, ale zegar nie chciał działać, lampy migotały w niezrozumiałej kolejności. Problem został rozwiązany przez zainstalowanie dodatkowego kondensatora między + 5 V a masą tuż obok mikrokontrolera. Można to zobaczyć na powyższym zdjęciu (zainstalowane w gnieździe programowania).
Załączam pliki projektu w programie EagleCAD i oprogramowanie wewnętrzne w CodeVisionAVR. W razie potrzeby możesz dokonać aktualizacji)))
Oprogramowanie zegarka jest bardzo proste bez dzwonków i gwizdków! Po prostu zegarek. Dwa przyciski sterujące. Jeden przycisk to „tryb”, drugi to „ustawienie”. Po pierwszym naciśnięciu przycisku „mode” wyświetlane są tylko liczby odpowiedzialne za zegar; jeśli w tym trybie naciśniesz „ustawienie”, zegar zacznie się zwiększać (gdy osiągnie 23, zresetuje się do 00). Jeśli ponownie naciśniesz „tryb”, zostaną wyświetlone tylko minuty. Odpowiednio, jeśli klikniesz „Instaluj” w tym trybie, minuty również wzrosną w „okrągłej” kolejności. Jeszcze jedno naciśnięcie przycisku „mode” - wyświetlane są zarówno godziny, jak i minuty. Podczas zmiany godzin i minut sekundy są zerowane.
Ogólny widok płyt w skrzynce

Ogólny widok zegarka

Ogólny widok zegarka

Ogólny widok zegarka

Ogólny widok zegarka

Ogólny widok zegarka

Myślę, że w przyszłych wersjach wykonam trzy przyciski i wygraweruję napis.
Pliki projektu są dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników:
Uwaga! Nie masz uprawnień do wyświetlania ukrytego tekstu.

Czy kiedykolwiek używałeś wskaźników rozładowania?


Wróć
Komentarze (9)
 1. Eugene
  #1 Eugene Goście 22 sierpnia 2017 08:56
  0
  W ciemności wygląda bardzo pięknie. Jak retro lampka nocna) Wygląda bardzo fajnie. Autor jest świetnym człowiekiem.
 2. Alyaska
  #2 Alyaska Goście 26 sierpnia 2017 20:20
  0
  U mnie są prawdziwe zegarki, to z takich lamp są one wykonane. Bardzo efektowne i wyraźnie widoczne, szczególnie w nocy. Szykowna rzecz we wnętrzu.
 3. qeeeq
  #3 qeeeq Goście 27 sierpnia 2017 00:03
  0
  Jak je zrobić, nadal nie rozumiem. Ale wygląd takich zegarków jest niesamowity - prawdziwy rocznik. Nie nagrzewają się przez przypadek?
  1. Alexander
   #4 Alexander Goście 18 września 2017 15:29
   0
   Prąd lampy w trybie statycznym wynosi do 3 mA, aw trybie dynamicznym nawet mniej. Dlatego nie ma się czego wygrzewać)
 4. Vladimir
  #5 Vladimir Goście 10 listopada 2017 19:24
  1
  Bardzo piękny zegarek. Chciałbym to zrobić sam, ale nie jest jasne, jak zrobić tablicę i jakie komponenty radiowe kupić.
 5. fataliti
  #6 fataliti Goście 20 listopada 2017 11:38
  0
  Pytanie to taki plan, ale gdzie jest wydruk odbitek?
  1. Denis
   #7 Denis Goście 20 listopada 2017 12:35
   0
   Pliki rysunków archiwalnych.
   1. fataliti
    #8 fataliti Goście 21 listopada 2017 14:03
    0
    Dziękuję, znalazłem zdjęcie wydruku wskaźnika, ale nie ma tablicy kontrolnej, pod plikiem control.sch znajduje się plik orła, ale jest on podpisany jako zewnętrzna powłoka 1c. Możesz wetknąć nos w plik tablicy kontrolnej
 6. barom
  #9 barom Odwiedzający 1 marca 2019 19:18
  0
  Dzień dobry, elegancki zegarek ... masz pytania. Czy to strona specjalistyczna? Jestem nowy w tym, nie rozumiem schematów. czy możesz napisać listę części? Dzięki za wcześniej.

Przeczytaj także

Kody błędów pralek